کد خبر : ۳۴۴۰۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

از کاهش سیل تا جذب توریست از طریق حفظ تالاب های شهری

امروزه نیمی از جمعیت کره زمین (حدود چهار میلیارد نفر) در مناطق شهری زندگی می کنند. تا سال ۲۰۵۰ با مهاجرت مردم به شهرها به امید یافتن شغل و زندگی اجتماعی پویاتر این میزان به ۶۶ درصد خواهد رسید. شهرها ۸۰ درصد ارزش اقتصادی جهان را شکل می دهند.

از کاهش سیل تا جذب توریست از طریق حفظ تالاب های شهری

پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، تالاب ها زمین هایی هستند که به صورت مداوم یا فصلی آبگیری می شوند. تالاب های شهری رودخانه ها،دشت های سیلابی، دریاچه ها و باتلاق ها و همچنین گونه های ساحلی مانند باتلاق های نمکی، جنگل های مانگرو و صخره های مرجانی را شامل می شوند. متاسفانه با گسترش شهرها و نیاز به زمین بیشتر، تمایل به دست اندازی به تالاب ها وجود می آید، تالاب ها تخریب و ساخته می شونداما اگر دست نخورده باقی بمانند و حفاظت شوند، شهرها را قابل سکونت می کنند.

کاهش سیل از طریق تالاب های شهری

تالاب های شهری فواید بسیاری دارند که از جمله کاهش سیل است چون این تالاب ها همچون اسفنج عمل می کنند، به طوری که سیلاب ها را در خود جذب می کنند. حوضچه ها، دریاچه ها و باتلاق ها، آب باران های سنگین را جذب و ذخیره می کنند. در شهرهای ساحلی باتلاق های نمکی و مانگروها همانند سپری در برابر طوفان عمل می کنند همچنین ذخیره سازی آب آشامیدنی نیز از دیگر فواید تالاب های شهری است به طوری که سفره های آب زیرزمینی، آب باران و رودخانه ها، منابع اصلی آب آشامیدنی هستند. تالاب ها آب هایی را که به سفره های زیرزمینی می روند، فیلتر و به حفظ این منابع آبی ارزشمند کمک می کنند همچنین با محافظت از رودخانه ها  و کنترل رواناب مخرب به حفاظت از منابع آب کمک می کنند.

تصفیه فاضلاب و بهبود کیفی آب از دیگر تاثیرات مثبت وجود تالاب ها است. بدین ترتیب که گیاهان فراوان موجود در تالاب ها همچون فیلترهای تصفیه آب جاذب برخی مواد سمی مضر، آفت کش های کشاورزی و فاضلاب صنعتی عمل می کنند و تالاب های شهری فاضلاب خانگی را هم تصفیه می کنند.

بهبود کیفیت هوای شهر

افزون بر این، تالاب ها به دلیل وجود سطوح بالای آب و گیاهان فراوان، هوا را مرطوب می کنند. آن ها به طور طبیعی هوای مناطق اطراف را خنک می کنند که موهبتی برای شهرهای استوایی همچنین آب و هوای بسیار خشک به حساب می آید همچنین زمانی که تالاب ها به عنوان فضای سبز در شهرها حفظ شوند به شهروندان امکان تفرج و دسترسی به انواع گیاهان و حیات وحش را می دهند. مطالعات موید این موضوع است که تعامل با طبیعت استرس را کاهش می دهد و وضعیت بدن را بهبود می بخشد.

توانمند سازی افراد در کسب درآمد

گفتنی است که تولید مثل بسیاری از انواع ماهی ها در تالاب های شهری، این مناطق را به محل های پرطرفداری برای ماهیگیری تبدیل می کند و تالاب ها نی برای سبد بافی، گیاهان دارویی، میوه و محصولاتی ارزشمند را برای مردم محلی فراهم می آورند. آن ها همچنین موجب جذب توریست به عنوان یک منبع مهم درآمد می شوند.

کلید واژه :

از کاهش سیل

،

جذب توریست

،

حفظ تالاب های شهری

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha