کد خبر : ۳۴۴۱۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حذف آلاینده های آلی آب با صدف های آب شیرین

محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از صدف های آب شیرین روشی را برای حذف آلاینده های آلی آب ارائه کردند.

حذف آلاینده های آلی آب با صدف های آب شیرین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا رنجبر، با اشاره به چالش های تامین آب شیرین در ایران، گفت: ایران برای تأمین نیاز آبی کشور و کاهش آلودگی آب های سطحی خود نیازمند روش های جدید برای تصفیه آب بوده و بزرگترین مشکل برای تصفیه آب فاضلاب در ایران، جنبه اقتصادی و هزینه بالای آن است.

وی از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و یادآور شد: در این تحقیق از مزایای صدف های آب شیرین برای تصفیه آب استفاده کردیم. صدف ها در آب تولید مثل می کنند و تکثیر می شوند، همچنین منبع پروتئین ارگانیک خوبی برای دام و طیور هم هستند.

این محقق تصفیه آب را از جمله کارکردهای صدف های آب شیرین نام برد و اظهار کرد: این صدف ها Filter Feeder هستند و قابلیت چشمگیری در حذف میکرو ارگانیسم ها دارند، علاوه بر آن سنسورهای زیستی و نشانگرهای زیستی (Biomonitor) بسیار خوبی برای شناسایی انواع و اقسام مواد سمی در آب به شمار می روند.

مجری طرح، حذف فلزات سنگین نظیر نیکل و استرانسیوم را از دیگر قابلیت های این موجودات آبزی دانست.

رنجبر با بیان اینکه در این مطالعات صدف های آب شیرین به طور همزمان در معرض چندین نوع آلاینده مختلف قرار گرفتند، افزود: در این مطالعات به نتایج امیدبخشی دست یافتیم؛ از این رو تصفیه آب به وسیله صدف های آب شیرین می تواند ضمن کاهش مصرف انرژی، از هزینه های فرایند تصفیه فاضلاب نیز بکاهد.

این دانشجوی واحد علوم و تحقیقات، طراحی فرایند و ساخت راکتور مرتبط با موضوع را از دیگر دستاوردهای این تحقیق نام برد و یادآور شد: این طرح در حال حاضر مراحل ثبت در سازمان ثبت مالکیت های معنوی به عنوان اختراع را می گذراند.

بر اساس اعلام واحد علوم و تحقیقات، این تحقیق در قالب پایان نامه ای با عنوان "بررسی حذف آلاینده های آلی آب به وسیله صدف های آب شیرین" در دانشکده نفت و مهندسی شیمی واحد علوم و تحقیقات به راهنمایی دکتر فرشید پژوم شریعتی و دکتر فریبرز احتشامی اجرایی شده است.

کلید واژه :

حذف آلاینده های آلی آب

،

صدف های آب شیرین

،

ثبت نظرات
captcha