کد خبر : ۳۴۴۱۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بختیار:

طرح بازچرخانی آب علمی و کارشناسانه است

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح "باز چرخانی آب" کارشناسی شده و جدید است و در جهت احیای رودخانه زاینده رود نقش اساسی دارد. در کل موافق این طرح هستیم، اما برخی جزئیات آن باید اصلاح شود.

طرح بازچرخانی آب علمی و کارشناسانه است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی بختیار در خصوص طرح باز چرخانی آب(احیای مصنوعی رودخانه زاینده رود)، اظهار کرد: طرحی که تهیه شده از جهات فنی و اقتصادی ریزه کاری هایی دارد که باید برطرف شود و در جلسه اخیر مجمع نمایندگان استان اصفهان راجع به جزئیات طرح باز چرخانی آب توضیح داده شد و جزئیات طرح قرار شد در جاهایی که مشکل دارد با نقطه نظر نمایندگان شهرستان هایی که در مسیر رودخانه زاینده رود قرار دارند اصلاح شود چراکه باید حقوق مردمی که کنار این رودخانه زندگی می کنند رعایت شود.

وی افزود: طرح باز چرخانی آب کارشناسی شده و جدید است و در جهت احیای رودخانه زاینده رود نقش اساسی دارد. در کل موافق این طرح هستیم، اما برخی جزئیات آن باید اصلاح شود.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که به اعتقاد برخی این طرح علمی نیست، گفت: این طرح علمی و کارشناسانه است و یک بخشی از این طرح انتقال آب از طریق لوله است. در سال های خشک سالی و ترسالی مشکلی وجود ندارد و آب به رودخانه می آید.

بختیار در همین خصوص تصریح کرد: در طرح احیای مصنوعی رودخانه زاینده رود حقوق حق آبه داران لحاظ شده و بر فرض هم اگر نشده باشد باید لحاظ شود. بحث حق آبه و موضوعات زیست محیطی باید در این طرح مورد بازنگری قرار بگیرد، اما کلیات طرح هم از نظر عدد و رقم و هم بر اساس نیازهایی که برای احیای زاینده رود وجود دارد مطلوب است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: در مجموع طرح احیای مصنوعی رودخانه زاینده رود علمی و کارشناسی شده است. جزئیات این طرح هنوز رسانه ای نشده است چرا که برخی از بندهای آن باید اصلاح شود. زاینده رود فقط به اصفهان تعلق ندارد و برای کل ایران است، اما باید حقوق حق آبه داران و کسانی که در حاشیه زاینده رود زندگی می کنند محترم شمرده شود.

وی خاطرنشان کرد: طرح باز چرخانی آب یک نوآوری به دنبال دارد و می تواند یک روش و مدل برای بقیه استان هایی که با کم آبی مواجه هستند باشد. در این طرح از آخرین فناوری روز دنیا بهره گرفته شده است. مطالعات کلی در خصوص طرح انجام شده بود و وزارت نیرو نظر خاصی نداشت و در واقع این طرح در استان اصفهان ابداع شد و استانداری آن را دنبال کرد.

کلید واژه :

خشکسالی

،

خشکی زاینده رود

،

ایران

،

زاینده

،

لوله گذاری

،

جریان آب در زاینده رود

،

طرح بازچرخانی آب

ثبت نظرات
captcha