کد خبر : ۳۴۳۹۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گرفتاری انرژی در خط آتش جنگ تجاری ترامپ

با شدت گرفتن جنگ تجاری دونالد ترامپ با چین، صنعت صادرات گاز طبیعی آمریکا در معرض تهدید قرار گرفته است.

گرفتاری انرژی در خط آتش جنگ تجاری ترامپ

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، چین ممکن است به تلافی دور جدید تعرفه ها که روز دوشنبه از سوی آمریکا اعلام شد، گاز طبیعی مایع آمریکا را هدف بگیرد. این کشور آسیایی ماه گذشته اعلام کرده بود که وضع ۲۵ درصد تعرفه روی واردات LNG آمریکا را مورد ملاحظه قرار داده است.

چنین اقدامی به رابطه انرژی رو به رشد که میان دو اقتصاد بزرگ جهان در جریان بود، ضربه خواهد زد. همچنین فشار روی صنعت LNG آمریکا که با روسیه، استرالیا و قطر برای سهم بازار در چین -بزرگترین خریدار جهان - رقابت دارد را افزایش می دهد. سال گذشته مقامات آمریکایی در تلاش برای جذب سرمایه چین برای پروژه های صادرات جدید بودند.

این تعرفه ها نشان می دهد شی جین پینگ، رییس جمهور چین و دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا حاضر هستند تا چه حد ضرر کنند اما در جنگ تجاری به عقب نشینی تن ندهند. ترامپ صنعت صادرات گاز آمریکا را که بدنبال ۱۳۹ میلیارد دلار سرمایه برای تامین ده ها پروژه است به خطر انداخته؛ در حالی که شی خود را در معرض تهدید افزایش هزینه مبارزه با مه دود از طریق مصرف کمتر زغال سنگ قرار داده است.

خرید LNG چین و رونق تقاضا

به گفته سول کاونیچ، مدیر تحقیقات انرژی آسیا در گروه کردیت سوییس، اگر تعرفه ها وضع شود شرکت های چینی در کوتاه مدت حاضر به سرمایه گذاری در پروژه LNG آمریکا نخواهند بود. بخش های LNG استرالیا و قطر از این موضوع سود خواهند برد زیرا از سوی مشتریان چینی به عنوان منابع عرضه ای دیده می شوند که حداقل در کوتاه مدت، ریسک کمتری دارند.

حرکت چین برای استفاده بیشتر از گاز طبیعی، رشد تقاضای جهانی را هدایت کرده است. واردات LNG این کشور ۴۷ درصد در هفت ماه نخست امسال رشد کرد. با این حال طبق گزارش شرکت "سنفورد سی برن اشتاین"، چین سومین خریدار بزرگ LNG آمریکا است و صادرات آمریکا کمتر از ۶ درصد از خرید چین در مدت مذکور بوده است.

برن اشتاین برآورد می کند اگر شرکت های آمریکایی بتوانند ۲۰ درصد از بازار چین را تا سال ۲۰۳۰ تصرف کنند، کسری تجاری آمریکا با چین به میزان ۵۰ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

طبق آمار بلومبرگ NEF، قیمت های بالاتر نفت و افزایش تقاضا برای LNG علاقه به سرمایه گذاری های صادراتی را افزایش داده و حدود ۱۵ درصد از پروژه های آمریکا منتظر تصمیمات سرمایه گذاری نهایی در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ هستند که بیش از هر کشور دیگری است. پروژه های آمریکایی منتظر سرمایه گذاری یا خرید از سوی چین هستند که اوایل امسال از ژاپن به عنوان بزرگترین واردکننده LNG جهان سبقت گرفت.

به گفته شیژو، تحلیلگر "آی اچ اس مارکیت"، کشورهای صادرکننده مانند استرالیا و قطر ممکن است از تنشهای تجاری برد کنند.

انتهای پیام

کلید واژه :

گرفتاری انرژی

،

خط آتش جنگ تجاری

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha