کد خبر : ۳۴۴۰۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون موسسه تحقیقات علوم دامی خبر داد

خطر انقراض در کمین گونه های مختلف گاو گوسفند و بز

معاون پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت: سه نژاد گوسفند، چهار نژاد بز و چهار نژاد گاو کشور در خطر انقراض قرار دارند.

خطر انقراض در کمین گونه های مختلف گاو گوسفند و بز

پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر محمدحسین بنابازی اظهار کرد: به جز این، سه توده بومی مرغ مثل خزک و گردن لخت نیز در خطر انقراض قرار دارند.

وی ادامه داد: منقرض شدن یا در خطر انقراض قرار گرفتن هر یک از نژادهای دام و طیور شاخص های مشخص دارد و اگر اندازه موثر هر یک از نژادها از حد استاندارد مشخص شده پایین تر بیاید خطر انقراض جدی خواهد شد.

معاون موسسه تحقیقات علوم دامی با اشاره به فعالیت بانک ژن در موسسه علوم دامی ابراز کرد: این بانک ژن یکی از منحصر به فردترین بانک های ژن منطقه از نظر تعداد و تنوع منحصر به فرد است.

بنابازی توضیح داد: در حال حاضر بیش از پنج هزار نمونه DNA از نژادهای مختلف دامی در این بانک ذخیره شده که نژاد برخی از این دام ها منقرض شده است.

این مسئول اظهار کرد: هر چند احیا کردن نژاد از طریق نمونه DNA سخت تر از اسپرم و سایر روش هاست ولی ذخیره آنها ما را به این اطمینان می رساند که امکان احیای نژاد در زمان لزوم وجود دارد.

معاون پژوهشی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با اشاره به اجرای طرح ثبت ژنتیکی نژادهای بومی دامی کشور گفت: ثبت ۴۰ مورد از این نژادها آغاز شده و فرایند ثبت هر یک حدود ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد.

وی ابراز کرد: هر چند وظیفه قانونی موسسه تخصیص اعتبار برای اجرای این طرح است ولی اگر حمایت لازم صورت نگیرد امکان ثبت ژنتیکی کل دام ها وجود نخواهد داشت

کلید واژه :

خطر انقراض

،

گاو

،

گوسفند

،

بز

ثبت نظرات
captcha