کد خبر : ۳۴۴۱۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیر آب و خاک جهاد کشاوررزی استان اعلام کرد

صرفه جویی 60 درصدی آب با ممنوعیت کشت برنج در چهارمحال و بختیاری

مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاوررزی چهارمحال و بختیاری گفت: با ممنوعیت کاشت برنج و کاهش 60 درصدی کشت این محصول در سال جاری نسبت به سال گذشته، 60 درصد در مصرف آب صرفه جویی شد.

صرفه جویی 60 درصدی آب با ممنوعیت کشت برنج در چهارمحال و بختیاری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سیدطاهر نوربخش اظهار کرد: با ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی کشت برنج با توجه به شرایط خشکسالی موجود در تمام استان ها به جز سه استان شمالی کشور ممنوع شده است.

وی افزود: در چهارمحال و بختیاری نیز کشت برنج در حوزه زاینده رود بسیار محدود و در حدود چهار هکتار برنج کاری انجام شده است و در حوزه کارون نیز کشت برنج در منطقه لردگان و اردل است که با توجه به روند خشکسالی به شدت کاهش یافته است.

نوربخش با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی از برنج کاری حمایت نمی کند، ادامه داد: در برنج کاری هیچ نهاده کشاورزی و کمک فنی اعتباری داده نمی شود و امروز با شرایط کم آبی این امر عقلانی نیست و باید کشت برنج حذف شود.

وی تصریح کرد: به جای برنج، کشت جایگزین داشتیم و سعی شد تا الگوی کشت دیگری همانند ذرت علوفه ای کم آب بر و گیاهان دارویی تعریف شود.

نوربخش با اشاره به اینکه برای یک هکتار کشت برنج حدود 12 هزار مترمکعب آب نیاز است، اضافه کرد: کشت برنج در خشکسالی موجود، نباید صورت گیرد.

وی گفت: متاسفانه در برخی استان ها همانند اصفهان علاوه بر تاکیدات وزارت جهاد کشاورزی هنوز هم برنج کاری در سطح بسیار وسیع در حوزه زاینده رود انجام می شود که این امر برای کشاورزان چهارمحال و بختیاری یک دوگانگی ایجاد می کند که چرا با وجود اینکه منبع آبی یکی است، یک استان کشت برنج دارد و یکی نباید کشت کند که این مهم در اجرا و پیاده کردن سیاست های وزارت جهاد کشاورزی مشکل ایجاد می کند در صورتی که همه باید به شکل یکسان سیاست های وزارتخانه را اجرا کنند.

نوربخش تاکید کرد: مصوبات وزارت جهاد کشاورزی، شورای امنیت وزارت کشور، کارگروه سازگاری با کم آبی، شورای حفاظت منابع آب استان های جهارمحال و بختیاری و اصفهان، شورای هماهنگی زاینده رود را مکلف کردند که در حوزه زاینده رود کشت برنج ممنوع شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جهاد کشاورزی استان در صورت مشاهده برنج کاری با متخلفان برخورد می کند؟ گفت: این برخورد صورت می گیرد و اکنون هیچ برنج کاری پیدا نمی کنید که کود شیمیایی، نهاد و کمک فنی اعتباری از جهاد کشاورزی استان دریافت کرده باشد.

نوربخش خاطرنشان کرد: با ممنوعیت کاشت برنج و کاهش 60 درصدی کشت این محصول در سال جاری نسبت به سال گذشته در استان، 60 درصد در مصرف آب صرفه جویی شد.

مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاوررزی استان بیان کرد: برای لای روبی و مرمت جوی آب، احداث و بهسازی کانال نیز به برنج کاری کمکی نمی کنیم.

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

استان تهران

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

ممنوعیت کشت برنج

،

چهارمحال و بختیاری

ثبت نظرات
captcha