کد خبر : ۳۴۴۱۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فرونشست زمین در تهران کند شد

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: پس از وقوع حادثه شهران در تهران، هیات دولت در تاریخ ۲۸ تیرماه سال ۹۶ مصوبه ای را به منظور ضریب افزایش ایمنی در حوزه شریان های حیاتی شهر تهران با رویکرد پیشگیرانه ابلاغ کرد و بر اساس آن دستگاه های اجرایی مختلف هر کدام وظایفی را بر عهده گرفتند و سازمان مدیریت بحران کشور نیز مسئول انجام این کار شد.

فرونشست زمین در تهران کند شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  رییس سازمان مدیریت بحران کشور از کند شدن روند فرونشست زمین در تهران خبر داد.

اسماعیل نجار اظهارکرد: پس از وقوع حادثه شهران در تهران، هیات دولت در تاریخ 28 تیرماه سال 96 مصوبه ای را به منظور ضریب افزایش ایمنی در حوزه شریان های حیاتی شهر تهران با رویکرد پیشگیرانه ابلاغ کرد و بر اساس آن دستگاه های اجرایی مختلف هر کدام وظایفی را بر عهده گرفتند و سازمان مدیریت بحران کشور نیز مسئول انجام این کار شد.

وی با بیان اینکه بر اساس همین مصوبه ایمن سازی تجهیز مخازن آب، نصب شیرهای قطع و وصل سریع، ایمن سازی خطوط انتقال آب، افزایش تاب آوری شهر، مقاوم سازی پست های فرسوده برق و مخابرات، احداث پست ها و ایستگاه های مقاوم برای امداد و نجات در هنگام حوادث و... در دستور کار قرار گرفت گفت: تمامی این اقدام طی دو اولویت که اولویت با 9 مورد و اولویت با 6 مورد بود به دستگاه های مربوطه ابلاغ شد.

نجار با بیان اینکه موضوع فرونشست زمین تهران یکی از مسائل مهم مطرح شده در این مصوبه بود، گفت: تمامی این اقدامات نیز در همین راستا انجام شد.

وی با بیان اینکه جلسه امروز دومین جلسه پیگیری این مصوبه بود گفت: در همین راستا نیز وزارتخانه های نیرو، شرکت آب و فاضلاب، شرکت مخابرات و دیگر دستگاه های اجرایی گزارشی از اقدامات خود را انجام دادند که البته در این بین مشکلات مربوط به بودجه و کمبود آب وجود داشت که تصمیم بر این شد تا تدابیری در این خصوص اتخاذ شود.

نجار با اشاره به اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته یا انجام شده است تصریح کرد: مقاوم سازی پست های برق، مطالعه درباره شرایط اضطراری آب در 374 نقطه از تهران و نصب شیرهای قطع و وصل اضطراری بر روی 116 مخزن بتونی آب با 2.5 میلیون مترمکعب از جمله این اقدامات هستند و ده ها اقدام دیگر نیز انجام شده است.

نجار درباره اینکه آیا درمورد فرونشست زمین در تهران نیز گزارش هایی در این جلسه ارائه شد یا خیر؟ به گفت: در مجموع طبق گزارش های واصله روند فرونشست زمین در تهران کند شده است.

وی با بیان اینکه در برخی از مناطق تهران فرونشست سالانه حدود 22 سانتی متر نیز گزارش شده است افزود: فرونشست زمین به عوامل مختلف از جمله میزان برداشت از سفره های آب زیرزمینی ارتباط دارد. بنابراین تصمیم بر این شد تا جایی که امکان دارد از برداشت آب از سفره های زیرزمینی بویژه به شکل غیر مجاز جلوگیری شود. همچنین می توان نسبت به تأمین و بالا آوردن سطح آب های زیرزمینی نیز اقداماتی را انجام داد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه بیشترین فرونشست زمین در محدوده جنوب غرب تهران قرار دارد گفت: البته این منطقه در حوزه 22 گانه شهرداری نیست و در خارج از آن قرار دارد.

کلید واژه :

فرونشست زمین

،

تهران

ثبت نظرات
captcha