کد خبر : ۳۴۴۰۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سایه آلودگی های زیست محیطی بر سر مهم ترین منابع آبی یزد

ترانشه های حاصل از برداشت شن و ماسه در محدوده مهم ترین منابع آب زیرزمینی استان یزد در حالی به محلی برای تخلیه غیرقانونی و شبانه نخاله های صنعتی و شیمیایی در نبود نظارت دستگاه های متولی تبدیل شده که هنوز برنامه مشخصی از سوی مسئولان استان در این باره اعلام نمی شود.

سایه آلودگی های زیست محیطی بر سر مهم ترین منابع آبی یزد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، معادن و کارگاه های شن و ماسه یکی از مهم ترین عوامل تخریب محیط زیست و منابع طبیعی هستند به طوری که در بسیاری از این فعالیت ها و برداشت ها شاهد آلودگی های زیست محیطی در مناطق مربوطه هستیم .

این فعالیت ها گاهی علاوه بر ایجاد آلودگی منابع آب زیرزمینی باعث تاثیراتی سوء در هوای این مناطق می شود که این موضوع، در استان صنعتی و کم آب یزد از حساسیت های بالاتری برخوردار است .

متاسفانه در برخی موارد این برداشت ها نیز بدون نظارت قانونی و زیست محیطی صورت می گیرد که نمونه آن برداشت شن و ماسه در محدوده ای آبرفتی به وسعت پنج کیلومتر مربع با عمق 10 متر در نزدیکی روستای شحنه در مسیر جاده خضرآباد یزد است که اکنون ترانشه های حاصل از آن به محلی برای تخلیه شبانه و غیرقانونی نخاله های صنعتی و شیمیایی تبدیل شده است .

نکته حائز اهمیت در مورد این قبیل برداشت ها این است که به ازای هر تن برداشت شن و ماسه از این اماکن تنها 400 تومان به دولت پرداخت می شود و هر تن از این مصالح طبیعی برداشت شده در بازار آزاد، با قیمتی بیش از 60 هزار تومان عرضه می شود .

 

به گفته برخی از کارشناسان، ترانشه های ایجاد شده در این محل که به بافت های درشت دانه رسیده، تقریباً بر روی مهم ترین و بهترین منابع آب زیرزمینی استان یزد قرار گرفته و بارش باران یا بروز سیلاب های فصلی در این منطقه با توجه به تخلیه ضایعات صنعتی می تواند منجر به نفوذ آلودگی های شیمیایی به ویژه فلزات سنگین به منابع آب شرب استان شود .

از طرفی ذرات رس، گوگرد، کربن، آرسنیک و روی به صورت میکرونی در هنگام برداشت شن و ماسه در این قبیل اماکن، وارد هوا می شوند و آلودگی های زیست محیطی را به همراه دارند .

«جعفر اسماعیلی پور» معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی استان یزد در گفت وگو با خبرنگار ، با اشاره به مشکل به وجود آمده در اراضی منطقه بالا دست روستای شحنه، می گوید: بحث تخلیه نخاله هادر این منطقه از مدت ها قبل مطرح بوده لذا قرار است که موضوع در جلسه ای با معاونت عمرانی استانداری مطرح و مورد بررسی قرار گیرد .

وی اضافه می کند: مقرر است که در این جلسه علاوه بر معاون عمرانی استاندار، دیگر متولیان امر مانند نماینده اداره مسکن و شهرسازی، محیط زیست و شهرداری نیز دعوت شوند تا پس از تصمیم گیری در این مورد با افراد خاطی در این موضوع برخوردهای قانونی و لازم انجام شود .

این مسئول در مورد مجوزهای صادر شده در این مورد، تصریح می کند: وضعیت مجوز برداشت کنندگان این منطقه باید جهت مدیریت و جلوگیری از تخلفات در این مورد بررسی و تعیین شود .

وی با اشاره به تخلیه ضایعات به صورت غیرقانونی و بدون حضور مسئول ناظر، می گوید: قبل از تخلیه، هیچ نیرویی به عنوان ناظر در محل مذکور وجود ندارد تا دارا بودن مجوز این افراد بررسی شود و نظارت نیروهای گشت اداره کل منابع طبیعی استان نیز به صورت دائمی نیست .

اسماعیلی پور در مورد مسئولیت حوزه مسکن و شهرسازی استان در این مورد نیز بیان می کند: اداره کل مسکن و شهرسازی هم یکی از متولیان و ناظران بخشی از اراضی این منطقه محسوب می شود که به صورت مشارکتی با اداره منابع طبیعی در زمینه حفاظت از این قبیل مناطق فعالیت می کند .

ولی «محمدرضا نقصان محمدی» مدیرکل راه و شهرسازی استان در رابطه با مسئله تخلیه زباله های شیمیایی و صنعتی و برداشت شن و ماسه از این محدوده به می گوید: این موضوع در حوزه وظایف ادارات منابع طبیعی است و راه و شهرسازی در این رابطه دخیل نیست ولی با این وجود از آنجایی که این منطقه جزو اراضی ملی محسوب می شود باید پس از بررسی کروکی دقیق، محدوده آن مورد بررسی قرار گیرد .

سرهنگ «علیرضا خالقی» فرمانده یگان حفاظت از اراضی اداره کل راه و شهرسازی استان یزد هم در این رابطه به خبرنگار ، می گوید: این محل به احتمال زیاد در حوزه وظایف منابع طبیعی محسوب می شود، ولی مجوزهای برداشت شن و ماسه از این قبیل اماکن از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت و معاونت عمرانی استانداری صادر می شود .

وی ادامه می دهد: حفاظت از اراضی محدوده شهری بر عهده اداره کل راه و شهرسازی است ولی اداره کل منابع طبیعی مدعی محافظت از این منطقه است و مکاتباتی نیز در این مورد صورت گرفته و خواهان جلوگیری از مشکلاتی مانند مورد مذکور هستیم .

فرمانده یگان حفاظت راه و شهرسازی خاطرنشان می کند: از مسئولان مربوطه می خواهیم تا در صورت صدور هرگونه مجوزی مانند مجوزهای برداشت شن و ماسه، هماهنگی لازم با دیگر دستگاه های متولی مانند محیط زیست، منابع طبیعی و راه و شهرسازی صورت گیرد تا مشکلات این چنینی را به دنبال نداشته باشد .

«ایرج قانع» مسئول تیم عملیات یگان حفاظت مسکن و شهرسازی در منطقه جاده خضر آباد و روستای شحنه نیز با بیان این که مشکل اصلی تنها برداشت شن و ماسه نیست، تصریح می کند: برخی افراد شبانه اقدام به تخلیه نخاله های شیمیایی و صنعتی در این محدوده می کنند ولی با این حال هنوز این موضوع مشخص نشده است .

به گفته وی، هر چند مسیری در اراضی کوثر به محل تجمع نخاله های ساختمانی تبدیل شده و با این موضوع برخورد می شود ولی تاکنون از محل دقیق مشکل مطرح شده، اطلاعی ندارم .

«علی گل آقایی» معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در گفت و گو با خبرنگار ، با اشاره به این که دیگر مجوزی برای برداشت شن و ماسه صادر نمی شود، اظهار می کند: تنها مجوزهای قبلی که از سوی دفتر فنی استانداری در دولت های گذشته صادر شده، در صورت وجود ذخیره و موافقت آب منطقه ای تمدید می شود .

وی ادامه می دهد: مجوزهای برداشت شن و ماسه برای طرح های عمرانی از قبیل راه آهن، جاده سازی و دیگر موارد نیز با موافقت ارگان های ذیربط به صورت برداشت های محدود و موقتی صادر می شود .

به گفته وی، مجوز برداشت شن و ماسه در سامانه کاداستر  پیش بینی نشده است و صرفاً جهت طرح های عمرانی و در صورت تایید ارگان های ذیل ماده 24، به صورت برداشت های محدود و موقتی صادر می شود .

این مسئول با اشاره به تخریب های حاصل از برداشت شن و ماسه، می گوید: طبق ماده 24 قانون معادن، اخذ هرگونه مجوز برداشت یا پروانه اکتشاف مستلزم استعلام و موافقت ارگان های مربوطه است .

گل آقایی خاک برداری های مناطق کوره های آجرپزی به ویژه در منطقه روستای شحنه که منجر به ایجاد قرضه هایی برای تخلیه نخاله های صنعتی شده را از نظر زیست محیطی مشکل ساز می خواند و نظارت بر تخلیه این نخاله ها را در حوزه کاری شهرداری عنوان می کند.

کلید واژه :

سایه آلودگی های زیست محیطی

،

مهم ترین منابع آبی یزد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha