کد خبر : ۳۴۴۰۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

از سوی رئیس پلیس سابق راهور تهران؛

علت نتیجه ندادن راهکارهای کنترل ترافیک تهران مشخص شد

تهران- پلاس- با وجود تمام اقدامات سلبی و ایجابی که برای کنترل ترافیک تهران اتخاذ می شود، چرا هیچ یک راهگشا نیست و هیچ نسخه ای جواب نمی دهد؟

علت نتیجه ندادن راهکارهای کنترل ترافیک تهران مشخص شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این سوالی است که رئیس پلیس سابق راهور تهران در آستانه بازگشایی مدارس، پاسخ آن را دیدگاه تک بعدی به مسئله ترافیک می داند و معتقد است کمتر از 30 درصد الزامات ترافیک استاندارد را در اختیار داریم.

**ترافیک مهمترین عامل رنج و عذاب تهرانی ها
ترافیک بدون شک مهمترین مشکل و چالش پایتخت نشینان است. حتی نظرسنجی شهرداری تهران در ابتدای دوره جدید که با هدف شناسایی دغدغه شهروندان انجام شد نیز تاییدی بر رنج و عذاب شهروندان در ترافیک آزاردهنده و آلودگی تهران بود.
سابقه اقدامات برای مقابله با ترافیک به قدمت خود ترافیک است. ارائه برنامه و اعمال برخی محدودیت ها برای غلبه بر ترافیک در ایام خاص مانند شروع مدارس یا روزهای پایانی سال، به روال معمول سال های اخیر تبدیل شده است. اقداماتی بعضا خلق الساعه که حتی در همان ایام کوتاه نیز نتوانسته است گره گشای کلاف سردر گم ترافیک باشد.
در اینکه ترافیک مسئله مبتلابه زندگی شهرنشینی و درد مشترک شهرهای بزرگ است، شکی نیست. اما سوال اینجاست که چرا با وجود راهکارهایی که از سوی نهادهای متولی ترافیک در تهران سالهاست اجرا می شود، گرهی از گره های ترافیکی باز نمی شود؟

** راه حل تک بعدی دردی از ترافیک تهران دوا نمی کند
سردار تیمور حسینی، رئیس د انشکد ه علوم و فنون راهنمایی و رانند گی و رئیس پلیس سابق راهور تهران بزرگ در گفت وگو با پلاس در مورد دلایل عدم توفیق اقدامات انجام شده برای مدیریت ترافیک در تهران می گوید: ترافیک یک مقوله چند بعدی است، بنابراین راه حل تک بعدی هیچ دردی از ما دوا نمی کند. برای تولید هر محصول، ما به مواد اولیه نیاز داریم و بدون دسترسی به مواد اولیه هیچ تولیدی به سرانجام نمی رسد.
«ترافیک هم یک کالا و محصول است و ترافیک مطلوب و استاندارد، محصول یک فرآیند است که باید مواد اولیه و اقدامات استاندارد باشد. مواد اولیه ترافیک، شامل مهندسی ترافیک، آموزش و اجرای مقررات است. مهندسی ترافیک به معنی زیرساخت است و تمام نیازمندی های فنی در حوزه ترافیک را در بر می گیرد.»
«شبکه معابر، تابلو و علائم راهنمایی و رانندگی، ITS (سیستم حمل و نقل هوشمند)، خودرو و ... همه در حوزه مهندسی ترافیک تعریف می شود. وقتی این بخش به خوبی پیاده سازی شد، در گام بعد باید به سراغ آموزش کاربران این حوزه برویم و رفتارهای درست ترافیکی را در وجود کاربران (شامل رانندگان خودرو، موتور سیکلت و دوچرخه سواران و عابران پیاده) نهادینه سازی کنیم.»
وی ادامه داد: متخصصان ترافیک در دنیا عقیده دارند وقتی مهندسی ترافیک و آموزش به درستی وظیفه خود را انجام دهند، 95 درصد از کاربران ترافیک، رفتارهای درست ترافیکی را از خود بروز می دهند و برای 5 درصد کاربر باقی مانده نیز که به دلایل مختلف از جمله به سبب مشکلات روحی و روانی ذاتا به ارتکاب تخلف گرایش داشته و قانون گریزند، می توان اقدامات سلبی را به کار برد.

**تنها 30 درصد مولفه های ترافیک استاندارد را در اختیار داریم
حسینی افزود: اکنون سوال این است که در حال حاضر، در تهران و کلانشهرهای ما که با معضل ترافیک مواجه اند چند درصد از مواد اولیه ترافیک استاندارد، شامل مهندسی ترافیک، آموزش و اجرای مقررات اثربخش، آماده است؟ به جرات می توان گفت ما زیر 30 درصد هم از این امکانات و مواد اولیه برخوردار نیستیم. پس تا این موارد را حل نکنیم، هر راهکاری اتخاذ کنیم در بهترین حالت یک مسکّن موقت است.

** روزانه بیش از 19.5 میلیون سفر درون شهری در تهران انجام می شود
رئیس د انشکد ه علوم و فنون راهنمایی و رانند گی با بیان اینکه اگر تمام این موارد حل شود، آن وقت با مسئله دیگری مواجهیم که مربوط به سبک زندگی ماست گفت: واقعیت امر این است که در این زمینه، سبک زندگی ما نیز استاندارد و مطلوب نیست. به عبارتی نحوه استفاده از امکانات را به درستی فرانگرفته ایم. برای نمونه وقتی در منزل حوصله مان سر می رود، یکی از راه حل های ما این است که با خودرو چرخی در خیابان های شهر بزنیم.
رئیس پلیس سابق راهور تهران بزرگ با بیان اینکه در تهران روزانه بیش از 19.5 میلیون سفر درون شهری با اتوبوس، مترو، تاکسی، وسائل نقلیه شخصی و ... انجام می شود، توضیح داد: این بدان معنا نیست که هر روز در تهران 19.5 میلیون نفر سفر می کنند. بلکه به معنای کل جابه جایی ها در یک شهر است. حتی یک نفر در طول روز ممکن است بیش از 10 سفر داشته باشد.
«این در حالیست که تقریبا در هیچ کجای دنیا پذیرفته نیست که به خاطر سررفتن حوصله و پرکردن اوقات فراغت، کسی با خودروی شخصی به گشت و گذار در خیابان های شهر بپردازد. یا اینکه در کمتر کشوری در دنیا برای کارهای معمول بانکی نیاز به سفر درون شهری و حضور در بانک است. سبک زندگی و بسیاری از عادات روزمره ما، برای ما سفرهای زائد تولید می کند.»
حسینی با بیان اینکه برای موفقیت در زمینه مدیریت ترافیک باید با یک نگاه جامع نگر چند بعدی، تمام زوایای ایجاد این شرایط نامطلوب را شناسایی کرده و درصدد حل آن برآییم خاطرنشان کرد: در خیلی از شهرهای بزرگ دنیا ما با پدیده ترافیک مواجهیم ولی فرقی که ترافیک شهرهای ما با ترافیک بقیه کشورها دارد این است که در آن کشورها ترافیک منظم است. یعنی اگر یک خودرو مجبور باشد 1 ساعت در یک خط عبور، پشت سر خودروهای دیگر بماند به خودش اجازه نمی دهد خط خود را عوض کند یا از محل ممنوع عبور کند یا در تقاطع روی خط عابر پیاده توقف کنند.

** وجه بارز ترافیک شهرهای ما بی نظمی است
رئیس د انشکد ه علوم و فنون راهنمایی و رانند گی با بیان اینکه وجه بارز ترافیک شهرهای ما بی نظمی است گفت: آنچه بیش از ترافیک افراد را آزار می دهد، همین بهم ریختگی و بی نظمی در حرکت و ترافیک خودروهاست. در جامعه شناسی نظریه ای وجود دارد به نام «کنش متقابل نمادین» که براساس آن وقتی یک خودرو خلافی مرتکب می شود و مثلا از شانه خاکی جاده حرکت می کند و از دیگران سبقت می گیرد بقیه ماشین ها هم به دنبال آن، این خطا را تکرار می کنند.این سبب بی نظمی، به هم ریختگی و گره خوردن ترافیک می شود. پس باید برای این پدیده بهم ریختگی نیز چاره ای بیندیشیم.
« برای ساماندهی ترافیک در تهران اقدامات باید در سه مرحله کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اجرایی شود. به نظر من با یک چشم انداز 10 تا 15 ساله می توان ترافیک تهران را سامان بخشی کرد. سامان بخشی به این مفهوم که دیگر ترافیک نداشته باشیم نیست، چون چنین چیزی عملا میسر نمی شود، بلکه به این معنای ترافیک معقول و منظم است. در آن هنگام می توان در جهت رفع مشکلات ترافیکی و آلودگی هوا گام برداشت.»
وی تصریح کرد: در کوتاه مدت باید تلاش کنیم در جهت منظم کردن ترافیک با اقدامات سلبی و اجرای مقررات گام برداریم در میان مدت باید در جهت تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی گام برداریم و برنامه ما در بلند مدت، تلفیق و هماهنگی اقدامات حوزه مهندسی ترافیک، آموزش و اجرای قوانین و مقررات با یکدیگر برای حداکثر اثربخشی است.

گفت و گو از حسین جمشیدیان

کلید واژه :

کنترل ترافیک تهران

ثبت نظرات
captcha