کد خبر : ۳۴۴۱۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درخواست محیط زیست از شهرداری و پلیس برای برخورد با ماشین شویی در کنار خیابان

رییس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه محیط زیست ابزار قانونی لازم برای برخورد با ماشین شویی در کنار خیابان را ندارد، گفت: در خواست و توقع ما از شهرداری و پلیس این است که برخورد قانونی لازم با این تخلف را انجام دهند.

درخواست محیط زیست از شهرداری و پلیس برای برخورد با ماشین شویی در کنار خیابان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، چندی پیش گزارشی مبنی بر ماشین شویی در خیابان یوسف آباد منتشر شده بود؛ ماشین شویی هایی که به فاصله دو تا سه متر از یکدیگر گذر خیابان را از آن خود کرده اند و ماشین های شهروندان را می شویند. بر اساس این گزارش ماشین شویی در گذر یوسف آباد سرقفلی خاص خود را دارد و نه تنها منظر خیابان را بهم ریخته بلکه مشکلات زیست محیطی و دردسرهایی را برای ساکنان منطقه ایجاد کرده است.

محمدحسین بازگیر -رییس اداره محیط زیست شهر تهران- در گفت و گو با در این باره اظهار کرد: شکایت های مختلفی از منطقه یوسف آباد و حتی محدوده شرق تهران درباره ماشین شویی به اداره محیط زیست شهر تهران رسیده است. ماشین شویی کنار خیابان مشکلات زیست محیطی فراوانی در پی دارد که از جمله آن می توان به ورود مواد آلاینده و شوینده های شیمیایی به آب های سطحی و زیرزمینی اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه ماشین شویی در کنار خیابان جرم است و پلیس می تواند صاحبان ماشین هایی که با شستن ماشین در کنار خیابان موافقت می کنند را جریمه کند، گفت: این شست و شوها بهداشت عمومی جامعه را تهدید می کند. شهرداری تهران و پلیس ابزار قانونی لازم برای برخورد با این کار را دارند چراکه ماشین شویی در کنار خیابان نوعی مزاحمت شهری است. از نظر قوانین راهنمایی و رانندگی نیز توقف در محل های غیرمجاز و انجام فعالیت های این چنینی مشخصا به عنوان یکی از کدهای تخلف است.

بازگیر ادامه داد: در درجه اول افرادی که اقدام به چنین کارهایی می کنند باید نسبت به تبعات کارشان و آسیبی که به محیط وارد و دردسرهایی را که برای شهروندان ایجاد می کنند، آگاه شوند. امیدواریم مردم نیز در شناسایی خیابان هایی که در کنار آن ها ماشین شویی اتفاق می افتد به شهرداری و سایر دستگاه های مسئول کمک و این اماکن را معرفی کنند.

وی با بیان اینکه آلودگی های زیست محیطی به دو دسته نقطه ای و پراکنده تقسیم بندی می شوند، تصریح کرد: منشا و مسئول آلودگی های نقطه ای مشخص است. برای مثال واحدهای صنعتی و خدماتی ممکن است آلودگی های نقطه ای ایجاد کنند که در این صورت ما می توانیم آن ها را به دستگاه قضایی معرفی و مجبور به رفع آلایندگی کنیم ولی در رابطه با آلودگی های پراکنده پروسه قانونی متفاوت است.

رییس اداره محیط زیست شهر تهران ادامه داد: آلودگی های پراکنده علاوه بر مشکلات زیست محیطی، مزاحمت های شهری نیز ایجاد می کند و چهره نازیبایی به محل می دهند. برای این نوع آلودگی ها قانون های مشخصی داریم و ورود اداره محیط زیست به تنهایی کاری از پیش نمی برد. برای مثال در رابطه با موضوع ماشین شویی در کنار خیابان، محیط زیست ابزار قانونی لازم برای برخورد را ندارد ولی مجموعه پلیس و شهرداری از این ابزار قانونی بهره مند است.

بازگیر در پایان با اشاره به اینکه محیط زیست یک دستگاه ناظر عالی است که وظایف مشخصی دارد، اظهار کرد: در مورد هر مسئله ای از محیط زیست که به ما شکایتی برسد، ماموران محیط زیست از منطقه بازدید و گزارشی تهیه می کنند و آن را در اختیار دستگاه های مسئول قرار می دهند. از وضعیت این ماشین شویی ها نیز گزارشی تهیه و به شهرداری و پلیس تحویل داده شده است امیدواریم هر چه زودتر برخورد قانونی با این متخلفان صورت بگیرد.

، افشین خدامی - معاون امور شهری و محیط زیست شهرداری منطقه 6 - نیز پیش از این در گفت و گو با اظهار کرده بود که شهرداری جلسات بسیاری را با پلیس راهور، امور مناطق و مسئولان وزارت بهداشت به منظور ساماندهی ماشین شویی ها برگزار کرده همچنین با نمونه برداری که وزارت بهداشت داشت مشخص شد آبی که ماشین شویی ها از آن استفاده می کنند برای سلامتی شهروندان مضر است.

خدامی با بیان اینکه بارها مأموران خدمات شهری به منظور جمع آوری افراد ماشین شوی اقدام کرده اند، گفته بود: اما این افراد که به صورت تیمی فعالیت می کنند به سرعت موضوع را به زد و خورد صوری و فیلم گرفتن از آن به سمت افکار عمومی می کشانند تا بعدا در رسانه ها بزرگ نمایی کنند.

کلید واژه :

ماشین شویی در کنار خیابان

،

ماشین شویی

ثبت نظرات
captcha