کد خبر : ۳۴۴۱۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نگرانی از بومی شدن بیماری سالک در کاشمر و کوهسرخ

سالک؛ یکی از مهمترین بیماری مشترک انسان و حیوان است که به عنوان یک معضل از سوی سازمان جهانی بهداشت مطرح است.

نگرانی از بومی شدن بیماری سالک در کاشمر و کوهسرخ

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با وجود تلاش ها برای مهار بیماری سالک در شهرستان کاشمر، هنوز هم برخی از مردم این منطقه از جمله کودکان به این بیماری مبتلا می شوند، بر همین اساس مقابله با این بیماری نیازمند عزم همگانی است.

هرچند آمار مبتلایان به این بیماری بسیار اندک است اما همچنان شاهد زخم نیشتر پشه ناقل سالک بر گونه اندک کودکان شهرستان هستیم، دختران و پسرانی که برای همیشه باید داغ سالک بر گونه آنان بماند و خاطره تلخ آن برای شان ماندگار شود.

سالک در ریوش

شهردار ریوش در همین خصوص در گفت وگو با عنوان کرد: براساس گزارش های رسیده چند مورد بیماری سالک در شهر ریوش مشاهده شده و سه مورد آن گزارش شده است.

رضا کاردانی افزود: شهر ریوش منطقه کوهستانی است و بخشی از جنوب و جنوب غربی شهر در بستر سنگلاخی واقع شده و در این قسمت ها با مشکل دفع فاضلاب مواجهیم.

وی اعلام کرد: در برخی قسمت های شهر به دلیل سنگلاخی بودن، فاضلاب برخی خانه ها به معابر جاری می شود، که در این خصوص پیگیری های زیادی شده و از مسئولان آب و فاضلاب شهری درخواست شده تدابیری در این خصوص بیندیشند.

شهردار ریوش با بیان این که شناسایی اماکن متخلف انجام و اخطاریه هایی داده شده است، گفت: به رغم این که پس از اخطار باید به دادگاه معرفی شوند اما مسئولان مرکز بهداشت تبعات اجتماعی، عاملی برای عدم معرفی متخلفین به دادگاه عنوان می کنند.

وی بیان کرد: هرچند از سویی دادگاه باید برخوردهای بازدارنده صورت گیرد، اما این گونه نیست.

تاکنون گزارشی نداشته ایم

د ر شرایط خشکسالی و کم آبی، حیوانات موذی به سمت مناطق مسکونی مهاجرت می کنند ، بر همین اساس د ر این شرایط انتظار می رود ابتلا به سالک بیشتر شود ، که می طلبد امحای این حیوانات به طور جد در دستور کار مسئولان مرتبط قرار گیرد.

 هر جا که امکان زیست پشه های خاکی و امکان زیست جوند گان و سگ های ولگرد وجود د اشته باشد و د ر کنارش محیط های آلود ه و انباشت زباله هم تشکیل شود، از خطرات سالک د ر امان نیست.

رئیس شبکه بهداشت کاشمر با بیان این که تاکنون گزارشی از وجود سالک در شهر ریوش نداشته ایم، بیان کرد: در کارهای پزشکی گاهی مظنون به بیماری هستیم و گاهی تشخیص قطعی است.

جواد یزدانی با اعلام این که وجود سالک در ریوش هنوز به طور قطعی اعلام نشده است، افزود: تا وجود این بیماری به طور قطعی اعلام نشود، اظهار نظر در این خصوص درست نیست.

وی با اشاره به این که بدون شک در مبارزه با این بیماری اقدامات لازم برای کنترل و نظارت انجام می شود، ادامه داد: با متخلفین در حوزه های مختلف بهداشت تعارف نداریم و آنان به مجاری قانونی معرفی می شوند.

یزدانی با بیان این که تاکنون موارد متعددی از افرادی که اقدام به رهاسازی فاضلاب در معابر می کنند شناسایی و به دادگاه معرفی شده اند، آموزش و آگاه سازی خانواده ها حائز اهمیت است.

مشاهده سالانه 30 مورد بیماری سالک پوستی

متاسفانه کودکان و جوانان مهمترین قربانیان بیماری سالک هستند. همه افراد، به ویژه والدین، در صورت مواجهه فرزندان کودک یا نوجوان خود با علائم مشکوک مانند زخم های غیرعادی بلافاصله به پزشک مراجعه کنند، زیرا این بیماری قابل درمان است و در صورت مراجعه زودتر به پزشک، عوارض آن کمتر است.

در همین خصوص رئیس مرکز بهداشت کاشمر با بیان این که سالیانه در شهرستان بین 25 تا 30 مورد ابتلا به بیماری سالک پوستی مشاهده می شود، عنوان کرد: در سال 95 حدود 23 مورد و پارسال 36 مورد گزارش سالک داشته ایم.

مجتبی قائمی با اعلام این که پارسال از 36 مورد ابتلا به سالک فقط 17 مورد مربوط به یک روستا بوده، اظهار کرد: منشاء ابتلا آن ها برای بیماری سگ های آلوده ای بوده که یکی از اهالی روستا از عشایر خریداری کرده بود.

وی بیان کرد: با اقدامات انجام شده تا به امروز گزارشی از آن روستا نداشته ایم، نگرانی ما در سالک زمانی است که میزان شیوع به یک مرتبه افزایش یابد.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر با اشاره به این که نگران بومی شدن این بیماری در شهرستان هستیم، گفت: 90درصد افراد مبتلا به بیماری سالک سابقه مسافرت داشته اند.

وی افزود: باید موضوع فاضلاب خانگی، بافت های فرسوده و جمع آوری نخاله های ساختمانی در دستور کار قرار گیرد تا مجدد شاهد ابتلای افراد به این گونه بیماری ها نباشیم.

قائمی گفت: سالک یک بیماری پوستی طولانی مدت بدون درد و تب است که از دیرباز در کشور ما به صورت بومی وجود داشته و در بسیاری از مناطق استان خراسان مشاهده می گردد.

وی گفت: در سال های اخیر با توجه به شرایط زندگی حاشیه نشینی در اطراف شهرها و به ویژه شهر مشهد و هم چنین با افزایش موارد و توسعه پراکندگی جغرافیایی، کانون های جدید این بیماری به وجود آمده است.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر با بیان این که بیماری سالک به دو شکل نوع شهری یا سالک خشک و نوع روستایی یا سالک مرطوب وجود دارد، افزود: مخزن بیمای در نوع شهری انسان است و سگ نیز به طور اتفاقی مبتلا و می تواند به عنوان مخزن عمل نماید.

وی اعلام کرد: مخزن اصلی بیماری سالک روستایی جوندگانی از جمله موش های صحرایی هستند، و بیشترین انتقال در فصول گرم سال صورت می گیرد و بهترین محل رشد و تکثیر پشه خاکی مناطق گرم، تاریک، مرطوب و سایه مانند شکاف های عمیق دیوارها، اماکن متروکه و مخروبه، محل تجمع طولانی مدت زباله، کودهای حیوانی، خاک و نخاله های ساختمانی مرطوب و پوسیده و محل نگهداری دام و طیور است.

وی تعداد بیماران شناسایی شده در سال 1396 در شهرستان کاشمر را 36 مورد اعلام کرد و گفت: 23 نفر این افراد ساکن روستا و 13 نفر ساکن شهر بوده اند.

قائمی با بیان این که اکثرا مبتلایان به این بیماری در شهر کاشمر سابقه مسافرت به مشهد و سرخس داشته اند، عنوان کرد: تعداد بیماران شناسایی شده امسال در شهرستان از ابتدای امسال تا 23 مرداد ماه هفت مورد بوده است.

وی یادآور شد: چهار مورد از این افراد ساکن شهر کاشمر و دو مورد ساکن شهر ریوش و یک مورد ساکن یکی از روستاهای بخش مرکزی بوده اند، بر همین اساس با توجه به مشکلات موجود، برخورد جدی با متخلفینی که اقدام به ریختن نخاله های بنایی در حاشیه شهر می کنند ضروری است و از سویی نخاله های بنایی باید به مکان های دفن زباله هدایت شوند.

این که مردم بر این باور باشند تنها مراکز بهداشت و درمان، کلیه عوامل ایجاد کننده بیماری را کنترل کنند یک توقع بیجا است زیرا جلوگیری از انباشته شدن زباله و نخاله، وجود فضولات و کودهای شیمیایی و توسعه پروژه های عمرانی در مناطق سالک خیز در حیطه اختیارات مرکز بهداشت کاشمر نیست.

با جمع آوری فاضلاب ها، نخاله های ساختمانی، سگ های ولگرد و سمپاشی مناطق آلوده می توان با بیماری سالک مقابله کرد که در این خصوص امید است؛ شهرداری نیز اقدامات گسترده تری انجام دهد.

کلید واژه :

نگرانی از بومی شدن بیماری سالک

،

کاشمر و کوهسرخ

،

سالک

ثبت نظرات
captcha