کد خبر : ۳۴۴۰۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ابلاغ استاندارد محیط زیستی امکانات و تأسیسات دریافت فضولات نفتی

استاندارد محیط زیستی امکانات و تأسیسات دریافت فضولات نفتی نفت کش ها، کشتی ها و شناورها توسط سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شد.

ابلاغ استاندارد محیط زیستی امکانات و تأسیسات دریافت فضولات نفتی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ضیاءالدین الماسی - مدیرکل دفتر بررسی آلودگی های دریایی - با اعلام ابلاغ این بخشنامه به تمام دستگاه های اجرائی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، نهادها و دستگاه های نظامی، انتظامی، امنیتی و اشخاص حقیقی و حقوقی گفت: این بخشنامه به دستور و با امضای عیسی کلانتری - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: طبق قانون حفاظت دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی به مواد نفتی، مصوب 27 مرداد ماه سال 89 سازمان بندرها و دریانوردی موظف است تا در بندرها، اسکله ها و پایانه های نفتی، امکانات و تأسیسات لازم برای دریافت آب توازن و فضولات نفتی از نفتکش ها، کشتی ها و شناورها را ایجاد و اداره کند همچنین وزارتخانه های نفت، صنعت،معدن و تجارت و جهاد کشاورزی موظف هستند تا تسهیلات مورد نیاز ازجمله زمین لازم برای ایجاد چنین تأسیساتی را در اختیار سازمان بندرها و دریانوردی قرار دهند. نیروهای نظامی و انتظامی نیز موظف هستند تا امکانات و تأسیسات مورد نیاز را در بندرها و تعمیرگاه های دریایی تحت مدیریت خود ایجاد کنند بنابراین نفتکش ها، کشتی ها و شناورهایی که وارد بندرها، اسکله ها و پایانه های نفتی می شوند باید هرگونه فضولات نفتی از قبیل لجن مخازن نفت و سوخت، روغن های حاصل از عملیات تعمیر و نگهداری و پساب های آغشته به مواد نفتی را به بندر تحویل دهند. بدیهی است تخلیه این مواد به دریا ممنوع است.

الماسی افزود: در راستای اجرای تکلیف مقرر در قانون حفاظت دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی به مواد نفتی، مصوب 27 مرداد ماه سال 89 ، استاندارد محیط زیستی امکانات و تأسیسات دریافت فضولات نفتی نفت کش ها، کشتی ها و شناورها در قالب ۳۳ ماده، ۶ بند و یک تبصره برای اجرا ابلاغ شده است. 

مدیرکل دفتر بررسی آلودگی های دریایی در ادامه گفت: تبصره ۳ ماده ۵ این قانون، سازمان حفاظت محیط زیست را موظف به تهیه و ابلاغ استانداردهای محیط زیستی این تأسیسات دانسته است و باید توجه داشت این استاندارد درواقع ضوابط محیط زیستی حاکم بر فرآیند دریافت فضولات نفتی است که از سال ۱۳۸۹ در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست بوده و امسال به انجام رسید. در سیر مراحل تدوین و نهایی سازی متن این استاندارد، از نظرات و مشارکت دستگاه های ذیربط نیز بهره گرفته شده است. 

وی در ادامه در خصوص نحوه اجرائی شدن این ضوابط گفت: بر اساس این قانون، نظارت بر اجرای ضوابط مزبور بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری سازمان بندرها و دریانوردی است. در این خصوص اقدام بعدی سازمان حفاظت محیط زیست، برگزاری کارگاه های آموزشی و توجیهی برای رؤسای ادارات دریایی استان های ساحلی کشور و تنظیم چک لیست های نظارتی مربوط به این استاندارد خواهد بود. در همین راستا به صورت دوره ای از نحوه رعایت ضوابط در بندرها، اسکله ها و پایانه های نفتی بازرسی به عمل خواهد آمد.

پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،الماسی در پایان از تکمیل فرآیند تدوین و ابلاغ استانداردهای محیط زیستی مربوط به دریافت آب توازن در آینده نزدیک خبر داد و گفت: رعایت استانداردهای ابلاغی برای بهره برداران نفتکش ها، کشتی ها و شناورهای موضوع قانون الزامی است و همه نهادها و دستگاه های مخاطب، حسب مورد و وظیفه قانونی مکلف به اعمال مقررات و در صورت لزوم معرفی متخلفان به مقامات ذی صلاح قضائی هستند.

کلید واژه :

ابلاغ استاندارد محیط زیستی

،

امکانات و تأسیسات دریافت فضولات نفتی

ثبت نظرات
captcha