کد خبر : ۳۴۴۱۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان اعلام کرد:

هاری در کمین همدانی ها

براساس آمار حیوان گزیدگی و ابتلا به بیماری هاری در همدان روند رو به رشدی دارد به طوریکه همه روزه در مناطق مختلف شهری و مناطق حاشیه شاهد حضور سگ های ولگرد و اغلب بدون صاحبی هستیم که در صورت نزدیکی به آنها و حمله می توانند برای انسان مخاطره انگیز باشند.

هاری در کمین همدانی ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، امید است شهرداری با اقدام سریع خود هرچه زودتر سگ های ولگرد را جمع آوری کند اما به غیر از سگ های ولگرد، سگ های نگهبانی که در روستاها وجود دارد و حیوانات خانگی که افراد نگهداری می کنند هم لازم به احتیاط و مراقبت های لازم دارد.

یکی از عوامل روی آوردن حیوانات به مناطق شهری وجود زباله ها و پسماندهای داخل سطل زباله هاست که اگر در ساعت معینی زباله بیرون گذاشته شود و البته شهرداری در زمان معین آنها را جمع آوری کند و تمرکز بیشتری روی مناطق حاشیه شهر داشته باشد می تواند از روی آوردن این حیوانات به شهر جلوگیری به عمل آورد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در رابطه با شیوع بیماری هاری در استان به خبرنگار گفت: هر نوبت واکسیناسیون علیه این بیماری بیش از 300 هزار تومان برای ما هزینه دارد و با وجود مشکلات مالی حتی یک مورد هم وجود نداشته که کسی دچار حیوان گزیدگی شود و عملیات واکسیناسیون برای آن به طور کامل انجام نشود.

گازگرفتگی سگ های ولگرد در مناطق شهری و حاشیه زیاد است

دکتر جلال الدین امیری بیان کرد: به علت تعدد سگ های ولگرد در مناطق شهری و حاشیه گازگرفتگی زیاد است و باید طوری برخورد صورت گیرد که این اتفاق کمتر شود چرا که حیوانات اهلی و وحشی حامل ویروس هایی هستند و باید سگ های بدون صاحب و ولگرد جمع آوری و کنترل شده و در جلسات استانی و شهرستانی هم این موضوع مطرح شده است.

وی در رابطه با بیماری سل نیز عنوان کرد: در بیماری سل افزایش نداشتیم و اگر هم آمار این بیماری بالا رفته باعث خوشحالی است چرا که نشان می دهد در زمینه بیماری یابی پیشرفت کرده ایم و امکان تشخیص این بیماری برای ما بیشتر شده بنابراین با یک یا دو تغییر نمی توانیم بگوییم این بیماری شیوع بیشتری یافته است.

روند افزایشی حیوان گزیدگی

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار مرکز بهداشت استان همدان نیز در رابطه با حیوان گزیدگی به خبرنگار گفت: بحث حیوان گزیدگی روند افزایشی در کشور و به تبع آن در استان داشته به طوریکه در سال گذشته 6 هزار مورد گزش توسط حیوانات اتفاق افتاده است.

دکتر سیدجلال بطحایی با بیان اینکه آموزش در بیماری هاری از اهمیت زیادی برخوردار است، ادامه داد: با توجه به اینکه بیماری هاری به گونه ای است که باید به موقع درمان شود و میزان کشندگی آن 100 درصد است، مردم باید در این زمینه آموزش های لازم را ببینند که در سیستم ما این آموزش وجود دارد اما در کنار آن باید به این آموزش صورت عمومی در صداوسیما و توسط رسانه ها هم انجام گیرد.

وی افزود: آموزش ها به دو صورت است؛ یکی اینکه باید تلاش شود تا میزان گزش ها کاهش یابد، بخشی از گزش ها در روستاها صورت می گیرد و همانطور که می دانیم از سگ در روستا به عنوان نگهبان استفاده می شود حال اگر در طول روز مثلا از ساعت 6 صبح تا 6 عصر سگ ها بسته باشد، مشکلی برای عابرین و دانش آموزان ایجاد نخواهد شد.

بطحایی اضافه کرد: بخش دیگر این فرآیند بدین صورت است که مردم باید به مراکز درمان و پیشگیری بیماری ها مراجعه کرده و واکسن، سرم و شست وشوی مربوطه را انجام دهند به طوریکه این مراکز به صورت شبانه روزی و به طور رایگان آماده خدمت رسانی به مردم هستند.

واکسیناسیون رایگان حیوانات خانگی و سگ های نگهبان

مدیرکل دامپزشکی استان همدان نیز در رابطه با شیوع هاری در استان همدان عنوان کرد: معمولا بیماری هاری همیشه بوده و هیچ زمانی نبوده که این بیماری وجود نداشته باشد اما میزان گسترش آن بستگی به رفتارها و آموزش های مختلف دارد. حیوانات خانگی و سگ های نگهبان باید واکسینه شوند که البته اکیپ های دامپزشکی رایگان این کار را انجام می دهند.

دکتر محمودرضا رسولی افزود: دانش آموزان در مقاطع راهنمایی و دبیرستان بیشتر در معرض این خطر هستند اما اگر آموزش و بحث جمع آوری حیوانات ناقل بیماری انجام گیرد در این زمینه موفق می شویم همچنین مبارزه با هاری نیازمند اعتبارات است و خرید واکسن به طور متمرکز و ملی انجام می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه این بیماری به دلایل مختلف اکولوژیک، نزدیک شدن افراد به حیوانات و ... گسترش یافته است.

حمایت های عجیب و غریب از حیواناتی که جان انسان را به خطر می اندازد

معاون خدمات شهری شهرداری همدان نیز به خبرنگار گفت: مکاتبات لازم و شناسایی زمین برای نگهداری و جمع آوری سگ های ولگرد در همدان انجام شده و به زودی مرکزی ویژه این امر راه اندازی می شود.

وحید علی ضمیر عنوان کرد: این وظیفه شهرداری است که به جمع آوری سگ های ولگرد بپردازد و طبق مصوبه استانداری زمینی در اختیار ما گذاشته شود تا به رسیدگی این امر بپردازیم البته در حال حاضر زمین موردنظر شناسایی شده و مکاتبات و کارهای اداری آن صورت گرفته است و باید منابع طبیعی زمین را به شهرداری واگذار کند که همین زمین هم باید دارای شرایطی باشد که فاصله آن از حریم شهر حفظ شود و دسترسی های لازم برای ما وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: هم اکنون هم سگ های ولگرد در بخش خصوصی جمع آوری می شوند که نژادهای خوب و گونه های خاص تحت نظارت و مراقبت قرار گرفته و آنهایی که مشکل یا بیماری دارند از طریق مرگ با ترحم از بین برده می شوند البته یکی از مشکلات ما در این کار NGOها هستند که مدافع عجیب و غریب حیوانات بوده و به این نکته که ممکن است این حیوانات جان انسان ها را به خطر بیندازد، توجه ندارند و در کار ما خلل ایجاد می کنند اما باید دانست ما طبق دستورالعمل های ابلاغی عمل می کنیم و البته مدتی است این کار را به پیمانکار سپرده ایم.

معاون خدمات شهری شهرداری با بیان اینکه با کاهش منابع غذایی حیوانات به مناطق شهری می آیند، گفت: در استان همدان با قطعیت می توانم بگویم که تا به حال گرگ به مناطق شهری نیامده اما سگ هایی که نژاد ترکیب شده با گرگ دارند، هست که وجود پسماندها و زباله ها و از دست دادن منابع غذایی شان می تواند عامل ورود به این مناطق باشد پس مردم باید در مورد زباله ها نکات لازم را رعایت کنند.

گزارش از: نرگس رنجبران، خبرنگار ، منطقه همدان

کلید واژه :

هاری

،

کمین

،

همدان

ثبت نظرات
captcha