کد خبر : ۳۴۴۲۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان سرماخوردگی با استراحت و تغذیه مناسبت

یک پزشک عمومی با اشاره به سرد شدن تدریجی هوا و بروز سرماخوردگی در میان مردم، گفت: در صورتی که فرد، علائم معمول سرماخوردگی را داشته باشد عموما نیازی به مصرف دارو خصوصا آنتی بیوتیک ها نیست و با استراحت و تغذیه مناسب این بیماری قابل درمان است.

درمان سرماخوردگی با استراحت و تغذیه مناسبت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر فاطمه رضوان مدنی در گفت و گو با خبرنگار افزود: استراحت کردن، مصرف میوه، آب و مایعات گرم مانند شیر و سوپ در پیشگیری و درمان سرماخوردگی موثر است.
او گفت: بیشترین زمان احتمال ابتلا به سرماخوردگی ماه های تا اسفند است و این بیماری معمولاً هفت تا 10 روز بعد برطرف می شود و برخی علائم ممکن است تا سه هفته طول بکشد.
وی اظهار داشت: علائم این بیماری معمولاً با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز می شود و با علائمی چون سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب ادامه می یابد.
این پزشک در ادامه گفت: ویروس های عامل این بیماری می توانند تا مدت زمانی طولانی در محیط زنده بمانند و ممکن است از دستان به چشمان و بینی که محل عفونت هستند، منتقل شوند.
دکتر رضوان مدنی افزود: با توجه به ماندگاری ویروس سرماخوردگی و انتقال آن از طریق عطسه، سرفه و تماس با افراد یا اشیاء آلوده؛ مبتلایان به این بیماری برای جلوگیری از شیوع آن در خانواده مسائل بهداشتی را رعایت کنند.
وی تاکید کرد که اقداماتی از جمله شستن دست ها، لمس نکردن چشم ها، بینی یا دهان و دور ماندن و خودداری از دست دادن و روبوسی با افراد بیمار در پیشگیری از این بیماری مناسب است.
وی به شهروندان توصیه کرد در صورت ابتلا به بیماری و بروز علائم از استفاده خودسرانه آنتی بیوتیک ها خودداری کنند و در صورت تشدید بیماری تحت نظر پزشک به درمان دارویی بپردازند.
وی تصریح کرد: با شروع فصل پاییز سوالات زیادی در خصوص لزوم تزریق واکسن آنفلوآنزا مطرح می شود و باید به خاطر داشت بیماری سرماخوردگی با آنفلوآنزا متفاوت بوده و سرما خوردگی واکسن ندارد.
وی افزود: با توجه به اینکه بیماری آنفلوآنزا به سرعت شیوع می یابد و توسط سویه های مختلفی که هر ساله تغییر می کنند ایجاد می شود به همین دلیل است که هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید است.
او اضافه کرد: بسیاری از افراد جامعه نیاز به تزریق واکسن آنفلوآنزا ندارند و توصیه می شود افراد سالخورده، کودکان 3 تا 12 سال، افرادی که بیماری هایی نظیر سرطان، پرفشاری خون، دیابت، مشکلات ریوی و کبدی، نارسایی کلیوی و کم خونی دارند و همه کسانی که به نوعی با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی سر وکار دارند بهتر است این واکسن را تزریق کنند.

کلید واژه :

سرماخوردگی با استراحت و تغذیه مناسبت قابل درمان است

،

ثبت نظرات
captcha