کد خبر : ۳۴۴۱۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تصویب پایش زیست محیطی مراکز طبقه بندی شده

آیین نامه اجرایی قانون هوای پاک با موضوع بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست از مراکز طبقه بندی شده تصویب شد

تصویب پایش زیست محیطی مراکز طبقه بندی شده

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت هیئت وزیران در جلسه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و اطلاعات و سازمان انرژی اتمی ایران و به استناد تبصره (۳) ماده (۱۶) قانون هوای پاک – مصوب ۱۳۹۶ – آیین نامه اجرایی تبصره یادشده را تصویب کردند.

مراکزی که بر اساس قوانین و مقررات مربوط مشمول یکی از طبقات امنیتی یا حفاظتی هستند مشمول این مصوبه می شوند و بر اساس این مصوبه پایش زیست محیطی مراکز طبقه بندی شده توسط آزمایشگاه های معتمد که صلاحیت امنیتی آن ها توسط مراجع ذیربط تایید شده انجام می شود.  

بازرسان سازمان در دوره های زمانی تعیین شده به این دستگاه ها مراجعه و نتایج پایش را ملاحظه و در صورت مشاهده عدم تطابق مراتب را به سازمان محیط زیست گزارش کنند. بازرسان باید از کارکنان رسمی یا پیمانی سازمان بوده و صلاحیت آن ها به تایید مراجع امنیتی ذیربط رسیده باشد.  

بر اساس ماده (۷) قانون هوای پاک «به منظور توسعه کاربرد وسایل نقلیه عمومی، کلیه دستگاه های اجرایی دولتی می توانند در چهارچوب قوانین و مقررات و در حدود اعتبارات مصوب مربوط، نسبت به راه اندازی وسیله (سرویس) رفت و آمد کارکنان در قالب خرید خدمت از بخش خصوصی و تعاونی مشروط به اینکه کلیه وسایل نقلیه دیزلی مورد استفاده در سرویس های مذکور دارای عمر کمتر از پنج سال یا دارای پالایش گر(فیلتر) دوده استاندارد یا گازسوز یا برقی باشند، اقدام نمایند».

در راستای کاهش آلودگی هوا علی الخصوص هسته مرکزی و پرتردد کلانشهرها با اعمال ممنوعیت ها یا محدودیت های زمانی، مکانی و نوعی تردد وسایل نقلیه موتوری و ساماندهی سفرهای روزانه شهری، توسعه کاربرد وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین راه اندازی مجدد سرویس های رفت و آمد کارکنان آیین نامه اجرایی تبصره ماده (۷) قانون هوای پاک-مصوب۱۳۹۶- تدوین شده است.

در این آیین نامه هرگونه سیاستگذاری و اتخاذ تصمیم در خصوص تعیین محدوده، ساعات ممنوعیت، تعداد و نوع خودروهای مجاز، مدت اعتبار و نوع محور تردد بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، شهرداری یا پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا و با رعایت ضوابط شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور انجام می شود.

متن کامل مصوبه را اینجا ببینید.

کلید واژه :

واحدهای آلاینده

،

محیط زیست ایران

،

پایش زیست محیطی

،

مراکز طبقه بندی شده

ثبت نظرات
captcha