کد خبر : ۳۴۴۱۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کم آبی دریاچه های نمک یک هشدار است؛

خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک

دریاچه نمک به یک ناحیه جغرافیایی محصور گفته می شود که امکان جابه جا شدن و انتقال آب به صورت طبیعی را نداشته باشد. کشور ما دارای دریاچه های نمک متعددی است که به دلیل عوامل طبیعی و انسانی در معرض خشک شدن قرار گرفته اند و به گفته یک استاد زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر از بین رفتن دریاچه های نمک علاوه بر به خطر انداختن زیست جانداران، زندگی و سلامت مردم را تهدید می کند.

خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر آزاد تیموری با بیان اینکه دریاچه های آب شور به سرزمین های با وسعت کوچک و یا بزرگی اطلاق می شود که محصور در خشکی هستند و املاح موجود در آب آن ها از دیگر دریاچه ها بیشتر است، اظهار کرد: املاح آن ها بیشتر شامل انواع نمک ها مانند کلرید سدیم با غلظت بسیار بالا و مواد معدنی حل نشده زیادی است. به عبارت دیگر، زمانی که یک منبع آبی در یک ناحیه جغرافیایی محصور شود به طوری که آب امکان جابه جا شدن و انتقال به صورت طبیعی را نداشته باشد باعث ایجاد دریاچه نمک می شود.

دریاچه های نمک محیط های مناسب برای زندگی موجودات هالوفیل

وی ادامه داد: قرار گرفتن این منبع آبی روی بسترهای نمکی و یا عبور رودخانه ها و سیبلاب های تامین کننده آب دریاچه از روی گنبدهای نمکی و میزان تبخیر آب در ایجاد دریاچه نمکی و در میزان شوری آن دخالت دارد. دریاچه های نمک از زمان های بسیار دور منبع اصلی تولید نمک برای جوامع مختلف بشری بوده اند. علاوه بر این همیشه محیط های بسیار مناسبی را برای زندگی موجودات هالوفیل (Halophiles) فراهم کرده اند. موجودات هالوفیل به موجوداتی گفته می شود که در محیط های با شوری بالا زندگی می کنند مانند برخی از قارچ ها و جلبک ها که می توانند منحصر به فرد باشند.

دریاچه های مهم و بزرگ نمک در کشور 

این عضو هیات علمی بخش زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر در ادامه با اشاره به اینکه در ایران دریاچه های نمکی و شور مهمی وجود دارند، گفت: از جمله آن ها می توان به دریاچه های طشک و بختگان در حوضه آبریز رودخانه کر در استان اشاره کرد. رودخانه کر از کوه های مرتفع شمال استان سرچشمه می گیرد و در نهایت به این دریاچه ها منتهی می شود. به این ترتیب منبع اصلی تامین کننده آب دریاچه است.

تیموری ضمن بیان اینکه در سال ۸۶-۸۵  با دیگر همکاران طرحی برای پایش دریاچه طشک و بختگان داشتیم، توضیح داد: در طول این سال، آب دریاچه قابل ملاحظه و محل زندگی پرندگان مهاجر زیادی نیز بود که به تعداد بسیار زیاد و در دسته های مختلف در اطراف دریاچه یافت می شدند اما متاسفانه در حال حاضر دریاچه تقریبا بدون آب است.

خشک شدن چشمه های اطراف دریاچه مهارلو

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دریاچه مهارلو در حوضه آبریز مهارلو در استان از دیگر دریاچه های نمکی مهم در کشور است، گفت: منبع اصلی تامین کننده آب دریاچه مهارلو چشمه های متعددی است که در اطراف دریاچه وجود دارند. رودخانه فصلی خشک شیراز که از ارتفاعات کوه های شمالی سرچشمه می گیرد از دیگر تامین کننده های عمده آب دریاچه است. متاسفانه با توجه به برداشت بی رویه و بدون برنامه تمامی چشمه های اطراف دریاچه  که به صورت طبیعی تامین کننده آب دریاچه بودند، خشک شده اند.

دریاچه مهارلو در شیراز

کلید واژه :

خطر

،

بارش باران های نمکی

،

خشک شدن

،

دریاچه های نمک

،

نمک

ثبت نظرات
captcha