کد خبر : ۳۴۴۰۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تلخیِ کام حاشیه نشینان شورترین دریاچه ایران+ تصاویر

روز به روز وسعت دریاچه ارومیه کاهش می یابد و ستاد احیا با گذشت ۵ سال مدعی است با اقدامات بین دستگاهی سطح تراز آب دریاچه را تثبیت کرده است اما بازگشت حیات به این دریاچه نیازمند مشارکت همه جانبه حاشیه نشینان است.

تلخیِ کام حاشیه نشینان شورترین دریاچه ایران+ تصاویر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سمیرا خباز: پس از کاهش شدید سطح تراز اکولوژیک آب دریاچه ارومیه، زنگ های خطر خشکی بزرگترین و شورترین دریاچه دائمی و داخلی ایران به صدا در آمد.

خشک شدن این دریاچه، زندگی حدود 14 میلیون ایرانی را تحت تأثیر قرار می دهد و این مسأله باعث شد برای نخستین بار یک بحران زیست محیطی تبدیل به یکی از مهم ترین چالش های کشور شود؛ حسن روحانی در سفر پیش از برگزاری ات سال ۹۶ به ارومیه در جمع مردم آذربایجان با بیان اینکه نخواهیم گذاشت دریاچه ارومیه خشک شود، گفت: «من به شما قول می دهم که اگر بار مسؤولیت اجرایی کشور را بر دوش من قرار دادید، در اولین روز دولت، حل مشکل دریاچه ارومیه در دستور کار قرار خواهد گرفت».

تا به حال بیش از 2 هزار میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده و ستاد احیای دریاچه ارومیه در گزارش اخیر خود قول داده است که تا پایان دولت دوازدهم، سطح آب این دریاچه نسبت به سال 92 یک متر افزایش خواهد یافت.

تراز دریاچه ارومیه از ابتدای سال 74 شمسی روند کاهشی خود را آغاز کرده و پس از سال 84 در کمترین حد اکولوژیکی خود قرار گرفت. این روند در طول سال های 84 تا 93 ادامه یافت و تراز دریاچه از 1278 متر در سال 74 (تراز حداکثری) به 1270 متر در سال 93 (تراز حداقلی) رسید که این مسأله بیانگر افت 8 متری تراز دریاچه در یک بازه زمانی ۱۰ ساله بوده است.

توسعه زمین های کشاورزی در اطراف دریاچه ارومیه و آبیاری آن از آب چاه های غیرمجاز، تغییر الگوی کشت و سدسازی (62 سد که حدود 30 سد به بهره برداری رسیده است) متهمان اصلی خشکی دریاچه بوده اند.

چند محقق آمریکایی در سال 2015 در ژورنال تحقیقاتی دریاچه های جهان پژوهشی را منتشر کردند که بر اساس آن کاهش بارش در حوزه آبریز دریاچه ارومیه  تنها 5 درصد از دلیل خشکی  آن عنوان شده بود. 

11 هزار و 375 میلیارد ریال مجموع اعتباراتی بود که از منابع اعتبارات ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران برای احیای دریاچه هزینه شده است؛ طرح تثبیت کانون های گرد و غبار، انتقال آب از رودخانه زاب به حوضه دریاچه ارومیه، اتصال زرینه رود به سیمینه رود، انتقال پساب تصفیه خانه های فاضلاب حوضه آبریز دریاچه، کنترل و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، هزینه کاداستر اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه به عنوان طرح های اصلی بودند که این بودجه صرف آنها شده است. 

همان روزهایی که ستاد احیای دریاچه ارومیه شکل گرفت یعنی حوالی سال های 93، 94 دو روستا در اطراف دریاچه با حمله شن های روان باقی مانده از بخش خشکیده دریاچه ارومیه خالی از سکنه شدند. 

جبل کندی در 40 کیلومتری شمال شهر ارومیه که روزی مشرف به دریاچه ارومیه بوده است امروز به صحرایی پوشیده از شن روان تبدیل شده که به سختی می توان در آن گام برداشت. چیزی حدود 600 هزار هکتار از زمین منطقه پوشیده از شن روان است و روز به روز به وسعت آن افزوده می شود. مواد آلی موجود در سطح نمکی و شنی آن باعث می شود با وزش باد حیات طبیعی منطقه به سرعت از بین برود. 

فرهاد سرخوش نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی می گوید: 20 سال پیش جبل کندی هم بخشی از دریاچه ارومیه بوده است و با کاهش سالیانه 40 سانتی متر از سطح تراز دریاچه، 84 درصد سطح آن از بین رفته است و این بخش هم از جمله بخش های خشک شده دریاچه ارومیه است. 

جبل کندی تبدیل به کانون گردوغبار شد و با خالی شدن روستاهای اطراف و بلند شدن گردوغبار نمکی اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی به فکر اجرای طرح های بیابان زایی و مقابله با گردوغبار در این منطقه افتاد. ۸۳ هکتار از سطح منطقه قُرق شده و با مالچ پاشی 45 هکتاری و کاشت موانع حصیری و تپه های شنی به فکر کمک گرفتن از گیاهان بومی هم برای تثبیت شن های روان افتادند. 

میر صمد موسوی مدیرکل منابع طبیعی آبخیزداری آذربایجان غربی از کاشت نهال گز و درختچه قره داغ برای مهار گردوغبار اظهار رضایت می کند و می گوید: این بوته ها را در سال 94 کاشته اند و بعد از 3 سال توانسته است شن ها را تثبیت کند. 

از منطقه جبل که به سمت دریاچه حرکت می کنیم باید از پل شهید کلانتری بگذریم، خاکریزی انجام گرفته زیر پل  موجب تقسیم شدن آن به دو نیم شد؛ به گفته بسیاری از کارشناسان این طرح عمرانی بدون مطالعات زیست محیطی باعث از بین رفتن چرخش آب دریاچه شده است.

پلی که دریاچه ارومیه را شهید کرد

هر چند سازمان محیط زیست به عنوان دستگاه متولی هیچ گاه نظر قطعی اش را درباره تأثیر این میان گذر بر تغییرات آب دریاچه ارومیه بیان نکرد اما امروز این پل به ما کمک می کند که با تمام وجود فاجعه خشکی بزرگترین دریاچه داخلی ایران را درک کنیم.

سیدعلیرضا شریعت مسئول پایش و نظارت ستاد احیای دریاچه ارومیه می گوید «امسال به دلیل گرمای هوا میزان تبخیر بالا بوده است».

پس از 15 دقیقه حرکت بر روی پل به لکه های آبی می رسیم. قایق های پدالی در کنار دریاچه خالی از گردشگر صف کشیده اند، چند کارگر در حال برداشت نمک هستند؛ تعجب می کنم که به راحتی در روز روشن نمک برداشت می شود تا جایی که به یاد دارم استحصال نمک در سطح دریاچه ممنوع بوده است.

از نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان می پرسم، «استحصال نمک دریاچه آزاد شده است؟ نکند به حرف پروفسور کردوانی رسیده اید که می گفت دریاچه ارومیه دیگر احیا نمی شود و باید نمک آن را برداشت کنیم». 

سرخوش می گوید: نه به آن شوری شوری که پرفسور گفته اگر به داد دریاچه نرسیم دو استان آذربایجان غربی و شرقی با حجم نمکی که در سطح این دریاچه وجود دارد باید تعطیل شود اما استحصال نمک در مناطق مشخصی از سال گذشته با مجوز محیط زیست آزاد شده است.

به کنار دریاچه می روم چند کودک مشغول بازی با نمک ها هستند، یک جوان خود را برای آب تنی در دریاچه آماده می کند و زنی برای راضی کردن شوهرش برای سوار شدن به قایق ها با او کلنجار می رود، شوهر زن با خنده می گوید سطح آب آنقدر پایین است که نیازی به سوار شدن قایق نیست.

با یادآوری تصاویر قدیمی از دریاچه و مقایسه آن با شرایط فعلی غمی روی دلم می نشیند و با نگاه بی حوصله پیرمردی که قایق کرایه می دهد، گره می خورد؛ پیرمرد می گوید قایق سواری مشتری ندارد چون دریاچه آب ندارد وگرنه 10 هزار تومان برای یک ساعت که پولی نیست.

بویی که در اطراف دریاچه می آید کمی آزاردهنده است به یاد حرف نماینده جنجالی شهر ارومیه در مجلس می افتم که می گفت «ستاد احیا، فاضلاب را به سطح دریاچه خالی می کند و می گوید آن را را احیا کرده ایم!» این سؤال در ذهنم می ماند و در جریان بازدید از تصفیه خانه ارومیه و خط انتقال آب از معاون برنامه ریزی شرکت مهندسی آب و فاضلاب آذربایجان غربی این مسأله را می پرسم، می گوید: «آنچه به دریاچه منتقل می شود، پساب است نه فاضلاب». 

تصفیه فاضلاب و خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه قرار است حدود 7 درصد از آب مورد نیاز برای احیای دریاچه را در چشم انداز 1402 تأمین کند. سرعت بخشیدن به طرح تصفیه فاضلاب در واقع به نوعی «عدو شود سبب خیر» است. چرا که از ورود فاضلاب ها به رودخانه جلوگیری می شود. این فاضلاب ها در رودخانه تخلیه می شد که غالباً آب آن به مصارف کشاورزی می رسید. 

تکمیل پروژه تصفیه فاضلاب نیازمند تأمین اعتبارات است که با وجود پیشرفت فیزیکی 77 درصدی و صرف 71 میلیارد تومان هزینه به دلیل نرسیدن اعتبارات؛ سال 97 متوقف مانده است. 

اگر سفر هوایی به آذربایجان غربی داشته باشید با رسیدن به شهر ارومیه تصویر جالب و تأسف باری از منطقه می بینید، یک سطح نمکی وسیع و لکه های آبی که باقی مانده دریاچه ارومیه بوده است و پس از آن با یک شهر سرسبز مواجه می شوید، سرسبزی که قربانی اش دریاچه ارومیه بود.

در واقع دریاچه ارومیه به قیمت توسعه سطح کشاورزی در منطقه با برداشت آب از چاه ها و سدهای کوچک و بزرگ به منظور زراعت خشک شد آن هم برای کاشت قالب سیب. سیبی که به دلیل نبود مشتری در اطراف جاده های منتهی به شهر ارومیه تلنبار شدند و قرار است تبدیل به خوراک دام شود. 

کنترل و کاهش مصرف آب در کشاورزی شاید مهمترین چالش ستاد احیا باشد که مانند متوقف کردن پروژه های سدسازی به یکباره ممکن می شود نه مانند پروژه های انتقال آب و تصفیه فاضلاب، چالش اصلی اش تأمین اعتبار است. 

تغییر الگوی کشت و سروسامان دادن به مصارف آب نیازمند ارتباط مستقیم و بلندمدت با کشاورزانی است که سال ها به یک روش خاص زراعت و محصولی آب بری مثل سیب عادت کردند. این شاید پاشنه آشیل ستاد احیا باشد که اگر برای آن چاره ای نیندیشند با شکست مواجه خواهد شد. هرچند مرتضی دانش پایه مسئول فرهنگی اجتماعی ستاد احیا از فعالیت 36 سمن در روستاها به عنوان تسهیل گران محلی برای ترویج معیشت پایدار خبر می دهد و می گوید: «این تسهیل گران گردشگری، بوم گردی و فرآوری محصولات را به روستاییان آموزش می دهند» اما سوال این است که آیا این ۳۶ سمن توانسته اند خلاء ارتباطی میان دستگاه های تصمیم گیرنده و حاشینه نشینان دریاچه که معیشت شان از این آن تأمین می شود حل کنند، اطلاعات آنچنانی از نحوه کارکرد این سمن ها ندارم ولی انتقاد بزرگ همه کارشناسان و صاحبنظران به جریان کار این ستاد، درگیر نکردن جوامع بومی و سازمان های مردم نهاد برای همراهی احیای دریاچه است.

کلید واژه :

دریاچه ارومیه

،

دریاچه

،

ارومیه

ثبت نظرات
captcha