کد خبر : ۳۴۴۰۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ابداع پوست رباتیک با حساسیت بیشتر نسبت به پوست انسان

پژوهشگران چینی نوعی پوست رباتیک ابداع کرده اند که حساسیت آن، از پوست انسان هم بیشتر است.

ابداع پوست رباتیک با حساسیت بیشتر نسبت به پوست انسان

پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دیلی میل، شاید در آینده ربات ها به خاطر استفاده از ماده ای مشابه پوست انسان، بتوانند از عهده برداشتن اجسام باریک هم برآیند.

متخصصان، یک حسگر لمسی ابداع کرده اند که می تواند فشار را تشخیص دهد و در پاسخ به لمس شدن، پالس های الکتریکی ارسال کند.

شاید این فناوری غیرمنتظره، علاوه بر کاربردهایش در دستگاه های هوشمند، به ساخت اندام های مصنوعی که به افراد ناتوان کمک می کنند، منجر شود.

این فناوری که ابداع یک گروه پژوهشی از اعضای "آکادمی علوم چین" (CAS) است، گام مهمی به سوی پیشرفت پروتزهای هوشمند محسوب می شود که می توانند جایگزین توانایی حسی اندام طبیعی شوند.

با لمس کردن پوست انسان، کمی فشار به آن وارد می شود که با سیگنال هایی به عصب ها انتقال می یابد و سرانجام به مغز می رسد و احساسی مانند وارد شدن پالس الکتریکی ایجاد می کند.

این پوست الکتریکی نیز می تواند فشار حاصل از لمس کردن را به سیگنال های الکتریکی داخلی تبدیل کند. در برخی موارد، پالس ها، به فشار واکنش نشان می دهند؛ در نتیجه آستانه احساس افزایش می یابد و میزان حساسیت آن، از پوست انسان هم بیشتر می شود.

در مقاله این پژوهش آمده است: عملکرد این حسگر، کاربردهای احتمالی مربوط به حوزه پروتزهای هوشمند را نشان می دهد. بازخورد حسگرهای لمسی با حساسیت بالا، محدودیت تشخیص پایین و سیگنال های فرکانس دیجیتال، به عملکرد بهتر اندام مصنوعی در آینده منجر می شود.

این فناوری، یک حسگر مغناطیسی است شامل یک لایه پلیمر توخالی است که روی سطح آن را ذرات مغناطیسی پوشانده اند. هنگامی که به لایه مغناطیسی فشار وارد شود، لایه وارونه می شود و ذرات مغناطیسی روی آن، به داخل حسگر مغناطیسی انتقال می یابند. انتقال مقاومت ایجاد شده، با سیگنال ها صورت می گیرد و سیگنال ها به پالس هایی با فرکانس های متفاوت تبدیل می شوند که با فشار بیشتر، افزایش می یابند.

با نصب این حسگر روی یک دست مصنوعی، انگشتان می توانند ظریف ترین لمس ها مانند وزش باد را درک کنند.

نتایج این پژوهش، در مجله " Science Robotics" به چاپ رسید.

کلید واژه :

پوست رباتیک

،

حساسیت بیشتر

،

پوست انسان

ثبت نظرات
captcha