کد خبر : ۳۴۴۱۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی

خشکی دریاچه ارومیه بازخوردهای منفی بین المللی به همراه دارد

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که احیای دریاچه ارومیه جزو اولویت های اساسی استان است، گفت: احیای دریاچه ارومیه باید جزو اولویت های دولت قرار بگیرد، چرا که خشکی آن مشکلات زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، تبعات سیاسی و امنیتی و بازخوردهای منفی بین المللی به همراه دارد.

خشکی دریاچه ارومیه بازخوردهای منفی بین المللی به همراه دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد اسماعیل سعیدی با بیان این که طی سال گذشته اعتباری برای احیای دریاچه ارومیه تخصیص نیافته است، اظهار کرد: بنده طی ملاقاتی با آقای نوبخت دستوری مبنی بر ۸۰ میلیارد تومان برای اجرای پروژه ی تصفیه خانه ها و تکمیل رینک آب تبریز اخذ کرده و آن را به مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان جهت پیگیری های لازم ارسال کردم. 

وی ادامه داد: بنده وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه را به آقای نوبخت توضیح دادم که اگر پروژه های احیای دریاچه ارومیه در شرایط فعلی به اتمام نرسد، خسارت جبران ناپذیری برای کشور خواهد داشت. 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس تزریق و هدایت پساب های تصفیه خانه تبریز و شهرستان های اطراف را اقدامی مثبت برای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: باید تدبیری اتخاذ شده و اعتبارات لازم برای اتمام پروژه های دریاچه ارومیه تخصیص یابد. 

وی ادامه داد: طی سال گذشته بنده تذکری به ریاست جمهوری و مسئولان ستاد مبنی بر این که «احیای دریاچه ارومیه از اولویت های کاری کنار گذاشته شده» دادم؛ چرا که اعتباری برای آن در نظر گرفته نشده بود.

سعیدی با تاکید به ضرورت تامین اعتبارات به موقع و پرداخت آن برای تکمیل پروژه ها، ادامه داد: تا حدودی اقداماتی برای احیای دریاچه انجام شده ولی اگر پروژه ها به حال خود رها شود طبیعتا نتیجه ای مطلوب برای احیای آن اخذ نمی کنیم. 

وی افزود: باتوجه به اینکه آبی به دریاچه ارومیه انتقال نیافته است، وضعیت کنونی آن بدتر شده است که عدم اخذ تدابیر، تصمیمات و تامین به موقع اعتبارات برای تکمیل پروژه ها از دیگر علل وضعیت کنونی آن است.

وی با بیان این که اکنون چاه باغات اطراف دریاچه برای کشاورزان محدودیت ایجاد کرده و این اقدام نیز تبعات منفی دارد، گفت: نمی توانیم روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه -که امرار معاش زندگی مردم از طریق کشاورزی است- را از بین ببریم چرا که نتایجی جز مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها و به وجود آمدن آسیب های اجتماعی نخواهد داشت؛ بنابراین در این زمینه نیازمند اتخاذ تدابیر، تصمیات صحیح و منطقی هستیم که به نظر می رسد در این خصوص کوتاهی شده است. 

وی افزود: پیگیری ها و جلساتی بین نمایندگان استان در خصوص احیای دریاچه ارومیه انجام می گیرد اما انتظار داریم تدابیر، تصمیمات و مصوبات ستاد احیا قابل اجرا و نتیجه بخش بوده و جزو اولویت کاری قرار گیرد. 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با با بیان این که عملیات اجرایی تونل انتقال آب از رودخانه زاب، تقریبا پیشرفت خوبی داشته و با اتمام آن ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب به بدنه دریاچه منتقل می شود، افزود: برای تامین اعتبار این پروژه مقرر شده بود اعتباری از بودجه ساماندهی رودخانه های مرزی تخصیص یابد ولی تحقق نیافته و حدود هفت میلیارد تومان به قرارگاه خاتم الانبیاء بدهی دارند، ولی با توجه به اهمیت موضوع و تاکیدات مقام معظم رهبری، این پروژه به خوبی اجرا می شود.

کلید واژه :

خشکی دریاچه ارومیه

،

بازخوردهای منفی بین المللی

ثبت نظرات
captcha