کد خبر : ۳۴۴۱۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

روند کاهشی تراز دریاچه ارومیه متوقف شد

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: روند کاهشی تراز دریاچه با پایان فصل تابستان متوقف شد و سطح آب طی ماه های آتی افزایش می یابد.

روند کاهشی تراز دریاچه ارومیه متوقف شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرهاد سرخوش روز یکشنبه با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است و تراز آن با آغاز بارندگی ها افزایش خواهد داشت، افزود: ارتفاع دریاچه ارومیه امروز /یکم 1397/ به یکهزار و 270 متر و 27 سانتی متر رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج سانتی متر کاهش داشته است.
وی با اعلام اینکه مساحت دریاچه ارومیه به یکهزار و 722 کیلومتر مربع رسیده، بیان کرد: مساحت این دریاچه نسبت به سال گذشته 61 کیلومترمربع کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه روند خشک شدن آن را متوقف کرده است.
وی با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/ از سال 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

کلید واژه :

دریاچه ارومیه

،

دریاچه

،

ارومیه

،

دریاچه ارومیه

ثبت نظرات
captcha