کد خبر : ۳۴۴۰۵۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پومیس، تفاله روغن زیتون است

کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت:محصولی با نشان پومیس و بع عنوان روغن زیتون عرضه می شود که درواقع روغن تفالهٔ زیتون و غیراستاندارد و بلا استفاده است.

پومیس، تفاله روغن زیتون است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دانیال فرهیخته شنبه در گفت و گو با خبرنگار افزود: اغلب فروشندگان این تفاله را به نام روغن زیتون عرضه می کنند در حالی که استانداردهای لازم برای مصارف انسانی را ندارد و لازم است مردم از خرید و مصرف آن خودداری کنند.
وی ادامه داد: پومیس یا روغن تفاله زیتون، روغنی مضرتر از پالم است که سال هاست وارد کشور می شود ولی کمتر کسی در می داند این روغن چطور به دست می آید.
فرهیخته گفت: پومیس به معنای تفاله است و روی شیشه های وارداتی روغن زیتون این کلمه قید شده است و به زبان ایتالیایی و اسپانیایی سانسا و اروخ نام دارد.
وی بیان کرد:وقتی روغن زیتون گرفته می شود، برخی سودجویان تفاله ٔ آن را که هنوز مقداری روغن دارد با حَلّال های شیمیایی چون هگزان که بسیار خطرناک است در درجه حرارت های بسیار بالا استخراج می کنند و تحت عنوان روغن زیتون پومیس که نامی ناآشنا و در عین حال گول زننده است، به فروش می رسانند.
این کارشناس بهداشت گفت: روغن زیتون با درجات فرابکر، بکر، معمولی (بودار)، تصفیه شده(بی بو) و پومیس اولویت بندی می شود و اغلب نوع روغن زیتون روی بطری آن قید شده است و مصرف کنندگان باید به آن توجه کنند تا بتوانند به درجه ٔ کیفیت روغن پی ببرند.
فرهیخته افزود:بهترین نوع روغن زیتون فرابکر است که معمولاً از بهترین و باکیفیت ترین نوع میوهٔ زیتون و بدون استفاده از حَلّال های شیمیایی به دست می آید.

کلید واژه :

پومیس

،

تفاله روغن زیتون

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha