کد خبر : ۳۴۴۱۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب منطقه ای لرستان

روند کاهش آب های زیرزمینی لرستان متوقف شده است

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب منطقه ای لرستان گفت: روند کاهش آب های زیرزمینی در استان متوقف شده است.

روند کاهش آب های زیرزمینی لرستان متوقف شده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهندس نادر مختاری اظهار کرد: امسال با مدیریت شرکت آب منطقه ای استان کارهایی انجام داده و در خیلی از دشت ها که انتظار افت آب زیرزمینی داشتیم، وضعیت بهبود یافته است.


وی اضافه کرد: در دشت الشتر از لحاظ آب زیرزمینی در حد تعادل هستیم.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب منطقه ای لرستان بیان کرد: در شهرستان های کوهدشت و رومشکان، از کاهش آب های زیرزمینی جلوگیری کردیم و سطح کاهش آن در حد یک سال گذشته است و روند کاهشی در این دو دشت متوقف شده است.

مختاری با بیان اینکه روند افت آب های زیرزمینی استان متوقف شده است، افزود: با اجرای طرح تعادل بخشی، افزایش آب های زیرزمینی را شاهدیم و این مهم در خیلی دشت ها نظیر(سلسله و نورآباد) رو به افزایش است.

وی با تاکید براینکه امسال هیچ دشتی را ممنوعه اعلام نکردیم و فقط دشت های قبلی بوده است را مدیریت می کنیم، گفت: روند کاهش آب های زیرزمینی متوقف شده است و برنامه داریم تا از سطح بحرانی آنها را نجات دهیم.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب منطقه ای لرستان افزود: از سال 83 تاکنون هیچ گونه برداشت آب زیرزمینی نداریم و در برنامه ششم هیچ مجوزی برای برداشت آب زیرزمینی نداریم.

مختاری با تاکید براینکه با اجرای کامل طرح تعادل بخشی و سازمان کشاورزی نیز الگوی کشت را رعایت کند تا با مدیریت این مهم تا 10 سال آینده بتوانیم 20 درصد آب سفره ها را احیا کنیم، بیان کرد: این دشت ها شامل ازنا-الیگودرز، چمن سلطان، بروجرد، دورود، اشترینان، دلفان، سلسله، کوهدشت، خرم آباد، رومشکان، سراب جلدون، چغلوندی هستند.

وی عنوان کرد: طرح تعادل بخشی با وجود زیرپروژه هایش تأثیر خوبی دارد و اما عامل اصلی جهاد کشاورزی است که بایستی همراه با وزارت نیرو در راستای اجرای این طرح همکاری لازم را داشته باشد.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب منطقه ای لرستان گفت: یکسری مشکلات داریم که اجازه نمی دهد برنامه های ما و جهاد کشاورزی  در راستای هم قرار بگیرند .

مختاری بیان کرد: در سال آبی جدید سیاست های وزارت نیرو در راستای کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در کشور تدوین شده که در استان به ریاست استاندار است که در سال آبی جدید امیدواریم براساس سیاست های کارگروه مذکور جهاد کشاورزی بتواند برنامه حاکمیتی را درست انجام دهند.

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

استان تهران

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

کاهش آب های زیرزمینی

،

لرستان

ثبت نظرات
captcha