کد خبر : ۳۴۴۱۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

زخم دیابت کشنده تر از سرطان و عامل قطعی پا

رئیس سومین کنگره بین المللی زخم و ترمیم دیابت به تشریح خطرات زخم های مزمن که حتی از سرطانها نیز کشنده تر می شود، پرداخت و گفت: این درحالی است که با برخی از آموزش های ساده می توان جلوی ابتلاء به زخم پا را گرفت.

زخم دیابت کشنده تر از سرطان و عامل قطعی پا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رئیس سومین کنگره بین المللی زخم و ترمیم دیابت به تشریح خطرات زخم های مزمن که حتی از سرطانها نیز کشنده تر می شود، پرداخت و گفت: این درحالی است که با برخی از آموزش های ساده می توان جلوی ابتلاء به زخم پا را گرفت.

سید مهدی طبایی در نشست خبری سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم دیابت با اشاره به ریشه های زخم بیماران در کشور اظهار داشت: بسیاری از این بیماری ها ریشه در سن، پیر شدن افراد، ابتلا به دیابت و سبک زندگی نادرست دارد که در دنیا برای چنین مشکلی برنامه ریزی می شود. طبایی تصریح کرد: کما اینکه در ایران نیز برای زخم های مزمن کارهای فراوانی شده است اما نیاز به یک الگوی جامع است تا بیماری که دچار زخم می شود بر اساس استانداردهای بین المللی در حوزه تشخیص - آموزش و درمان خدمت دریافت کند.

او ادامه داد: البته پژوهشکده جهاد دانشگاهی با راه اندازی کلینیک های در حوزه های تشخیص، درمان و آموزش زخم مزمن و دیابت اقدام کرده است و حتی هم اکنون 9 طرح بزرگ پژوهشی، در حال اجرا است و در این راستا به 500 پرستار نیز آموزش های همگانی در حوزه زخم به صورت علمی ارائه خواهد شد. رئیس سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم دیابت تصریح کرد: همچنین با تفاهمنامه ای که با انجمن زخم اروپا لحاظ شده است به طور رسمی آموزش درمان زخم را در حوزه پرستاری خواهیم داشت.

طبایی با تاکید بر شیوع دیابت و فراگیر شدن زخم های دیابتی در کشور که حتی مرگ و میر آن خطرناک تر از سرطان های پستان و پروستات است، افزود: البته با وجود آنکه این زخم ها کشنده تر از سرطان است می توان با گسترش آموزش - جلوی زخم دیابت را گرفت ولی اگر این کار به درستی صورت نپذیرد بر اساس آمارها مرگ و میر 5 ساله زخم دیابت بالغ بر 45 درصد بوده است.

او با اشاره به دعوت و همکاری با مجمع خیرین سلامت برای کمک به خانواده هایی که بیماران آنان دچار زخم های مزمن هستند، تصریح کرد: متاسفانه یکی از نقص های بزرگ حوزه سلامت، عدم آمارهای دقیق بوده و بیشتر آمارها نیز تخمینی و براساس تحقیقات میدانی و منطقه ای است ولی در مجموع با توجه به شیوع دیابت در بین 6 میلیون ایرانی تخمین زده می شود 25 درصد آنان دچار زخم پا شوند یعنی آماری بالغ بر 1.5 میلیون نفر می توانند مستعد ابتلا به زخم پا شوند. رئیس سومین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی زخم و ترمیم دیابت گفت: البته 30 درصد تمام زخم های مزمن در کشور مربوط به زخم دیابت است زیرا حتی افرادی که دچار واریس نیز می شوند می توانند مستعد دچار زخم شوند.

طبائی با تاکید مجدد بر اینکه می توان با آموزش های ساده جلوی ابتلا به بسیاری از زخم ها را گرفت، افزود: مثلا افراد دچار دیابت باید از کفش مناسب استفاده کنند و نحوه راه رفتن آنها نیز اصلاح شود، به محل زخم پای خود فشار زیادی نیاورند که همین موارد آموزشی ساده بسیار بهتر از هر نوع پانسمان هزینه بر است. کما اینکه نباید فراموش کنیم چند میلیون نفر که دچار بیماری های دیابت هستند می توانند در صورت عدم رعایت موارد ایمنی و بهداشتی دچار خطر زخم پا شوند.

طبایی با بیان اینکه شایع ترین علت قطع پا غیر از تصادفات در کشور زخم دیابت است که باعث می شود افراد ویلچری شوند و بیشتر نیز در بین آقایان شیوع پیدا می کند، افزود: با وجود آنکه آمارهای دقیقی از هزینه های زخم دیابت در کشور نهایی نشده است ولی طبق تحقیقاتی در اصفهان - برآورد شده که سالانه هزار میلیارد تومان برای درمان زخم مزمن در کشور هزینه می شود.

کلید واژه :

زخم دیابت

،

کشنده

،

سرطان

،

عامل قطعی پا

ثبت نظرات
captcha