کد خبر : ۳۴۴۱۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نشت 30 درصدی آب از شبکه انتقال و توزیع به دلیل فرسودگی

پروفسور کردوانی گفت: 30 تا 40 درصد لوله های ایران فرسوده شده اند و این امر موجب هدررفت 30 درصد آب ها می شود.

نشت 30 درصدی آب از شبکه انتقال و توزیع به دلیل فرسودگی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پروفسور پرویز کردوانی اظهار کرد: در گذشته در دشت قزوین در عمق 35 متری سطح زمین به آب می رسیدند ولی با افزایش برداشت آب، این ارتفاع به 250 متر رسیده و مسئولان در حال تدوین برنامه هستند تا با اعمال روش هایی این کمبود را جبران کرده و تا 20 سال آینده در 30 متری به آب، دست پیدا کنند ولی همچنان در شهرها برای مصرف بی رویه آب، اقدامی انجان نشده است.

وی ادامه داد: در روستاها درب چاه های غیرمجاز را می بندند که این غیرمنطقی است چراکه مسئولان طی دهه های گذشته عنوان کردند هر چه می خواهید چاه بزنید و از آب استفاده کنید ولی هیچ آموزشی برای استفاده مردم از آب صورت نگرفت.

این استاد دانشگاه اعلام کرد: از سال 1347 تاکنون 750 هزار چاه در کشور حفر شده است که 650 هزار چاه از این تعداد غیرمجاز است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تأکید روی صرفه جویی در بخش کشاورزی است و در چاه ها را می بندند اما باید این نکته را در نظر گرفت که از یک حلقه چاه 12 خانواده ارتزاق می کنند و با بستن 6000 چاه غیرمجاز در استان قزوین حدود 70 هزار خانواده شغل کشاورزی خود را از دست می دهند لذا باید پیش از بستن این چاه ها برای سرپرستان این خانوارها شغل جایگزین ایجاد کرد و سپس در چاه ها را بست.

کردوانی عنوان کرد: این نکته را باید متذکر شد که متأسفانه برخی از مسئولان به فکر کاهش منابع آبی نیستند و فقط به درآمدزایی فکر می کنند درحالی که برای درست مصرف کردن مردم باید مکانیزمی ازجمله جریمه اعمال شود تا مصارف آب در خانه ها نیز مدیریت شود.

کردوانی اظهار کرد: لوله کشی آب در ایران به سال 1328 بازمی گردد و می توان عنوان کرد که حدود 30 تا 40 درصد لوله ها فرسوده شده اند و این امر موجب هدررفت 30 درصد آب ها می شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دولت باید برای فرهنگ سازی و آگاه سازی جامعه هزینه کند، توضیح داد: تقریباً تمامی شهرهای ایران با کم آبی و کاهش ذخایر سفره های زیرزمینی مواجه هستند و با برنامه های موجود نمی توان این مشکل را مدیریت کرد و باید مدیران چاره ای برای این امر اتخاذ کنند چراکه اگر مصرف آب مدیریت نشود در سال های آتی شاهد نزاع بر سر آب خواهیم بود.

کلید واژه :

فرسودگی لوله های انتقال

،

شبکه انتقال و توزیع

،

فرسودگی

ثبت نظرات
captcha