کد خبر : ۳۴۴۱۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رسوبات کارخانه ید گلستان توسط سازمان انرژی اتمی کنترل می شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت که رسوبات کارخانه ید این استان برای جلوگیری از بروز هر گونه آسیب احتمالی و نفوذ مواد پرتوزا توسط سازمان انرژی اتمی کنترل و آزمایش می شود.

رسوبات کارخانه ید گلستان توسط سازمان انرژی اتمی کنترل می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، امیر عبدوس امروز یکشنبه در نشست خبری اظهار داشت: در هفته های اخیر برخی رسانه ها اقدام به انتشار گزارش آلوده بودن رسوبات این کارخانه به مواد آلوده و صدور مجوز برای احداث کارخانه مشابه دیگر کردند که موضوعی نادرست است.
وی بیان کرد: در گذشته این کارخانه برای جلوگیری از آلودگی برخی ضوابط زیست محیطی را اجرا می کرد که در یکسال اخیر تعداد این ضوابط بیشتر و دشوارتر شد تا خطری متوجه طبیعت، مردم و محیط اطراف کارخانه نشود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان افزود: این کارخانه در ابتدای فعالیت ده ساله خود آلودگی های زیادی ایجاد می کرد که با نظارت مستمر و مداوم محیط زیست از حجم و مقدار این آلودگی ها کاسته و در مسیر تبدیل شدن به صنعتی سبز قرار گرفت.
عبدوس ادامه داد: با وجود کاهش آلایندگی های این کارخانه همچنان نظارت های محیط زیست مستمر و انجام آزمایش های این واحد صنعتی مداوم است.
وی بیان کرد: در سال های اخیر متقاضی دیگری در مجاورت این واحد صنعتی ، پس از دریافت مجوز اقدام به ساخت کارخانه ید کرد که با وجود آماده بهره برداری بودن به دلیل رعایت نکردن برخی ملاحظات زیست محیطی هنوز مجوز بهره برداری صادر نشده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان به شائبه آلوده بودن پساب کارخانه ید فعال استان به مواد پرتوزا اشاره کرد و گفت: پس از گسترش این شائبه یک مرکز آزمایش هسته ای بخش خصوصی اقدام به انجام آزمایش پساب کرد تا غلظت عناصر پرتوزا در نمونه آب و رسوبات آزمایش شود.
عبدوس ادامه داد: در نتیجه این آزمایش مشخص شد مواد پرتوزای موجود در این نمونه ها آنقدر اندک است که حتی دستگاه های نمونه بردار هم موفق به سنجش میزان و حجم آن نشدند.
وی گفت: وجود مواد پرتوزا در یک ماده به تنهایی خطرناک نیست و عبور آن از سطح و اندازه مشخص می تواند برای انسان و طبیعت آسیب آفرین باشد.
به گفته عبوس، تنها ذخیره گاه ید ایران در استان گلستان قرار دارد.
گفتنی است پس از انتشار گزارشی در مورد آلودگی کارخانه استحصال ید گلستان به تشعشعات رادیواکتیو، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان از نشر دهنده مطلب شکایت کرد.

کلید واژه :

رسوبات کارخانه ید گلستان

،

سازمان انرژی اتمی

،

ثبت نظرات
captcha