کد خبر : ۳۴۴۲۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

طلای کثیف سرمایه ای که دفن می شود

امروزه از زباله به علت ظرفیت های درآمدی بالا به عنوان طلای کثیف یاد می شود و دفع آن از چالش های اصلی مدیریت شهری و زیست محیطی در استان های مختلف کشور به شمار می رود؛ چالشی که راهکار حل آن استفاده از تجربه کشورهای موفق در این زمینه است.

طلای کثیف سرمایه ای که دفن می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روزانه دهها هزار تن پسماند تر و خشک در ایران تولید و بخش اعظمی از آن به علت نبود مدیریت مناسب در تفکیک، جمع آوری و بهره برداری به تل هایی از زباله در اطراف شهرها و روستاهای کشور تبدیل می شود.
معدوم سازی پسماند اصلی ترین راهکار مدیران در شهرهای مختلف کشور برای خارج کردن زباله از مقابل دیدگان است و خودروهای مختلف سبک و سنگین پسماندهای تولیدی را در کیلومترها دورتر از شهرها به ویژه شهرهای بزرگ و پرجمعیت رها یا در بهترین شرایط دفن می کنند.
این در حالی است که معدوم سازی پسماند در هر نقطه از زمین مشکلات عدیده زیست محیطی به ویژه برای ساکنان مناطق و روستاهای حاشیه ای در حوزه های مختلف از جمله آلودگی آب شرب روستایی ایجاد می کند.
روان شدن شیرآبه های ناشی از پسماند نیز دیگر مشکل جدی معدوم سازی زباله به شمار می رود که می تواند در تخریب محیط زیست نقش بسزایی ایفا کند.
تجربه های جهانی بسیار قابل توجهی در خصوص موضوع مدیریت پسماند در دنیا وجود دارد که می توان از آنها برای بهینه سازی استفاده از این طلای کثیف بهره برد تا نه تنها ضرررسان نباشد بلکه منفعت های زیادی نیز برای منطقه ایجاد کند.
تفکیک زباله از مبدا با اجرای طرح های تشویقی و کمک به خانواده ها، ایجاد محل های جداگانه برای دریافت زباله های تفکیکی به میزان بسیار زیاد در سطح شهرها، اهدای هدایای مختلف در قبال تفکیک درست و حجیم زباله های تر و خشک، استفاده از ظرفیت بازیافتی برای زباله های خشک و ایجاد زمینه برای تولید کود از زباله های تر از جمله راهکارهای مدیریت پسماند در دنیاست.
البته راهکار جدیدی نیز در سال های اخیر به این موارد افزوده شده و آن هم ایجاد انرژی از زباله ها بدون تفکیک تر و خشک است؛ امری که برخی کشورهای اروپایی به ویژه حوزه اسکاندیناوی آن را در دستور کار قرار دادند و امروزه در برخی موارد نسبت به واردات زباله برای تامین خوراک کارخانه های تولید انرژی خود اقدام می کنند.
با توجه به این تجربه های واقعی و نتیجه بخش، انتظار می رود در شهرستان های مختلف کشور به ویژه شهرهایی مانند ارومیه، مدیریت پسماند در راستای کاهش دغدغه های این بخش مورد توجه مدیریت شهری و حوزه محیط زیست قرار بگیرد و از ظرفیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی که هرازچندی به آذربایجان غربی می آیند، برای کاهش مشکلات پسماند استفاده شود.
هرچند در سال های گذشته مقدمات سرمایه گذاری برای ایجاد انرژی از پسماند در ارومیه فراهم شد ولی به علت های مختلف پیشرفتی در این خصوص به دست نیامد و همچنان زباله های چندصد تنی روزانه در این شهر در منطقه ای دور از ارومیه مدفون و معدوم می شود.
در حال حاضر سرانه تولید روزانه زباله در آذربایجان غربی 854 گرم بوده و در مجموع روزانه نزدیک به 2 هزار و 500 تن زباله در این استان تولید می شود؛ سرانه تولید زباله در کشور 720 گرم و سرانه جهانی 450 گرم است

کلید واژه :

طلای کثیف

،

فرصت توسعه

،

طلای کثیف

،

زباله

،

بازیافت

ثبت نظرات
captcha