کد خبر : ۳۴۳۹۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه

افزایش کشت چغندرقند مانع ورود آب به دریاچه ارومیه شد

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: میزان چغندرقند تولیدی آذربایجان غربی یک میلیون تن بیشتر از میزان ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی بود و این تخلف در سال آبی 95-96 به میزان 75 میلیون متر مکعب، از سهم دریاچه را کاهش داده است.

افزایش کشت چغندرقند مانع ورود آب به دریاچه ارومیه شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود تجریشی با اشاره به یکی از دلایل عدم تحقق ورود آب سالانه به دریاچه ارومیه اظهار کرد: یکی از این دلایل، علاوه بر توسعه سطح زیرکشت آبی حوضه آبریز دریاچه ارومیه، افزایش سطح زیرکشت چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه بوده است.

وی افزود: بررسی های صورت گرفته نشان دهنده افزایش پنج هزار و 100 هکتاری سطح زیرکشت چغندرقند در شهرستان های حوضه آبریز از سال 94 تا سال گذشته بوده است.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه بیان کرد: این در حالی است که این افزایش سطح زیرکشت با مصوبه هیئت وزیران در رابطه با منع کارخانه های قند خارج از استان از انعقاد قرارداد و خرید چغندرقند از چغندرکاران داخل حوضه جایگزینی چغندر با سایر محصولات و سایر اقدامات زراعی برای کاهش سطح زیرکشت چغندرقند حوضه و منع خروج ریشه آن از استان مغایر است.

وی افزود: با وجود این مصوبات، گزارش ها نشان داده که در سال گذشته 407 هزار تن چغندرقند از آذربایجان غربی به مقصد استان های خراسان رضوی، اردبیل، فارس، خراسان شمالی، قزوین و اصفهان خارج شده است.

تجریشی گفت: در مجموع نیز میزان چغندرقند تولیدی آذربایجان غربی یک میلیون تن بیشتر از میزان ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی که یک و نیم میلیون تن بوده است، بود و این تخلف در سال آبی 95-96 به میزان 75 میلیون متر مکعب از سهم دریاچه را کاهش داده است.

وی بیان کرد: اقدام مخرب دیگری که در این زمینه صورت گرفته است، انتقال کارخانه چغندرقند از مشهد به مهاباد بوده که در واکنش به مصوبه منع کارخانه های قند خارج از استان از انعقاد قرارداد و خرید چغندرقند از چغندرکاران داخل حوضه انجام شده و تاکنون نیز پیشرفت فیزیکی بیش از 60 درصدی داشته است.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: اضافه مصرف آبی که به واسطه تامین نیاز چغندرقند کارخانه قند مهاباد به دریاچه ارومیه تحمیل می شود، 108 میلیون متر مکعب است که می تواند در سال های آینده دریاچه ارومیه را با چالش مضاعفی رو به رو کند.

انتهای پیام

کلید واژه :

کشت چغندرقند

،

ورود آب

،

دریاچه ارومیه

ثبت نظرات
captcha