کد خبر : ۳۴۴۰۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ابلاغ استاندارد محیط زیستی تاسیسات دریافت فضولات نفتی

استاندارد محیط زیستی امکانات و تاسیسات دریافت فضولات نفتی نفت کش ها، کشتی ها و شناورها توسط سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شد.

ابلاغ استاندارد محیط زیستی تاسیسات دریافت فضولات نفتی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روز شنبه از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ضیاءالدین الماسی مدیرکل دفتر بررسی آلودگی های دریایی با اعلام ابلاغ این بخشنامه به تمام دستگاه های اجرائی مشمول ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری، نهادها و دستگاه های نظامی، انتظامی، امنیتی و اشخاص حقیقی و حقوقی گفت: این بخشنامه به دستور و با امضای ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: طبق قانون حفاظت دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی به مواد نفتی، مصوب 27/5/1389، سازمان بندرها و دریانوردی موظف است تا در بندرها، اسکله ها و پایانه های نفتی، امکانات و تاسیسات لازم برای دریافت آب توازن و فضولات نفتی از نفت کش ها، کشتی ها و شناورها را ایجاد و اداره کند.
وی افزود: همچنین وزارتخانه های نفت، صمت و جهاد کشاورزی موظف هستند تا تسهیلات مورد نیاز از جمله زمین لازم برای ایجاد چنین تاسیساتی را در اختیار سازمان بندرها و دریانوردی قرار دهند، نیروهای نظامی و انتظامی نیز موظف هستند تا امکانات و تاسیسات مورد نیاز را در بندرها و تعمیرگاه های دریایی تحت مدیریت خود، ایجاد کنند.
الماسی ادامه داد: بنابراین نفت کش ها، کشتی ها و شناورهایی که وارد بندرها، اسکله ها و پایانه های نفتی می شوند باید هرگونه فضولات نفتی از قبیل لجن مخازن نفت و سوخت، روغن های حاصل از عملیات تعمیر و نگهداری و پساب های آغشته به مواد نفتی را به بندر تحویل دهند، بدیهی است تخلیه این مواد به دریا ممنوع است.
وی افزود: در راستای اجرای تکلیف مقرر در قانون حفاظت دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی به مواد نفتی، مصوب 27/5/1389، استاندارد محیط زیستی امکانات و تاسیسات دریافت فضولات نفتی نفت کش ها، کشتی ها و شناورها در قالب 33 ماده، 6 بند و یک تبصره برای اجرا ابلاغ شده است.
مدیرکل دفتر بررسی آلودگی های دریایی گفت: تبصره 3 ماده 5 قانون مذکور، سازمان حفاظت محیط زیست را موظف به تهیه و ابلاغ استانداردهای محیط زیستی این تاسیسات دانسته و باید توجه داشت این استاندارد در واقع ضوابط محیط زیستی حاکم بر فرآیند دریافت فضولات نفتی است که از سال 1389 در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست بوده و امسال به انجام رسید، در سیر مراحل تدوین و نهایی سازی متن این استاندارد، از نظرات و مشارکت دستگاه های ذیربط نیز بهره گرفته شده است.
وی در ادامه در خصوص نحوه اجرائی شدن این ضوابط گفت: بر اساس قانون یاد شده، نظارت بر اجرای ضوابط مزبور بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری سازمان بندرها و دریانوردی است. در این خصوص اقدام بعدی سازمان حفاظت محیط زیست، برگزاری کارگاه های آموزشی و توجیهی برای روسای ادارات دریایی استان های ساحلی کشور و تنظیم چک لیست های نظارتی مربوط به این استاندارد خواهد بود. در همین راستا به صورت دوره ای از نحوه رعایت ضوابط در بندرها، اسکله ها و پایانه های نفتی بازرسی به عمل خواهد آمد.
الماسی در پایان از تکمیل فرآیند تدوین و ابلاغ استانداردهای محیط زیستی مربوط به دریافت آب توازن در آینده نزدیک خبر داد و گفت: رعایت استانداردهای ابلاغی برای بهره برداران نفت کش ها، کشتی ها و شناورهای موضوع قانون الزامی است و همه نهادها و دستگاه های مخاطب، حسب مورد و وظیفه قانونی مکلف به اعمال مقررات و در صورت لزوم معرفی متخلفان به مقامات ذی صلاح قضایی هستند.

کلید واژه :

ابلاغ استاندارد محیط زیستی

،

فضولات نفتی

ثبت نظرات
captcha