کد خبر : ۳۴۴۱۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آغاز تهیه نقشه یکپارچه زمین شناسی یک پنجاه هزارم شهر تهران

معاون مدیرکل دفتر زمین شناسی منطقه ای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از تهیه نقشه یکپارچه زمین شناسی یک پنجاه هزارم شهر تهران و مدل سازی سه بعدی خبر داد.

آغاز تهیه نقشه یکپارچه زمین شناسی یک پنجاه هزارم شهر تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، دکتر مسعود زمانی پدرام سازمان زمین شناسی را مرجع تخصصی مطالعات مربوط به زمین شناسی دانست و گفت: بر این اساس این سازمان سال ها است که اقدام به تهیه نقشه های پایه زمین شناسی کرده و این نقشه ها را به عنوان اطلاعات پایه علوم زمین در اختیار پژوهشگران قرار داده است.

وی با بیان اینکه این اطلاعات در تمامی طرح های مکان یابی شهری و صنعتی شامل محل شهرها، روستاها و شهرک های جدید، محل سازه های بزرگ مانند سدها یا نیروگاه ها و طرح های مسیریابی مانند مسیر جاده ها، مسیر خطوط انتقال نیرو، مسیر لوله های گاز، آب، نفت، مخاطرات زمین شناسی و اکتشافات مواد معدنی نقش اساسی دارند، خاطر نشان کرد: شهر تهران یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین پایتخت های مهم جهان بوده که اهمیت آن از دیدگاه های مختلف از جمله بررسی شرایط زیرسطحی در جهت توسعه پایدار شهری و دستیابی به شهر ایمن قابل بررسی است.

زمانی اضافه کرد: موقعیت فعلی شهر تهران به خاطر قرارگیری بر روی دامنه جنوبی رشته کوه های البرز مرکزی، تپه های کم ارتفاع و نیز رسوبات کواترنری، بسیار متأثر از وضعیت چیدمان و ساختاری (چین ها و گسل ها) لایه های سنگی سخت زیرین، رسوبات کمتر سخت شده شیب دار و نیز نهشته های مسطح زیرسطحی و سطحی است.

معاون مدیرکل دفتر زمین شناسی منطقه ای سازمان زمین شناسی با بیان اینکه مطالعات زمین شناختی در محیط های شهری به دلیل دستکاری توسط انسان و همچنین نبود رخنمون های مناسب، در نوع خود دارای چالش ها و دشواری های خاصی است، خاطرنشان کرد: تأکید سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بر تهیه نقشه زمین شناسی شهر تهران در مقیاس یک پنجاه هزارم است. تهیه این نقشه فرصتی را فراهم می آورد تا طیف وسیعی از اطلاعات زمین شناختی که در گستره این شهر بزرگ کاربرد روزافزون داشته و دارد، به شکل یکپارچه و منسجم در قالبی استاندارد در خدمت مدیریت شهری قرار گیرد.

زمانی از تهیه نقشه یکپارچه زمین شناسی یک پنجاه هزارم شهر تهران خبر داد و یادآور شد: هدف از تهیه نقشه یکپارچه زمین شناسی یک پنجاه هزارم و مدل سه بُعدی شهر تهران ایجاد بستری برای فراهم شدن وسعت دید بیشتر برای مدیران و برنامه ریزان جهت تصمیم گیری های کلان مدیریتی است.

بر اساس اعلام سازمان زمین شناسی، به گفته وی استفاده از آن در کنار سایر نقشه ها نظیر زمین آب شناسی، ژئوشیمی، مخاطرات طبیعی، آلاینده های زیست محیطی و همچنین، نقشه بافت فرسوده، تراکم جمعیت، کاربری اراضی منجر به اخذ تصمیم مناسب تر برای توسعه پایدار شهری خواهد شد.

کلید واژه :

قشه یکپارچه زمین شناسی یک پنجاه هزارم شهر تهران

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha