کد خبر : ۳۴۴۱۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بهره برداری از فاز اول بزرگ ترین مجتمع گلخانه ای ایران در چابهار

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار چابهار گفت: بزرگ ترین و مجهزترین مجتمع گلخانه ای ایران قرار است با مشارکت فنی و تکنیکی یک شرکت به نام هلندی و با سرمایه گذاری 500 میلیون یورویی در منطقه آزاد چابهار ساخته شود.

بهره برداری از فاز اول بزرگ ترین مجتمع گلخانه ای ایران در چابهار

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عبدالرحیم کردی گفت: این گلخانه در چهار فاز و ظرف 3 سال به بهره برداری کامل می رسد ضمن آنکه فاز اول آن هم ظرف 1.5 سال آینده به بهره برداری می رسد؛ مقرر شده هر 50 هکتار این گلخانه سالانه به بهره برداری و تولید برسد.

وی افزود: بزرگ ترین مجتمع گلخانه ای ایران فعلا در منطقه آزاد ارس با تمرکز بر صادرات آسیای میانه و قفقاز در حال بهره برداری است که گلخانه چابهار هم به لحاظ تجهیزات و هم به لحاظ میزان سرمایه گذاری در صورت احداث، بزرگ ترین مجتمع گلخانه ای ایران می شود.

کردی گفت: روزانه پس از احداث 200 تن محصولات گلخانه ای شامل گوجه فرنگی، گل رز، فلفل رنگی، خیارخاردار، توت فرنگی، کدو و بادمجان و سبزیجات تولید می شود و به دلیل بالابودن قیمت محصولات تولیدی همگی از راه دریا به عمان و سپس به کشورهای حاشیه خلیج ارسال می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: چابهار به دلیل دسترسی سریع به آب های آزاد اقیانوس هند و آب و هوای مطلوب قابلیت تولید و صادرات محصولات گلخانه ای شبه قاره هند از نپال تا پاکستان را دارد و به سریع ترین راه ممکن می تواند محصولات گلخانه ای را از طریق بندر چابهار که بندری نسل سوم در آینده خواهد شد، صادر کند.

کردی تاکید کرد: با توجه به دو ویژگی دسترسی سریع و آب وهوای مطلوب؛ عملیات احداث بزرگ ترین گلخانه ایران و بزرگ ترین گلخانه ای تمام شیشه ای مدرن جهان با تکنولوژی شیرین سازی آب های عمان با سرمایه سرمایه گذاری 500 میلیون یورو اخیرا در منطقه آزاد چابهار شروع شده است .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: این گلخانه با مشارکت فنی و تکنیکی شرکت هلندی دالسم که از شرکت های به نام جهان در احداث گلخانه های نوین است و در بیش از 100 کشور جهان تجربه ساخت گلخانه را دارد در منطقه آزاد چابهار ساخته می شود؛ گلخانه چابهار بزرگ ترین و مجهزترین گلخانه ایران و بزرگ ترین گلخانه ای تمام شیشه ای مدرن جهان است که با روشی کاملا نوین احداث خواهد شد، ضمن آنکه این گلخانه بزرگ ترین گلخانه ای است شرکت دالسم در تجربه کاری خود تاکنون در سرتاسر جهان ساخته است .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد: محصولات مجتمع گلخانه ای چابهار عمدتا از راه دریا به کشورهای هدف در حاشیه خلیج و دریای عمان صادر می شوند و همین یکی از ظرفیت های منحصر به فرد چابهار است که دسترسی را سریع می کند؛ شرکت دالسم هم اکنون از گلخانه های اروپایی خود محصولات را با هواپیما به کشورهای حوزه خلیج می فرستد که با ساخت گلخانه دسترسی سریع و آسان و با قابلیت توجه پذیری بالای اقتصادی برای ارسال محصولات گلخانه مدرن این گلخانه فراهم می شود.

کلید واژه :

بزرگ ترین مجتمع گلخانه ای ایران

،

چابهار

ثبت نظرات
captcha