کد خبر : ۳۴۴۱۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حذف دریاچه ارومیه از جلد کتاب دوم دبستان

خبری در برخی رسانه ها مبنی بر حذف نقشه دریاچه ارومیه از طرح جلد کتاب ی دوم دبستان منتشر شده است اما نکته قابل توجه این است که در طرح روی جلد این کتاب، از همان ابتدا نقشه دریاچه ارومیه وجود نداشته است.

حذف دریاچه ارومیه از جلد کتاب دوم دبستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طی روزهای گذشته، خبری در برخی رسانه ها مبنی بر حذف نقشه دریاچه ارومیه از طرح جلد کتاب ی دوم دبستان منتشر شد؛ خبری که در فضای مجازی به سرعت گسترش یافت.

هادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نسبت به حذف نقشه دریاچه ارومیه از طرح روی جلد کتاب های درسی، انتقاد کرده و عنوان کرد، در این ارتباط به وزیر آموزش وپرورش تذکر جدی داده می شود.

بهادری با اشاره به حذف نقشه دریاچه ارومیه از طرح روی جلد کتاب های درسی اظهار داشت: «این اتفاق نباید به هر دلیلی روی دهد چراکه این دریاچه در هر وضعیتی که باشد یک سرمایه بزرگ برای این کشور است؛ در این ارتباط به وزیر آموزش وپرورش تذکر جدی داده می شود تا این کار دوباره تکرار نشود و در صورت تکرار از وی سؤال پرسیده می شود».

وی گفت: «اگر حذف دریاچه ارومیه از نقشه کشور تکرار شود این کار نشان دهنده عمدی بودن آن است که باید بررسی های لازم صورت بگیرد و افراد متخلف پاسخگو باشند».

اما نکته قابل توجه این است که در طرح روی جلد کتاب ی دوم دبستان، از همان ابتدا نقشه دریاچه ارومیه وجود نداشته است.

 محمود امانی تهرانی مدیرکل دفتر تألیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری در این خصوص به خبرنگار گفت: «وقتی از کلمه «حذف» استفاده می شود، این موضوع به ذهن خطور می کند که نقشه دریاچه ارومیه وجود داشته و حذف شده است؛ در حالی که چنین چیزی نیست.

وی ادامه داد: درباره دریاچه ارومیه در کتاب های درسی حق مطلب ادا شده است و در کتاب های متعددی مانند جغرافیا، اجتماعی، انسان و محیط زیست و استان شناسی مملو از مطالب مختلف درباره دریاچه ارومیه است».

سال گذشته هم نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس نسبت به حذف دریاچه ارومیه از کتاب درسی گلایه کرد.

آن زمان محمود امانی طهرانی مدیرکل دفتر تألیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری در این خصوص پاسخ داد: « ایشان در تذکری به وزیر آموزش و پرورش، گفت تصویر دریاچه ارومیه از کتاب های درسی حذف شده است. البته به کتاب خاصی اشاره نکرد اما بررسی ما نشان می دهد احتمالا وی به کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم دبستان اشاره داشته که در درسی با نام «ایران و همسایگان آن» در صفحه 97 نقشه ای آمده که در این نقشه، کشور ایران در مرکز است و همسایه های آن در اطراف قرار دارند.

در این نقشه به دلیل اینکه مرزها مورد توجه بوده، هیچکدام از جزییات مربوط به هیچ کشوری ذکر نشده یعنی نه اسامی شهرها هست نه رودخانه ها نه دریاچه ها؛ بنابراین در این نقشه نبود دریاچه ارومیه کاملا طبیعی است چون تاکید فقط بر مرزها بوده. اینکه دریای مازندران و خلیج و دریای عمان در نقشه وجود دارد هم به این دلیل است که پدیده هایی هستند که به مرزها مرتبط می شوند، ولی به عنوان مثال دریاچه آرال، دریاچه وان یا بقیه مواردی که مرزی نیستند هم در نقشه وجود ندارد.

در همین درس در ادامه وقتی وارد کشورها می شویم بعضی از مهم ترین عوامل طبیعی مثل دریاچه ارومیه ذکر شده و در سایر نقشه هایی هم که در کتاب های درسی هست، این دریاچه دیده می شود بنابراین حذف دریاچه ارومیه از کتاب های درسی درست نیست».

کلید واژه :

حذف دریاچه ارومیه

،

جلد کتاب دوم دبستان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha