کد خبر : ۳۴۴۱۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

توضیحات استاندار درباره طرح بازچرخانی آب در زاینده رود؛

در بازچرخانی آب اصلا پسابی در کار نیست

استاندار اصفهان گفت: در طرح بازچرخانی آب زاینده رود اصلا پسابی در کار نیست و آب تازه و سالم زاینده رود بازچرخانی خواهد شد.

در بازچرخانی آب اصلا پسابی در کار نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خبرنگار ، محسن علیزاده در برنامه "گفتگوی هفته" در شبکه استانی اصفهان اظهار کرد: در11 ماهی که در استان اصفهان بودم آب را اولویت خود قرار داده ام. باید با مردم گفتگویی صمیمی داشته باشم و پیمان نانوشته خود را عمل کرده ام. بیش از این به همکاری مردم و دیگر مسئولان نیاز دارم.

وی ادامه داد: تلاش این است که مسأله زاینده رود برای همیشه برطرف شود. بر اساس نمودارها، تغییرات از سال ١٣۵١ تاکنون نشان می دهد حجم آب ورودی به سد زاینده رود به شدت کاهش داشته است. برخی نادانسته عنوان می کنند امسال خشکسالی است و سال آتی بارش بهبود خواهد داشت.

استاندار اصفهان افزود: میانگین بارش ها نشان می دهد باید برنامه ای برای کم آبی داشته باشیم. در روند طبیعی به طرف خشک شدن می رویم، اما این به معنای رها کردن نیست. باید به وضعیت پایداری برسیم. صنعت، شرب، محیط زیست و کشاورزی یا باغداری بتوانند روند عادی داشته باشند. باید مصرف دقیقی برای آب در این حوضه داشته باشیم و به سمت کشت گلخانه ای برویم.

علیزاده با اشاره به ۵۴ کیلومتر لوله گذاری در زاینده رود، گفت: با طرح های کوهرنگ ۳ و بهشت آباد، علاوه بر ۲۰۰ میلیون متر مکعب که به آب مصرفی اصفهان از خلیج اضافه می شود، خیالمان برای ۵۰ سال آتی زاینده رود راحت خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات عمده این است که در صورت جاری بودن آب، وقتی همچون امسال یک چهارم میانگین بلندمدت آب وجود دارد، تخصیص ها نیز باید به یک چهارم کاهش پیدا کند. برای مثال امسال اگر آب کافی به باغ های استان نرسیده بود درخت های چندین ساله خشک می شد.

استاندار اصفهان گفت: وقتی ۳۰ میلیون مترمکعب برای باغ ها رها شد، در مسیر برخی از این آب برداشت می کردند. وقتی میزان آب موجود کاهش پیدا می کند باید این آب نیز به اندازه موجود تخصیص یابد.

علیزاده ادامه داد: یکی از مسئولین می گفت مگر خون شرقی ها از غربی ها رنگین تر است. این حرف ها در این شرایط سخیف و غلط است. از سد زاینده رود تا چم آسمان حدود ۱۰۲ کیلومتر است. در این مسیر از نظر کنترل برداشت ها، وزارت نیرو از بهمن تا خرداد ماه این مسیر را به کنتورهای هوشمند مجهز کرده است که از تهران قابل کنترل است، بنابرین در این مسیر تنها بخش کمی از آب جذب زمین می شود.

وی گفت: از سد چم آسمان تا نکوآباد بندهایی ایجاد شده است که در دو طرف رودخانه مزارع و باغات را آبیاری می کند. اگر هرکس سهمیه خود را بردارد مشکلی وجود ندارد. در ادامه مسیر حدود ۲۷ هزار هکتار باغ وجود دارد که متاسفانه آب به این باغات نمی رسید. ما به سختی این باغات را در سال آبی گذشته نجات دادیم، اما ادامه این فرایند ممکن نیست. 

استاندار اصفهان ادامه داد: دو لوله در رودخانه با قطر ۱۴۰۰ تا ۱۲۰۰ تعبیه خواهد شد. ۵۰ نهر در زرین شهر و ۲۹ نهر در مبارکه وجود دارد. با این دو لوله می توان از آب محافظت کرد. با این شیوه حتی کشاورزان شرق نیز می توانند کشاورزی کنند و آب به تالاب نیز خواهد رسید.

علیزاده گفت: با این لوله به هرکسی که سهمی از آب دارد به اندازه آب تعلق خواهد گرفت و دیگر برداشت بیش از سهم برای کسی از لوله ها ممکن نخواهد بود. همه باغات به اندازه سهمیه خود آب برداشت خواهند کرد. فاصله ۱۲ کیلومتری در شهر اصفهان تا سد آبشار آب جاری خواهد بود و هرساله به اندازه ای که آب موجود بود به شرق نیز آب خواهد رسید.

وی با اشاره به طرفداران محیط زیست ادامه داد: فرونشست در شهر، از میان رفتن درختان و فضای سبز باید در نظر گرفته شود. اگر بخواهیم در طول سال ۲متر مکعب در ثانیه آب در بستر وجود داشته باشد باید راهکار دیگری داشته باشیم.

استاندار اصفهان گفت: اصلا پسابی در کار نیست. آبی که در نظر گرفته می شود تا به اصفهان برسد، بعد از رسیدن به سد آبشار باز چرخانی خواهد شد و از بالا دست شهر اصفهان دوباره به رودخانه زاینده رود خواهد رسید و جاری خواهد شد. با این شیوه چندبار آب تازه زاینده رود در بستر شهر اصفهان خواهد چرخید.

علیزاده گفت: این طرح دایمی نخواهد بود و به امید خدا تا چندسال آتی نیاز به این لوله گذاری نخواهد بود و این لوله ها تنها در زمانی انجام می شود که همچون امسال آب به شدت کم باشد و امیدواریم با اقدامات بلندمدت دیگر نیازی به این ۱۲ کیلومتر لوله برای بازچرخانی و ۴۲ کیلومتر لوله های قبل از اصفهان نخواهد بود.

وی ادامه داد: برای شمال و جنوب استان نیز برنامه های خوبی داریم. مردم با این طرح در شهر آب خواهند دید. مشکلات ریزگرد از تالاب گاوخونی برطرف خواهد شد و نگرانی ها از فرونشست زمین نیز کاهش خواهد داشت. از طرفی میراث اصفهان و پل ها حفظ خواهد شد. گردشگری نیز در شهر رونق خواهد گرفت و گردشگران زاینده رود را زنده احساس خواهند کرد. 

استاندار اصفهان گفت: در جلسه ای صحبت هایی کردیم که یکی از مسئولان نمی خواست صحبت های من را متوجه شود. فریاد می کشید. این هیجانات و صحبت های نامعقول به نفع استان نخواهد بود.

کلید واژه :

خشکسالی

،

خشکی زاینده رود

،

ایران

،

زاینده

،

لوله گذاری

،

جریان آب در زاینده رود

،

طرح بازچرخانی آب

ثبت نظرات
captcha