کد خبر : ۳۴۴۰۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کوه زباله برای مازندران فرصت است اگر...

مدیر سازمان مردم نهاد جوانان وارث زمین محمودآباد گفت: دپوی زباله به صورت کنونی، ذره ذره به کوهی عظیم در نقاط مختلف مازندران تبدیل شده اما تصمیمی درست برای کنترل و مدیریت زباله ها گرفته نشده است.

کوه زباله برای مازندران فرصت است اگر...

شاهین دهستانی در گفت و گو با با بیان این که معضلی که به آرامی تبدیل به کوهی بزرگ در نقاط مختلف استان شده، باید با مدیریتی صحیح کنترل شود، اظهار کرد: این روزها در کنار داغ ترین خبرهای اقتصادی و سیاسی ایران می توان به یکی از معضلات فراموش نشدنی که سال ها گریبان یکی از سبزترین استان های ایران را گرفته است اشاره کرد.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، زباله؛ صنعتی پول ساز!

وی تصریح کرد: با نگاهی گذرا به سطح زندگی مردم در کشورهای اروپایی و صنعتی دنیا متوجه می شویم که آنها علاوه بر استفاده فراوان از تجهیزات و مصنوعات که منجر به تولید زباله می شود کنترلی صحیح در مدیریت پسماند داشته و به اندازه ای ایده آل است که صنعت بازیافت زباله را برای این کشورها به یکی از پول سازترین صنایع تبدیل کرد.

این فعال محیط زیست با اشاره به این که این روند قطعا می تواند به اتفاقات خوشایندی برای آن کشورها تبدیل شود، خاطرنشان کرد: پیشرفت در کشورهایی که کنترل صحیح بر زباله خود دارند تا حدی شتاب برداشته که برخی از کشورهای اروپایی به سمت واردات زباله از کشورهای فقیر آفریقایی تمایل پیدا کردند.

سرمایه هایی که از بین می روند

دهستانی در ادامه گفت: اما در ایران هرگز تصمیمی درست برای کنترل و مدیریت زباله ها گرفته نشد و هر روز شاهد از بین رفتن و دپو شدن این سرمایه عظیم بوده که اگر به صورت جدی به آن نگاه شود می تواند بخشی از مساله بهداشت، سلامت، محیط زیست و اشتغال جامعه را برطرف کند.

وی تصریح کرد: مازندران با دارا بودن خاک حاصلخیز و آب و هوایی مطلوب می تواند یکی از برترین مراکز صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری به تمامی نقاط دنیا باشد اما این روزها شاهد از بین رفتن داشته های استان هستیم.

مدیر سازمان مردم نهاد جوانان وارث زمین محمودآباد افزود: مدیریت نادرست و ناکارآمد در اجرای برنامه ها، جلسات تکراری و رزومه ساز و گزارش های غلط از جمله دلایل عقب ماندگی این استان در بحث حل بحران زباله است.

فرهنگ سازی در خانه ها از اساسی ترین راه حل ها برای دفع زباله است

دهستانی با اشاره به راهکار حل این معضل با بیان این که بحث فرهنگ سازی در خانه ها را در دستور کار قرار دهیم، یادآور شد: اساسی ترین راه فرهنگ سازی در خانه هاست، صدا و سیما، رسانه ها، بهداشت و درمان، محیط زیست، آموزش و پرورش، تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ارگان ها باید در جهت فرهنگ سازی کاهش تولید زباله که نخستین قدم برای حفظ سرزمین سبز مازندران است، اقدام کنند.

وی افزود: حواسمان باشد تنها اگر ادارات تابع استانداری مازندران و ادارات کل این استان، در بحث زباله و مصرف کاغذ دقت عمل بیشتری به خرج دهند بخشی از معضل میزان زباله در این استان برطرف می شود و مازندران می تواند تبدیل به قطب تولید خاک گلدان و کمپوست شود.

دهستانی در پایان گفت: با تقویت کارگاه های صنعتی بازیافت زباله های خشک که تعدادشان کم هم نیست، می توان به یکی از قطب های بازیافت زباله تبدیل شده و درآمدی سرشار را برای این استان به وجود آورد، دپوی زباله برای دراز مدت در هر نقطه از این استان همانند خط قرمزی برای تمام خوبی ها و آب و هوای تمیز این استان است.

کلید واژه :

کوه زباله

،

مازندران

ثبت نظرات
captcha