کد خبر : ۳۴۴۱۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

در میزگرد داده ها و ستانده های معاهده پاریس مطرح شد

در معاهده پاریس تعهد کاهش ۴ درصد انتشار گازهای گلخانه ای برگردن ایران ماند

کاهش 4 درصدی انتشار گازهای گلخانه ای به شرط برداشتن تحریم های ایران از جمله تعهدات ایران در جریان معاهده پاریس است، تصور عمومی این است که ۴ درصد مشروط به دلیل لغو تحریم های امریکا برداشته شده، اما این تعهد به گردن ایران باقی ماند.

در معاهده پاریس تعهد کاهش ۴ درصد انتشار گازهای گلخانه ای برگردن ایران ماند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ابهامات معاهده پاریس به دلیل عدم ارائه اطلاعات دقیق، انتشار متن ی سند تعهدات ایران در این پیمان جهانی پس از گذشت حدود ۴ سال همچنان باقی است.

با ایراداتی که از سوی شورای نگهبان به نداشتن پیوست و عدم شفاف سازی نحوه کار لایحه معاهده پاریس وارد شد، بررسی این ایرادات با اولویت رسیدگی در دستور کار مجلس قرار گرفت.به دلیل عدم ارائه پیوست از سوی دولت این معاهده برای بررسی مجدد به کمیسیون کشاورزی ارجاع داده شد و  لایحه همچنان در مجلس شورای اسلامی  تا به امروز مسکوت مانده است.

میزگرد داده ها و ستانده های معاهده پاریس با حضور مجتبی امامی عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع)  وکارشناس حقوقی و محمدصادق احدی معاون طرح ملی تغییر آب و هوا  برای بررسی بیشتر این لایحه  در خبرگزاری برگزار شد.

*ابهامات درخصوص سند INDC که  حاوی تعهدات ایران در این پیمان بین المللی است، مساله نخستی است که در جریان میزگرد درباره آن بحث شد.

امامی: سندی به نام سند جمهوری اسلامی INDC منتشر شده اما بدون اینکه مستند ی داشته باشد و نسخه ی معاهده پاریس هم مانند INDC با اشکالات فراوانی روبرو بود.

احدی: سند INDC قبل از اینکه توافقنامه پاریس ارسال شده باشد مقدم بر آن بوده است، مسئولیت ترجمه ی توافقنامه پاریس بر عهده معاونت حقوقی ریاست جمهوری است و متن ترجمه ای که ما (دفتر طرح ملی تغییرات آب و هوا) انجام دادیم با متن معاونت حقوقی متفاوت و تخصصی تر بوده و در جاهایی با آن مغایرت هم دارد.

امامینحوه مواجهه با معاهدات بین المللی دچار اشکالاتی است. یادم می آید در زمان حضور رئیس سازمان محیط زیست وقت در جلسات معاهده پاریس اخبار گفت و گوهایی از وی منتشر شد اما اینکه ابتکار در این معاهده چه چیزی را امضا کرده و چه تعهداتی داد مبهم باقی ماند.

مسئله دوم این است که ترجمه های منتشر شده  فوق العاده مشکل دار است در حالیکه  در اسناد پشتیبان INDC کشورهای دیگر مدل های اقتصاد سنجی  پیچیده ای طراحی شده بود و آنها  نیاز اقتصادی شان را تا 20 سال آینده برآورد کردنده اند.

سومین نکته اینکه  وقتی لایحه توافقنامه پاریس به مجلس رفت با خوشبینی برخورد کردند و سخت گیری بر روی بررسی آن انجام نگرفت. این را می توان در کمیسیون های که برای معاهده پاریس در نظر گرفته شد به خوبی درک کرد.

کمیسیون کشاورزی و کمیسیون های فرعی قضایی چه کمکی به بررسی این لایحه می توانستند بکنند؟ در صورتی که INDC مسئله اصلی اش بار اقتصادی است که به دوش کشور می گذارد اما کمیسیون های اقتصادی به این موضوع ورود نکرده اند. حتی دفتر مرکز پژوهش های مجلس هیچ اطلاعی از معاهده ندارند.

* توان استفاده از ظرفیت کنوانسیون های بین المللی را نداریم

احدی: تمامی کنوانسیون ها در دولت به صورت دبیرخانه ای اداره می شود و این یک اشکال اساسی است. چرا که یک بار اضافه بر دوش کارمند دولت می گذارد و از میزان توجه به آن کاسته می شود. ما در کنوانسیون های مختلفی عضو می شویم بدون اینکه سازوکار آن را تامین کنیم. زمان الحاق لایحه نمی گوییم این لایحه بار حقوقی جدید دارد در نتیجه توان استفاده از بسیاری از کنوانسیون هایی که بالقوه منافع زیادی برای ما دارند را از دست می دهیم. ما در استفاده از پتانسیل و جذب منابع بین الملل به همین دلیل دچار مشکل هستیم.

*پژوهش هایی که برنامه انطباقی برای کاهش انتشار به دنبال نداشت

 

احدی: مطالعه کرده ایم! ما مدل انرژی برای کشور اجرا کرده ایم که بر اساس رشد اقتصادی 8 درصدی در برنامه ششم، 6 درصدی در برنامه هفتم و هشتم تنظیم شده است.در این مطالعات آمار خانوارهای ایرانی در سال 1404 به 29 میلیون نفر افزایش پیدا می کند.

امامی: آیا گزارش مربوط به مصارف انرژی شما از سوی وزارت نیرو تائید شده است؟

احدی:  گزارش ما بر اساس داده های خام مثل نیاز برق کشور تهیه شد، که براساس این داده ها برای سال 1409 به چیزی حدود 123 هزار مگاوات نیاز برقی برآورد شده است و می دانیم 3هزار مگاوات از این انرژی از طریق نیروگاه های هسته ای، 6هزار مگاوات نیروگاه های خورشیدی و 6 هزار مگاوات بادی و مابقی آن از طریق نیروگاه های سیکل ترکیبی تامین می شود.

سه گزارش ملی به سازمان ملل ارائه داده ایم که فصل اول این گزارش مربوط به اطلاعات کلی کشور ایران است، فصل دوم وجود گازهای گلخانه ای را محاسبه کرده است و در فصل سوم می گوید بر اساس پیش بینی های خودتان برآورد کنید انتشار گازهای گلخانه ای در کشورتان به کجا می رود و چه اقداماتی بر اساس برنامه های خودتان می توانید داشته باشید که سرعت انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهیم. در واقع سازمان ملل به منظور برآورد حجم سرمایه گذاری در کشورهای در حال توسعه در طول 18 سال آینده و اعلام نیاز از سوی کشورهای فوق تصمیم به تهیه این گزارش گرفته است.

امامی: چرا دفتری که باید این گزارش ها را تهیه کند با کمک سازمان ملل ایجاد می شود؟  ثمره آن چه می شود؟ اینکه ما گزارش های خوبی نوشته ایم اما درباره تغییرات اقلیمی در دنیا که دو بعد اساسی کاهش گازهای گلخانه ای و مدیریت منطق با تغییرات اقلیمی دارد به اذعان رئیس طرح ملی تغییرات آب و هوایی طراحی نشده است و ما هیچ گونه برنامه انطباقی نداریم.

احدی: هدف از تهیه گزارش از سوی سازمان ملل تهیه مستند تاریخی است و اصلی ترین دلیل آن ظرفیت سازی برای کشور و تهیه برنامه های توسعه ای منطبق با تغییر اقلیم است و به همین دلیل در سال 2000 برای 10 سال آینده گزارش دادیم که انتشار از حدود 400 میلیون تن به 900 میلیون تن افزایش می یابد و در سال 2010 این رقم به 850 میلیون تن رسید، پیش بینی کرده ایم به رقم 1.8 میلیارد تن انتشار تا سال 2030 خواهیم رسید.

این گزارش ها اعداد خوبی دارد اما نیازمند یک مفسر خوب هم هست. دستگاه متولی باید بگوید رسیدن به این عدد چه تبعاتی برای کشور خواهد داشت.ما برای کنترل گازهای گلخانه ای در کشورمان مدل انرژی ساخته ایم که تمام مؤلفه ها در آن دیده شده است.

امامی: چرا شما این مطالعه را خودتان انجام داده اید؟

احدی: چون از روی مطالعات بررسی بیرون می آید. ما در سند INDC مطالعه علمی انجام می دهیم و دستگاه اجرایی برنامه عملی تدوین می کند. برای تهیه پتانسیل کاهش انتشار ما با برنامه دستگاه ها بر اساس برنامه ششم، هفتم و هشتم توسعه چیزی حدود 26.5 درصد کاهش نسبت به سناریوی وضع موجود داریم.

گفته می شود ما تعهد داده ایم اما باید بگویم هیچ کشوری در حال توسعه ای در معاهده پاریس تعهد ندارد، بحث بر سر  مشارکت است، در متن توافقنامه بندی وجود ندارد که بگوید تعهد کشورهای در حال توسعه الزام آوری حقوقی دارد. درحالیکه در سند INDC می گوید اگر کشور با تمام توانش به جلو برود انتشار به 1800 می رسد و اگر از تمام پتانسیل کشور برای کاهش انتشار استفاده کنیم، 26 درصد نرخ کاهش ما خواهد بود که با کمک های مالی و فنی بین المللی این درصد به 32 افزایش می یابد.

مگر متوسط توسعه کشور ما چه زمانی بالاتر از 5 درصد بوده است؟ در INDC کسی جلوی ما را نمی گیرد ما برنامه های توسعه را بر پایه 5 درصد گرفتیم و نرخ 26 درصد کاهش انتشار بر این اساس منطقی است که با کاهش 70 درصدی فلر که موجب کاهش 43 درصدی انتشار می شود ما با کاهش 25 میلیون تنی انتشار گازهای گلخانه ای مواجه می شویم که در یک افق 15 ساله ممکن خواهد شد. همچنین کاهش تلفات شبکه برق از 18 درصد در سال 2012 به 13 درصد در سال 2030 کاهش می یابد که موجب کاهش 4 درصدی انتشار گازهای گلخانه ای خواهد شد.

علاوه بر این تبدیل نیروگاه سیکل ساده به سیکل ترکیبی و بازتوانی نیروگاه هایی که از نظر اقتصادی و زیست محیطی مفید خواهد بود موجب کاهش 25 میلیون تنی انتشار گازهای گلخانه ای می شود. بنابراین اگر ما آهسته هم قدم بزنیم چون کاهش گازهای گلخانه ای در برنامه توسعه ما دیده شده به عدد 4 درصد کاهش مورد نظرمان بوده خواهیم رسید. 

اینکه چرا با وجود برنامه های داخلی ما  وارد معاهده بین المللی در این زمینه شده ایم هم باید بگویم این کار وجهه بین المللی خوبی برای ما داشت و از این طریق می توانیم کمک های مالی هم دریافت کنیم در حالی که تعهدات داخلی ما 4 برابر بیشتر از مشارکتی است که طی INDC تحت عنوان توافقنامه پاریس انجام دادیم.

امامی: چقدر گاز گلخانه ای در سال 2030 تولید می کنیم؟ تحلیل روند داده های قبلی باید با در نظر گرفتن این باشد که ما همیشه رشد اقتصادی مان را خوشبینانه تخمین زده ایم. با این وجود برای اینکه برآورد کنیم چقدر امکان کاهش انتشار داریم از این برنامه های خوشبینانه اقتصادی کمک گرفته ایم. مثلا کاهش شدت انرژی چند سال برنامه کشور بوده است؟ از سال 89 چقدر توانسته ای کاهش دهیم؟!پس عدد 26 درصد کاهش انتشار حاصل جمع برنامه های خوشبینانه کشور است نه واقع بینانه!

احدی: آرزوهایمان 85 درصد کاهش بود که اگر قانون اصلاح الگوی مصرف را اجرا می کردیم در انتهای برنامه پنجم به نصف آن می رسیدیم.

امامی: نمی توانیم به عددهای برنامه های گذشته که قاعده ندارد اکتفا می کردیم. عددی که فکر می کردیم می توانیم کاهش انتشار داشته باشیم مبتنی بر آرزوها بود و تجربه جهانی نشان می دهد انتشار رو به افزایش است.

احدی: دو مسئله انتشار مطلق و انتشار نسبی گازهای گلخانه ای را با هم خلط نکنیم. انتشار از 850 میلیون تن به 1.8 میلیارد تن می رسد، یعنی تا 15 سال آینده انتشار گازهای گلخانه ای در ایران دو برابر می شود. بحث ما این است که سرعت انتشار را کنترل کنیم.

امامی: هنوز در بسیاری از بخش ها به خصوص بخش کشاورزی در انتشار CO2 مشکل داریم.

*سهم ناچیز بخش کشاورزی ایران در تولید گازهای گلخانه ای

احدی: اگر سهم بخش های مختلف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را نگاه کنیم متوجه می شویم انرژی 78 درصد، صنعت 6 درصد و کشاورزی تنها 6 درصد سهم انتشار ایران را دارد. در این میان ضایعات 5درصد سهم دارد. بنابراین ضرورت ندارد بار کاهش انتشار را بر دوش کشاورزی بیندازیم.

*حضور در معاهده پاریس وجهه بین المللی خوبی برای مان داشت

امامی: نوعی حکمرانی در سازمان های بین المللی امروزه فعال شده اند  آنها می دانند که دیگر دوران اینکه قانون و مسائل حقوقی چیزی را منع کند، گذشته است. اروپایی ها به این نتیجه رسیدند که ابزارها و مکانیسم هایی وجود دارد که بسیار بهتر از تعهدات حقوقی عمل می کنند. به همین دلیل سازمان محیط زیست به عنوان مذاکره کننده باید از افراد حقوقی با نگاه جدیدتر استفاده کند.

برای مثال در جریان برجام ما گفتیم وجهه بین المللی کسب می کنیم. همین مسئله در تعهدات پاریس هم مطرح شد. بنابراین امروزه کسب وجهه از قواعد حقوقی بهتر عمل می کند. در واقع حقوقدانان اروپایی در جریان معاهده پاریس از نتیجه 100 ساله تجربیات و معاهدات بین المللی شان برای نخستین بار در معاهده پاریس سود بردند. این طور جا افتاد که این معاهده بار حقوقی ندارد و شبیه یک گلریزان است برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در میان کشورهای متحد اما توجه نکردیم در مرحله بعدی الزامات مطرح می شود.

احدی: اگر معاهده پاریس قرارداد ترکمانچای هم باشد باید آنرا با صورت علمی بررسی کنیم و بدانیم چه نفع و زیانی دارد. بدترین سناریو این است که در عرصه اقتصادی و سیاسی به زمین بخوریم اما باید یادآور شوم رژیم حقوقی در سازمان ملل بر اساس اجماع است.

امامی: اگر اجماع است چرا ما هول شدیم؟ تجربه نشان داده ما در معاهدات بین المللی هولیم. هیچ کشوری به اندازه ایران معاهده بین المللی امضا نکرده و در مجلس هیچ گاه برای قانونگذاری در این زمینه بحث نمی شود.

در معاهده پاریس هم وقتی وارد مرحله بعدی شویم و اندازه گیری ها شروع شود دیگر میزان انتشار تعیین می کند که چقدر تعهد داشته باشیم. ما برای سیاست گذاری نیاز به اطلاعات داریم. برای اینکه بحث اطلاع در گازهای گلخانه ای را ارائه کنیم باید پلت فرم کاملی را در اختیار داشته باشیم.

احدی: ما هر لحظه که بخواهیم می توانیم از توافقنامه خارج شویم.

امامی: ما داشتیم به سرعت برق تعهدنامه را تصویب می کردیم حتی به شورای نگهبان هم فشار آوردیم درحالیکه کشوری مثل روسیه پس از واکنش آمریکا مسئله را متوقف کرد.

احدی: قرار است 4 درصد با پتانسیل داخلی به شرط برداشتن تحریم و 8 درصد مشروط به کمک های بین المللی کاهش انتشار داشته باشیم. این 4 درصد کاهش انتشار در سال 2030 چه آسیبی بر رشد اقتصادی کلان ما خواهد داشت؟ در حالی که 1.1درصد از تولید ناخالص ملی را کاهش می دهد (28هزار و 128 میلیارد ریال) منافع کاهش هر تن انتشار گازهای گلخانه ای معادل 500 متر مکعب خواهد بود که موجب کاهش مصرف گاز طبیعی می شود که 35 درصد صرفه جویی در خرید ایجاد می کند. بنابراین به ازای هر تن کاهش 2.32 صدم درصد برای ما سود به همراه خواهد داشت.

امامی: سال مرجع ما در اوج تحریم ها گذاشته شد. آیا ۴درصد تعهد بر پایه برداشتن تحریم ها برای ایران لغو می شود، خیر. چرا که تحریم های سازمان ملل از بین رفته و تنها آمریکا از تعهد برجام خارج شده و به لحاظ قوانین حقوقی و بین المللی تحریم لغو شده است.

احدی: اگر کمک های مالی و فنی نباشد ما زیر بار کاهش 8درصدی نمی رویم.

امامی:  بر طبق سند گفته ایم برای کاهش انتشار که 25 درصد براورد خسارت شده است، حدود 17.5 میلیارد دلار برای کاهش 4 درصد و 52.5 میلیارد دلار برای کاهش 8 درصد پول نیاز داریم که معادل 70 میلیارد دلار می شود.

برخلاف این که برخی کشورها تعهدات شان را بر مبنای تامین کامل این کمک ها دانسته اند اما ایران به صورت محکم در این باره مذاکرده نکرده است.

*** گفت وگو: سمیرا خباز

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

کاهش میزان انتشار آلاینده ها

،

گازهای گلخانه ای

،

محیط زیست

،

معاهده پاریس

ثبت نظرات
captcha