کد خبر : ۳۴۴۱۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

عکس سه قلاده پلنگ ایرانی در قاب تصویر عکاس

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، از مشاهده و ثبت تصاویر بی نظیر از سه قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده پرور خبر داد.

عکس سه قلاده پلنگ ایرانی در قاب تصویر عکاس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، عباسعلی دامنگیر، با اعلام این خبر افزود: یکی از علاقه مندان و عکاسان محیط زیست که به همراه محیط بانان منطقه حفاظت شده پرور در حال گشت زنی در منطقه بود موفق به مشاهده 3 قلاده پلنگ ایرانی شده و توانست تصاویر کم نظیری از این گونه ارزشمند جانوری را ثبت و ضبط کند.

وی ادامه داد: دو نکته مهم و حائز اهمیت در این تصاویر  وجود دارد که یکی جثه مناسب این گونه های گوشتخوار است که نشاندهنده افزایش جمعیت مناسب گونه های دیگر جانوری که غذای این حیوان گوشتخوار را تامین می کند است و دیگری آرامش عجیب این گونه های ارزشمند جانوری در مواجه با محیط بانان و عکاس طبیعت است که بدون هیچ گونه ترس و اضطرابی به نظاره آنان نشسته اند و این مهم نیز نشان دهنده امنیت بالای منطقه بوده که موجبات حفظ آرامش حیواناتی نظیر پلنگ ایرانی را فراهم آورده است.

وی گفت: فیلم برداری از پلنگ در طبیعت به خاطر تراکم پایین و رفتار مخفی کارانه این جانور بسیار دشوار بوده و مطابق آخرین ارزیابی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت  (IUCN)در سال 2008، پلنگ در فهرست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد .

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان افزود: کاهش طعمه به دلیل شکارهای غیر مجاز، تغییر زیستگاه ها به دلیل فعالیت های جاده سازی و معادن، آتش سوزی ها، چرای دام های اهلی و شکار این گونه توسط شکارچیان به خاطر پوست آن از عوامل در معرض خطر انقراض قرار گرفتن این گونه ارزشمند است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه ایران از مهمترین پناهگاه های جمعیت پلنگ در منطقه خاورمیانه به شمار می رود، گفت: زیستگاه های استان سمنان نیز از جمله زیستگاه های امن این گونه در خطر انقراض هستند.

 

کلید واژه :

پلنگ

،

ایرانی

،

سمنان

ثبت نظرات
captcha