کد خبر : ۳۴۳۹۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نماینده مردم تهران در مجلس مطرح کرد

ورود روزانه ۲۰ میلیون کیلوگرم زباله از تهران به ری

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: از پالایشگاه تهران به مراجع قانونی و قضایی شکایت شد و اکنون نیز در حال بررسی عوارض سالانه 100میلیارد تومانی این پالایشگاه به شهرداری تهران هستیم.

ورود روزانه ۲۰ میلیون کیلوگرم زباله از تهران به ری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محسن علیجانی در ری، مسئله محیط زیست را یکی از مبانی توسعه پایدار خواند و اظهار داشت: حفظ و حراست از محیط زیست در همه سطوح استانی و ملی مسئله مهمی برای ادامه حیات زندگی انسان بشمار می رود، چنانچه در برنامه توسعه بودجه اهمیت ویژه ای در این حوزه لحاظ شد چون به تعبیری محیط زیست مساوی با ادامه حیات است.

علیجانی با اشاره بر اینکه محیط زیست نوع نگاه انسان را به زندگی تغییر می دهد، افزود: در اسلام و فرهنگ ما  اهمیت زیادی به حفظ طبیعت داده شده است و انسان نیز یک حلقه متصل به این اکو سیستم است. در بودجه 97 هم در بحث پسماند، پساب، آلودگی هوا و... ردیفی در نظر گرفته شده است چون در سیاست های کلان نیز،  مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، در مجلس شورای اسلامی با اشاره به گستردگی وسعت جغرافیایی شهرستان ری، و وجود پالایشگاه، کارخانجات مختلف و شهرک های صنعتی در این منطقه، افزود: شهرستان ری خوابگاه نیست بلکه از هر نوع زمینه ای برای توسعه صنعت استفاده می کند، لذا باید مسائل زیست محیطی را در الویت قرار بدهیم تا آسیب ها کمتر شود.

بر اساس گزارش های مردمی طی بازدیدی مطالبات باقر شهر را بررسی کردیم و از صحت نفوذ نفت به چاه های آب را مطلع شدیم و حتی نفوذ نفت به طوری بود که تانکرهایی برای جداسازی نفت از آب مستقر شد.

 وی به نفوذ نفت به چاه های کشاورزی اطراف پالایشگاه تهران اشاره کرد و بیان داشت: بر اساس گزارش های مردمی طی بازدیدی مطالبات باقرشهر را بررسی کردیم و از صحت نفوذ نفت به چاه های آب را مطلع شدیم و حتی نفوذ نفت به طوری بود که تانکرهایی برای جداسازی نفت از آب مستقر شد.

علیجانی خاطر نشان کرد: پس از پیگیری های این معضل ایجاده شده، از پالایشگاه تهران به مراجع قانونی و قضایی شکایت شد و اکنون نیز در حال بررسی عوارض سالانه 100 میلیارد تومانی این پالایشگاه به شهرداری تهران هستیم تا متوجه شویم چه مبالغی از این عوارض توسط شهرداری از تهران به ری هزینه می شود چون این مبلغ برای رفع و پیشگیری این آلاینده ها برای جلوگیری از آسیب به محیط زیست باید هزینه می شد.

شهرستان ری یک سرزمین تاریخی و مذهبی است و شایان نگهداری این مسئله نیست و برای رفع آن باید چند نقطه در تهران در نظر گرفته شود و نه  فقط یک نقطه از شهر این مشکل را متحمل شود چون ممکن است این شیرابه ها هم مانند نفت، نفوذ به زمین داشته باشند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در  مجلس شورای اسلامی با یادآوری ورود روزانه 20 هزار تن زباله و نخاله از شهر تهران به ری، تاکید کرد: شهرستان ری یک سرزمین تاریخی و مذهبی است و شایان نگهداری این مسئله نیست و برای رفع آن باید چند نقطه در تهران در نظر گرفته شود و نه  فقط یک نقطه از شهر این مشکل را متحمل شود چون ممکن است این شیرابه ها هم مانند نفت، نفوذ به زمین داشته باشند.

علیجانی با تاکید بر تکامل یافتن تشکیلات میراث فرهنگی و گردشگری ری، تصریح داشت: با توجه به اینکه ری مقصد گردشگری 2019 خوانده شده است باید خدمات ویژه ای ارائه شود تا در زمینه گردشگری و کشاورزی که پیشران اقتصاد کشور هستند، پیشرفت شهرستان را شاهد باشیم در این راستا می توان از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده کرد تا با سرمایه گذاری در آثار باستانی خود مانند کاروانسرای حسن آباد، تپه میل و چال ترخان و... با یک سرمایه گذاری مناسب جهت بهره برداری به بخش خصوصی واگذار کنیم. لازم بذکر است ما نیز در جهت تکمیل تشکیلات اداری میراث فرهنگی نامه نگاری های لازم را داشتیم.

وی بیان کرد: ظرفیت و جغرافیا شهرستان ری با وجود حرم عبدالعظیم(ع) که بعنوان کربلای ایران، آثار باستانی مختلف، 150 هزار هکتار اراضی منابع طبیعی دست نخورده و حتی 14 هزار هکتار شهر فرودگاهی که قرار است تا سال 2048 تعداد 110 میلیون مسافر را جابجا کند و در منطقه رتبه دوم جهت جابجایی بار در منطقه ویژه اقتصادی  را بدست آورد با مردمی شهید پرور که نزدیک به 3 هزار شهید تقدیم کشور کردند و رتبه دوم شهدای مدافع حرم دارند در تاریخ 7 هزار ساله خود بی نظیر است.

قطع به یقین در چند سال آینده کلان شهر تهران می تواند جهت رفع عمده  مسائل اداری و سیاسی خود،  شهرستان ری را جایگزین این امر کند تا ری بعنوان پایتخت اداری و سیاسی شهر تهران به جایگاه اصلی و دیرینه خود بازگردد.

علیجانی اظهار کرد: شورای شهر تهران با عنوان تهران، ری و تجریش است پس این شورا مختص به مردم انقلابی و شهید پرور شهرستان ری هم هست؛ استانداران و فرمانداران تهران باید برای هر شهرستانی برنامه توسعه ای داشته باشند و با تعیین زمینه قطب گردشگری، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به آن ناحیه معنا ببخشند تا نسبت ارتباطش با استان مشخص شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در پایان متذکر شد: قطع به یقین در چند سال آینده کلان شهر تهران می تواند جهت رفع عمده  مسائل اداری و سیاسی خود،  شهرستان ری را جایگزین برای این کار کند تا ری بعنوان پایتخت اداری و سیاسی شهر تهران به جایگاه اصلی و دیرینه خود بازگردد.

کلید واژه :

۲۰ میلیون

،

زباله

،

تهران

ثبت نظرات
captcha