کد خبر : ۳۴۴۱۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تمام هزینه ها باید برای تامین آب باشد

یک کارشناس حوزه آب گفت: با توجه به اهمیت و حیاتی بودن آب، لازم است تا دولت هزینه های غیر ضروری را کنار گذاشته و برای تامین آب که جنبه حیاتی دارد هزینه بیشتری کند.

تمام هزینه ها باید برای تامین آب باشد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اسماعیل شهبازی با بیان اینکه در شرایط فعلی می بایست دولت نقش پررنگ تری را برای تامین منابع آبی داشته باشد، اظهارکرد: در حال حاضر چاه های عمیق بسیاری در کشور وجود دارد که موجب شده ذخایر زیرزمینی کاهش یابد، لذا لازم است تا دولت نگاه پیشگیرانه تری در برخورد با چاه های غیر مجاز داشته باشد.

وی افزود: علاوه بر این می بایست اراده قوی ملی برای احیای قنوات وجود داشته باشد و این در شرایطی است که متاسفانه اکثر این قنات ها از بین رفته اند و یا به فراموشی سپرده شده اند اما اعتقاد من این است که احیای منابع آبی جز احیای قنات و تغییر رویکرد در مصرف امکان پذیر نخواهد بود.

این کارشناس حوزه آب با اشاره به استفاده گسترده دنیا از فاضلاب و تصفیه آن و استفاده مجدد این کالای با ارزش در بخش کشاورزی عنوان کرد: این پتانسیل در ایران وجود دارد تا در حجم وسیعی از فاضلاب استفاده شود. به همین دلیل باید بازچرخانی آب در اهداف اصلی دولت قرار گیرد.

وی با تاکید به این مسئله که آب یک کالای حیاتی برای ادامه زندگی کشور است، گفت: لازم است تا از تمام روش ها برای تامین آب استفاده شود. علاوه بر این می بایست روش های موجود در استفاده از آب در حوزه کشاورزی نیز تغییر کند.

به گفته شهبازی روش هایی همچون باروری ابرها یک روش فانتزی است که تنها در یک منطقه خاص و با شرایط خاص جواب می دهد و نمی توان از این روش ها برای تامین همیشگی آب کشور استفاده کرد.

در همین راستا علی کیانی راد، کارشناس آب معتقد است که در شرایط فعلی دیگر شعار صرفه جویی نمی تواند پاسخگوی حل مشکلات آب باشد و لازم است به مساله ارتقاء بهره وری بیش از گذشته توجه شود و نمی توان بدون توجه به کاربردهای آب و نقش آن در حوزه های مختلف در مورد نوع مصرف این مایه حیات صحبت کرد، لذا  با توجه به این که آب مصارف متعددی دارد و در حوزه های مختلفی از جمله کشاورزی، شرب، صنعت و محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد، باید در ابتدا به کاربردهای مصرف توجه شود.

 

کلید واژه :

تامین آب

،

آب

ثبت نظرات
captcha