کد خبر : ۳۴۴۱۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس ستاد بحران خراسان رضوی:

موضوع انتقال آب به استان در مرحله مطالعه قرار دارد

رئیس ستاد بحران استان خراسان رضوی گفت: موضوع انتقال آب به استان فعلا در مرحله مطالعات است و در دستور اجرا قرار ندارد.

موضوع انتقال آب به استان در مرحله مطالعه قرار دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حجت علی شایانفر صبح امروز در نشست خبری دومین همایش جشنواره ملی فناوری های آب، در سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد:  بر اساس آخرین آمار دریافتی از ایستگاه های سینتیک هواشناسی در سال زراعی گذشته که در شهریور ماه سال جاری پایان یافته، در استان جمعا 136 میلیون و 500 هزار میلی لیتر بارش باران داشته ایم. پاییز و زمستان سال آبی جاری، کم بارش ترین زمستان و پاییز 36 سال گذشته سال آبی است.

وی اضافه کرد: از نظر رصد تامین بارش، خراسان رضوی در جایگاه 24 قرار دارد. میانگین حجم روان آب درسال زراعی در حدود 46 درصد کاهش یافته و ذخیره سدهای کنونی ما به اندازه 16 درصد از حجم قابل ذخیره آن است در حالی که سال پیش این میزان در حدود 28 درصد بوده است.

رئیس ستاد بحران خراسان رضوی عنوان کرد: بر اساس شاخص بارش و تبخیر، 62 درصد مساحت استان دچار خشکسالی شدید، 29 درصد از مساحت استان دارای خشکسالی است. دیگر در استان و کشور خشکسالی یک حادثه غیر مترقبه نیست. برای این چنین واقعیت اقلیمی بایستی با برنامه مطابق اصول علمی جلو برویم.

وی تاکید کرد: یکی از کارهای خوبی که دولت در سال جاری آن را دنبال می کند، تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی به ریاست وزیر نیرو است. مجموعه اقداماتی که صورت گرفته به مرحله ای رسیده که تامین آب شرب شهرها و روستاها و همچنین کشاورزی، آب صرف فضای سبز تا 1405 قدر حال برنامه ریزی است.

شایانفر گفت: براساس اقدامات سلبی و ایجابی حداقل در بستن چاه های غیرمجاز، کاهش ظرفیت پروانه ها و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز میزان 840 میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب های زیرزمینی شده است.

رئیس ستاد بحران استان تاکید کرد: استان خراسان رضوی 78 درصد به آب زیرزمینی وابسته است و از همین منابع برداشت مازاد در حدود یک میلیارد متر مکعب صورت می گیرد. زمانی که تعادل بین منابع و نیازها برهم می خورد بایستی چاره ای اندیشید. در مواجه با این قضایا یا بایستی به دنبال افزایش منابع آبی باشیم و یا اینکه اعمال روش های کاهش تقاضا را دنبال کنیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر چرایی تمایل به انتقال آب از دریای عمان به استان با وجود فناوری ها وروش های کاهش آب بیان کرد: در بحث اعمال روش هایی جهت کاهش مصرف اقدامات مناسبی صورت گرفته است. باید مجموعه ای از اقدامات صورت بگیرد. موضوع انتقال آب به استان فعلا در مرحله مطالعات است و در دستور اجرا قرار ندارد.

شایانفر تاکید کرد: بایستی تمامی گزینه ها مورد بررسی قرار بگیرد و در وهله اول اولویت با استفاده صحیح از منابع موجود در استان است. در طرح ها وبرنامه های موجود کاهش 30 درصدی آب قابل مصرف جهت آبیاری فضای سبز تا سال 1405در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: در یک زمانی شرایطی فرا می رسد که نیاز از منابع در دسترس بیشتر می شود. طبیعتا به سراغ جایی می رویم که هزینه کمتری جهت  تهیه آب باورد شود. شاید گزینه اول انتقال آب از هزارمسجد باشد اما همه گزینه ها را بررسی خواهیم کرد.

رئیس ستاد بحران استان اظهار کرد: برای مصارف سایر شهرهای استان در سال 1396، میزان مصرف 249میلیون متر مکعب آب مصرف می شود اما در سال 1405 این میزان به 202 میلیون خواهد رسید. یعنی علی رغم افزایش جمعیت ما به دنبال کاهش مصرف آب هستیم.

وی ادامه داد: ما در وهله اول راهی جز سازگاری نداریم و بایستی در تمامی حوزه ها بایستی هزینه ها کاهش پیدا کند. برای تمامی معضلات مرتبط با حوزه آب از جمله کاهش بارش نسخه ای پیچیده شده است. برای تمامی دشت های استان برنامه ای داریم و بایستی آن را اجرا کرد.

شایانفر تصریح کرد: اما بایستی در نظر گرفت که اجرای تمام این برنامه ها از حوزه ما خارج است. ما هیچگونه فعالیت اقتصادی نداریم و بدون کمک این برنامه ها جلو نخواهد رفت.

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

خوزستان

،

طرح جامع

،

انتقال آب

ثبت نظرات
captcha