کد خبر : ۳۴۴۰۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید نانوکاتالیست بر بستر گیاهان دارویی از سوی محققان ایرانی

محققان دانشگاه دانشگاه جیرفت و پیام نور کرمان با انجام یک پژوهش آزمایشگاهی، اقدام به سنتز نوعی نانوکاتالیست بر پایه گونه ای گیاه دارویی کردند.

تولید نانوکاتالیست بر بستر گیاهان دارویی از سوی محققان ایرانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، کاتالیست ها اعضای جدایی ناپذیر صنایع تولید مواد شیمیایی هستند. بخش اعظمی از این مواد از خارج از کشور وارد می شوند که این موضوع موجب خروج ارز از کشور می شود. ازاین رو تولید داخلی کاتالیست ها می تواند صرفه جویی ارزی چشمگیری به دنبال داشته باشد.

آتنا نعیمی، عضو هیأت علمی دانشگاه جیرفت، ضمن اشاره به گیاهان خودرو به عنوان یکی از عوامل ایجاد هزینه های اضافی و صدمه به محصولات کشاورزی، هدف از انجام این طرح را استفاده از گیاهان خودرو جهت تولید یک نوع کاتالیست عنوان کرد.

وی ادامه داد: «استفاده از یک منبع طبیعی جهت استخراج سلولز به عنوان پایه ی کاتالیست در درجه ی اول موجب کاهش قابل توجه هزینه ی سنتز شده است و در درجه ی دوم کاهش آلودگی زیست محیطی را در پی داشته است. از سوی دیگر کاتالیست سنتز شده قبل بازیافت است و از فعالیت و گزینش پذیری بسیار بالایی برخوردار است.»

این پژوهش در دو فاز انجام شده است. در فاز اول یک میکروکامپوزیت حاوی نانوذرات نقره بر پایه ی سلولز طبیعی جهت تبدیل الکل ها به آلدئیدها و کتون ها سنتز شده است. در فاز دوم با حرارت دهی این میکروکامپوزیت در حضور یک گونه گیاه دارویی، یک نانوکامپوزیت متشکل از اکسید مولیبدن و نقره سنتز شد که کاربردهایی در صنایع خودروسازی خواهد داشت.

نعیمی در تشریح جزییات مراحل انجام طرح گفت: «در مرحله ی اول میکروبلورهای سلولز از گیاه خودروی گلرنگ استخراج شده و یک ترکیب شیف بیس از مولیبدن (MoSMC@MC) بر روی آن تثبیت شد. در ادامه بیوپلیمر (Ag/MoSMC@MC) در حضور عصاره ی لوبیای درختی سنتز شده و توسط روش های مشخصه یابی میکروسکوپی و طیف سنجی موردبررسی قرار گرفت. پس از بررسی های مربوط به مشخصه یابی، عملکرد کاتالیستی آن ارزیابی شد. در نهایت کاتالیست استفاده شده تحت شرایط دما بالا تجزیه شده و نانوکامپوزیت MoO3/Ag حاصل شد.»

آتنا نعیمی عضو هیأت علمی دانشگاه جیرفت و سید ضیا محمدی و اسما سدری عضو هیأت علمی و دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور کرمان- در انجام این تحقیقات همکاری داشته اند. نتایج این کار، در مجله ی Carbohydrate Polymers با ضریب تأثیر 5.158 ( جلد 199، سال 2018، صفحات 236 تا 243) به چاپ رسیده است.

/

کلید واژه :

تولید نانوکاتالیست

،

گیاهان دارویی

ثبت نظرات
captcha