کد خبر : ۳۴۴۱۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

امواج پارازیت همچون امواج رادیویی و مایکروویوها ضرری ندارند

سخنگوی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: امواج پارازیت ها در محدوده امواج رادیویی و در محدوده مایکروویوها هستند و ضرری ندارند.

امواج پارازیت همچون امواج رادیویی و مایکروویوها ضرری ندارند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ایرج حریرچی روز سه شنبه در نشست خبری هفتگی با حضور خبرنگاران با بیان اینکه پارازیت ها جزو امواج رادیویی و در محدوده مایکروویوها هستند، گفت: انرژی این پارازیت ها مشابه امواج ماهواره ای و حتی از آنها کمتر است. محدوده مجاز این امواج 28 ولت بر مترمربع است و اگر از این میزان بیشتر باشد می گوییم که ضرر دارد. بر اساس سنجش هایی که در تهران و شیراز و شهرهای بزرگ انجام شده، مشاهده کردیم که به این میزان نرسیدیم.
وی بیان کرد: اظهار نظر درباره پارازیت باید مستند بر اطلاعات باشد و نباید ثابت کنیم پارازیت ضرر دارد، بلکه کسی که استفاده می کند باید ثابت کند پارازیت مضر نیست و در محدوده سلامت قرار دارد.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: به تازگی وزارت ارتباطات نیز دستگاه های سنجش سیار خریداری کرده و این سنجش را انجام می دهد.

* حذف کامل بیماری تراخم در کشور
معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه بیماری تراخم از کشور به صورت رسمی حذف شده، گفت: تراخم شایع ترین علت نابینایی و کوری عفونی در دنیاست و یکی از 20 بیماری عفونی مغفول در جهان است که حدود یک میلیارد نفر را در دنیا مبتلا می کند و دو سوم روستاییان و یک سوم شهرنشینان به درجاتی از این بیماری در کشور ما مبتلا شدند که در برخی مواقع به نابینایی نیز منجر شده است.
وی افزود: با انجام اقدامات بهداشت محیطی، دسترسی به آب سالم و فاضلاب بهداشتی، بهداشت فردی، درمان آنتی بیوتیک وسیع و ارزان قیمت برای عفونت های چشمی، جراحی ارزان و در دسترس برای برگشتگی پلک موفق شدیم طی نامه اخیر رئیس سازمان جهانی بهداشت بعد از چندین دهه تلاش این بیماری را حذف کنیم.

حریرچی در پاسخ به سوال خبرنگار درباره ورود دانشجویان ایرانی که خارج از کشور تحصیل می کنند و اعتراض دانشجویان داخلی به این موضوع افزود: علاقه جوانان ایرانی و خانواده های آنان برای شرکت در رشته های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی نسبت به کشورهای دیگر بسیار زیاد است.
وی گفت: این روند سال هاست که در کشور وجود دارد. تعدادی از این افراد در کنکور قبول نمی شوند در حالی که در رشته های ریاضی فیزیک و علوم انسانی بین 40 تا 50 درصد صندلی دانشگاه ها خالی می ماند، اما در پزشکی تا چند برابر ظرفیت متقاضی وجود دارد. تعدادی از این متقاضیان رشته پزشکی و دندانپزشکی به کشورهای خارجی منتقل شده و در دانشگاه های خارجی درس می خوانند.
وی افزود: این افراد یا در دانشگاه های معتبر پزشکی یا در دانشگاه های غیرمعتبر درس می خوانند. اکثر این افراد تمایل دارند به کشور برگردند. این کار برای حل مشکل خانواده های این افراد انجام شده و معادل پولی که در دانشگاه های خارجی پرداخت می کردند از آنها گرفته می شود.
وی گفت: در چند دهه گذشته هیچ اتفاق جدیدی در اصل موضوع اتفاق نیفتاده است و چند دهه است که دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی بعد از مدت معینی درخواست بازگشت به کشور را مطرح می کنند که همواره در پی رسیدگی به این درخواست ها به آن پاسخ داده می شد. تنها تغییری که به تازگی رخ داده این است که به علت مشکلات ارزی کشور، 72 واحدی که باید می گذراندند به 36 واحد کاهش یافت. این افراد از 700 دانشگاهی می آیند که از لحاظ رتبه های علمی در جایگاه بالایی قرار دارند.
حریرچی ادامه داد: بعد از سال 2019 به هیچ عنوان امکان انتقال دانشجویان پزشکی به داخل کشور وجود ندارد.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: اکثر دانشگاه ها به سختی این دانشجویان را قبول می کنند، زیرا ظرفیت ندارند. هزینه ای که از این دانشجویان گرفته می شود برای هزینه های تحصیلی آن ا کافی خواهد بود. از طرفی باید توجه کنیم که این افراد می توانند کمبود پزشک کشور را نیز برطرف کنند.

* شایعه توقف صادرات دارو
حریرچی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره شایعه مطرح شده مبنی بر توقف صادرات دارو اظهار داشت: ظرفیت تولید داروی کشور 3 تا 4 برابر میزان مصرف دارو در داخل است و یکی از راه های بهینه سازی صنعت دارو و مصرف آن در کشور، پایین آمدن قیمت تمام شده و ایجاد ارز برای کشور، صادرات دارو است.
وی گفت: درباره کل داروها با موضوع صادرات موافقیم و انجام می شود اما اگر دارویی در کشور دچار کمبود باشد می گوییم که به صورت موقت صادرات انجام نشود، داروهایی که عمدتا صادر می شوند در کشور دچار کمبود نیستند.
وی افزود: با توجه به ظرفیتی که در کشور وجود دارد، صادرات موجب رسیدن داروی بهتر به دست مردم کشور می شود. زیرا کارخانه ای که ظرفیت اضافه دارد می تواند سودآوری داشته و نیروی بهره وری خود را بالاتر ببرد. از طرفی شرکت ها به این علت که باید کیفیت دارو را بالا نگه دارند تا بتواند تاییدیه های بین المللی را بگیرند باید به صادرات بپردازند و این موضوع به ارتقای کیفیت داروهای داخلی نیز منجر می شود.

* تعدیل نیروهای قراردادی برخی بیمارستان ها
سخنگوی وزارت بهداشت درباره تعدیل نیروهای قراردادی برخی بیمارستان ها گفت: در مواردی که خرید خدمت انجام می شود، گاهی سوء تفاهم پیش می آید که این کار نوعی استخدام 30 ساله است. واقعیت این است که خرید خدمت توسط پیمانکار انجام می شود و همان طور که وزارت بهداشت به کارکنان خود در پرداختی تاخیر دارد، به پرسنل پیمانکارانی که خرید خدمت کردند نیز بدهکار است.
وی افزود: تعدیل این نیروها در حداقل ممکن است، اما به علت زیاده روی در برخی مواقع در بعضی دانشگاه ها این تغییرات اعمال می شود.

* شایعه استعفای رئیس سازمان غذا و دارو
حریرچی درباره شایعه استعفای رییس سازمان غذا و دارو گفت: دکتر اصغری در سال 65 که در چذابه یک پای خود را از دست داد در عملیات های بعدی نیز شرکت کردند. از 4 یا 5ماه پیش که به علت حادثه ای استخوان بازوی او شکست، حتی نیم ساعت هم فعالیت خود را تعطیل نکردند. استعفا از طرف رئیس سازمان غذا و دارو کاملا تکذیب می شود و ما دکتر اصغری را یک مدیر جانباز جهادی موفق می دانیم که مسئولیت سازمان غذا و دارو را پذیرفتند. در نتیجه احتمال استعفا و پذیرش استعفا وجود ندارد. اگر شایعه درست می شود باید شایعه ای درست شود که احتمال وقوع آن نیز باشد.

* پرداختی از جیب مردم در نظام سلامت
حریرچی در ادامه درباره پرداختی از جیب مردم در نظام سلامت بیان کرد: طبق تعریف، پرداختی از جیب مردم شامل هر گونه پرداختی است که در هنگام دریافت خدمات درمانی، بهداشتی، دارویی پرداخت می شود. این درصد شامل حق بیمه پرداختی نیست. در سال های 88 تا 91 پرداختی از جیب مردم به طور متوسط 54 تا 58 درصد بود و به طور میانگین 56 درصد بود که با اقدامات طرح تحول سلامت در سال 93 این میزان به 38.7 و در سال 94 به 38.1 رسید. پرداختی از جیب مردم در سال 95 به 35.2 درصد کاهش یافت که دستاورد بسیار مهمی محسوب می شود.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به هزینه های نظام سلامت اظهار داشت: کل هزینه های سلامت در سال 95 اعم از هزینه های بستری و سرپایی و بهداشتی و درمانی و تشخیصی و دارویی و نیز هزینه های انجام شده در بخش های دولتی و خصوصی و خیریه 114هزار و 613 میلیارد تومان بوده است. 35.2 درصد این میزان یا 40 هزار و 343 میلیارد تومان از جیب مردم بوده است.
وی ادامه داد: هر ایرانی در سال 95 میزان 305 هزار تومان به صورت سالانه برای سلامت خرج کرده است. یعنی هر ایرانی ماهانه 25 هزار و 400 تومان هزینه کرده است. این میزان برابر 56 درصد یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی است. بر اساس قانون برنامه ششم توسعه به میزان 35 درصد پرداختی از جیب رسیدیم، اما باید به رقم پایین تر از 25 درصد برسیم تا هزینه های کمرشکن و فقرزا را به میزان قابل قبولی کاهش دهیم. برای پیشرفت در این زمینه وزارت بهداشت علاوه بر سیاست گذاری و ارتقای بهره وری، نیازمند همکاری بیشتر دولت و مجلس در تامین منابع و اقدامات بیشتر بیمه ها برای کاهش قطع رابطه مالی بین بیمار و پزشک است.

* حق فنی داروخانه ها
حریرچی در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت دریافت حق فنی در داروخانه ها بر اساس تصویب دیوان عدالت اداری اظهار داشت: همراه با انجمن داروسازان و فعالان داروسازی طی سال های گذشته تلاش کردیم که با روش های مختلف، پیشنهاد وزارت بهداشت مبنی بر دریافت حق فنی در داروخانه ها، اجرا شود. ولی این موضوع در حال حاضر مورد پذیرش دیوان عدالت اداری نیست. با این حال در تلاش هستیم که مراجع لازم را درباره دریافت حق فنی داروسازان قانع کنیم.

* ماجرای وزیر بهداشت و پیرمرد نانوای بجستانی
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه این نشست خبری درباره ویدیوی منتشر شده از وزیر بهداشت گفت: دکتر هاشمی یکی از 6 پزشک برتر دنیا و یکی از دانشمندان یک درصد برتر جهانی است. او با رئیس جمهوری و رأی بالای مجلس برای وزارت بهداشت شد و حتی تمایلی برای تصدی این پست نداشت و با اصرار این پست را پذیرفت. طی این مدت 380 سفر استانی توسط وزیر بهداشت انجام شد که اصولا این سفرها چندین شهرستان و روستا را در بر می گیرد.
وی افزود: وزیر بهداشت تک تک با همه مردم و بیماران و کارکنان و افراد مختلف مواجه می شود. طی دو هفته گذشته وزیر بهداشت به خراسان جنوبی، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی سفر کرد. سپس به یزد رفت و حتی دیروز در اهواز بود و دیشب به مشهد رفت و ظهر به قزوین خواهد رفت و آخر هفته به مدت 4 روز بازدید استانی خواهد داشت.
حریرچی ادامه داد: برخی جریانات رسانه ای که گاهی از بیت المال و شبه بیت المال تغذیه می شوند، یک مدیر جهادی را به یک مدیر کم تحرک و نشسته تبدیل می کنند. به هر حال کار زیاد، درصد مواجهه با مردم را افزایش می دهد و ممکن است وزیر با مردم شوخی کند و رابطه عاطفی برقرار شود و حتی ممکن است با مدیران برخورد کند.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: خود این نانوای شریف و زحمتکش گفت که داشتیم شوخی می کردیم. این در حالی است که موضوعات مختلفی به این ماجرا اضافه شده و منعکس می شود. در نتیجه رسانه هایی که جزو شبکه هایی هستند که از بیت المال تامین مالی می شوند نباید به این خبرهای منفی توجه کنند.

* برخوردهای اخیر و درگیری بیمار با پزشک
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به درگیری های اخیر اتفاق افتاده بین بیمار و همراه بیمار با پزشک گفت: برخوردهایی به تازگی رخ داده و انتظار می رود خشونت و نزاع در جامعه به حداقل برسد. متاسفانه در سطح جامعه، نزاع ها و درگیری های لفظی وجود دارد. قرار نیست اگر کسی از بیماری ناراحت است به پزشکان تعرض کند. سازمان نظام پزشکی با همکاری وزارت بهداشت حداکثر پیشگیری و اقدامات حفاظتی و برخورد با متخلفان را انجام خواهد داد. البته این موارد نادر است و بهتر است پزشکان با این موارد برخورد رسانه ای نداشته باشند.

* تغییر هرم سنی جمعیت
حریرچی همچنین درباره هرم جمعیتی کشور با بیان اینکه فرد بالای 65 سال مسن تعریف می شود، اظهار داشت: طی چند دهه گذشته افراد مسن جامعه در حد 4.5 تا 5 درصد بودند. در حال حاضر امید به زندگی مردم افزایش یافته و سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل اعلام کردند که امید به زندگی در ایران 76.2 سال است. در حال حاضر در ژاپن تعداد افراد بالای 100 سال از 70 هزار نفر بیشتر است.

کلید واژه :

امواج پارازیت

،

امواج رادیویی

،

مایکروویوها

ثبت نظرات
captcha