کد خبر : ۳۴۴۰۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جاده های خورشیدی ایده چندان خوبی نبوده اند

با وجود مزایایی که درباره جاده های خورشیدی ذکر می شود، شاید این جاده ها راه حل خوبی برای صرفه جویی در انرژی نباشند.

جاده های خورشیدی ایده چندان خوبی نبوده اند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دیلی میل، چهار سال پیش، رقابتی برای ساخت جاده های آسفالت مجهز به پنل خورشیدی شکل گرفت و از آن زمان، این ایده در حال بررسی است.

نتایج بررسی های ابتدایی این طرح که به تازگی منتشر شده اند، کمی ناامیدکننده هستند زیرا نشان می دهند که نصب پنل خورشیدی زیر جاده، معایبی دارد.

از آنجا که این پنل، زاویه شیب مطلوبی ندارد، انرژی کمتری تولید می کند و به طرف سایه متمایل می شود. هنگامی که سایه، پنج درصد سطح پنل را بپوشاند، تولید انرژی پنل تا 50 درصد کاهش می یابد.

همچنین، ممکن است آلودگی و خاک، روی پنل ها را بپوشاند؛ در نتیجه، پنل ها به شیشه هایی ضخیم تر از شیشه پنل های عادی نیاز دارند تا بتوانند در برابر وزن خاک و آلودگی که موجب محدودیت در جذب نور است، مقاومت کنند.

از آنجا که پنل ها در معرض جریان هوا نیستند، بیش از یک پنل خورشیدی معمولی گرم می شوند. هر یک درجه سانتی گراد گرما، تا نیم درصد کارآیی انرژی را کاهش می دهد.

یکی از نخستین جاده های خورشیدی، در بخش "مورتانی-او-پرش" فرانسه ساخته شد. حداکثر قدرت این جاده که 420 کیلووات است و 2800 متر مربع را پوشش می دهد.

با اینکه انتظار می رفت نیروی تولیدی این جاده، روزانه 800 کیلووات بر ساعت باشد، برخی داده ها نشان می دهند این انرژی نزدیک به 409 کیلوات بر ساعت در روز بوده است. ضریب ظرفیت این جاده، تنها چهار درصد است.

در مقابل، نیروگاه خورشیدی "سستاس"(cestas) در بوردو فرانسه که پنل های آن، زاویه دقیقی در برابر خورشید دارند، حداکثر تا 300 هزار کیلووات بر ساعت قدرت دارد و ضریب ظرفیت آن، 14 درصد است.

در آمریکا، شرکتی موسوم به "سولار رودویز" (Solar Roadways)، یک بزرگراه هوشمند دارای پنل های خورشیدی ابداع کرده که به حسگر و لامپ های LED مجهز است و برای ذوب کردن برف در فصل زمستان، پدهای حرارتی دارد.

این شرکت آمریکایی، مصرف انرژی چراغ های LED جاده را 106 میلیون کیلووات ساعت و انرژی تولیدی را 415 میلیون کیلووات ساعت تخمین زده؛ در نتیجه بیش از 25 درصد انرژی مفید، به مصرف چراغ های LED می رسد.

با توجه به چنین نتایجی، ممکن است احداث جاده های خورشیدی، ایده خوبی نباشد.

مقاله این پژوهش، در مجله " The Conversation" به چاپ رسید.

 

کلید واژه :

جاده های خورشیدی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha