کد خبر : ۳۴۴۰۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید سبز نانوکاتالیست صنایع خودروسازی با استفاده از گیاهان دارویی

محققان دانشگاه جیرفت و پیام نور کرمان نوعی نانوکاتالیست بر پایه گیاهان دارویی را تولید کردند که در صنایع شیمیایی و خودروسازی کاربرد دارد.

تولید سبز نانوکاتالیست صنایع خودروسازی با استفاده از گیاهان دارویی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بخش زیادی از کاتالیست های صنایع تولید مواد شیمیایی از خارج وارد می شود که این موضوع موجب خروج ارز از کشور خواهد شد. ازاین رو تولید داخلی کاتالیست ها می تواند صرفه جویی ارزی چشمگیری به دنبال داشته باشد.

در این راستا پژوهشگران دانشگاه جیرفت روش سبزی را برای تولید کاتالیست ها ارائه کردند.

دکتر آتنا نعیمی، عضو هیأت علمی دانشگاه جیرفت گیاهان خودرو را یکی از عوامل ایجاد هزینه های اضافی و صدمه به محصولات کشاورزی دانست و خاطر نشان کرد: از این رو در این تحقیق تلاش کردیم با استفاده از گیاهان خودرو یک نوع کاتالیست را برای صنایع شیمیایی تولید کنیم.

وی ادامه داد: استفاده از یک منبع طبیعی جهت استخراج سلولز به عنوان پایه کاتالیست علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه های سنتز، کاهش آلودگی زیست محیطی را در پی دارد.

وی کاتالیست سنتز شده را قابل بازیافت دانست، ضمن آنکه از فعالیت و گزینش پذیری بسیار بالایی برخوردار است.

نعیمی با بیان اینکه این مطالعات در دو فاز انجام شده است، یادآور شد: در فاز اول یک میکروکامپوزیت حاوی نانو ذرات نقره بر پایه سلولز طبیعی جهت تبدیل الکل ها به آلدئیدها و کتون ها سنتز و در فاز دوم با حرارت دهی این میکروکامپوزیت در حضور یک گونه گیاه دارویی، یک نانوکامپوزیت متشکل از اکسید مولیبدن و نقره سنتز شد که کاربردهایی در صنایع خودروسازی خواهد داشت.

این محقق با اشاره به جزییات اجرای این تحقیق گفت: در مرحله اول میکروبلورهای سلولز از گیاه خودروی گلرنگ استخراج و یک ترکیب شیف بیس از مولیبدن (MoSMC@MC) بر روی آن تثبیت شد. در ادامه بیوپلیمر (Ag/MoSMC@MC) در حضور عصاره "لوبیای درختی" به دست آمد.

وی با بیان اینکه بیوپلیمر تولید شده توسط روش های مشخصه یابی میکروسکوپی و طیف سنجی مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: پس از بررسی های مربوط به مشخصه یابی، عملکرد کاتالیستی آن ارزیابی شد. در نهایت کاتالیست استفاده شده تحت شرایط دمای بالا تجزیه شده و نانوکامپوزیت MoO3/Ag حاصل شد.

بر اساس اعلام ستاد نانو، این تحقیق از سوی دکتر آتنا نعیمی عضو هیأت علمی دانشگاه جیرفت و دکتر سید ضیاء محمدی و اسما سدری عضو هیأت علمی و دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور کرمان، اجرایی و نتایج آن در مجله Carbohydrate Polymers با ضریب تأثیر 5.158 منتشر شد.

کلید واژه :

تولید سبز نانوکاتالیست

،

صنایع خودروسازی

،

دارویی

ثبت نظرات
captcha