کد خبر : ۳۴۳۹۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مجالی برای بازیافت طلای کثیف در جنوب کرمان

تاکنون در جنوب استان کرمان برای بازیافت زباله ها اقدامی عملی انجام نگرفته اما فرش قرمز شهرداری های این مناطق همچنان برای فعالان اقتصادی بخش خصوصی پهن است که می تواند فرصت خوبی برای سرمایه گذاری در حوزه استحصال طلای کثیف به شمار رود.

مجالی برای بازیافت طلای کثیف در جنوب کرمان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پر واضح است که در گذشته همه مردم به زباله ها به عنوان آشغال نگاه می کردند ولی در گذر زمان این نگاه تغییر پیدا کرد و تفکیک و بازیافت زباله ها به عنوان یک سرمایه گذاری پر درآمد در دستور کار شهرداری ها قرار گرفت به گونه ای که امروز از زباله ها به عنوان طلای کثیف یاد می شود.
طلای کثیف امروز گردش مالی و اشتغالزایی زیادی را به همراه دارد از این رو بازیافت زباله ها به عنوان بخشی مهم در جامعه سهمی را به خود اختصاص داده اما دفن زباله یک گزینه اجباری است که این مورد روشی مهندسی برای پنهان کردن مواد زاید جامد در زمین، جهت ممانعت از آسیب زدن به محیط زیست است که در این روش زایدات در لایه هایی با ضخامت مناسب پخش، فشرده و با خاک پوشانده می شوند.
خوب است بدانید سیستم جمع آموزی زباله در جنوب کرمان هنوز به شکل سنتی است و دفن این زباله ها نیز در اطراف روستاها به شکل رهاسازی و دپو در فضای باز انجام می شود که مشکلات زیست محیطی زیادی را به دنبال دارد و شهرداری ها در خصوص این کمبود، می گویند توان بازیافت زباله ها را ندارند.
امروزه شهرداری ها در شهرهای کوچک و بزرگ برای جمع آوری زباله ها از کوچه ها و خیابان ها تلاش زیادی می کنند تا شهری آراسته و زیبا داشته باشند که این زیبا سازی شهری متاسفانه گاهی همراه با دفن غیر اصولی و غیر بهداشتی در دل طبیعت همراه است.
**شهرداری های جنوب کرمان توان بازیافت زباله ها را ندارند
عضو شورای شهر جیرفت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه شهرداری های جنوب کرمان توان بازیافت زباله ها را ندارند و طبق قانون از سال 92 باید همه شهرهای ایران و شهرستان ها تفکیک زباله را از مبدا شروع کنند.
سید کمال خوشکام افزود: طرح بازیافت زباله های شهری از اولویت های مجموعه شورا و شهرداری است اما تاکنون هیچ سرمایه گذاری به این موضوع ورود نکرده و امیدواریم این اطلاع رسانی به گونه ای موثر واقع شود که سرمایه گذاران نسبت به اقتصادی بودن اجرای این طرح آگاه شوند.
وی ادامه داد: مشکلات اساسی جایگاه دفن زباله، دفع اصولی زباله ها در طبیعت است که همین امر می تواند اثرات مخربی را بر محیط زیست داشته باشد.
این عضو شورای شهر با بیان اینکه، بی توجهی، کم کاری و سهل انگاری در این مورد می تواند سلامت افراد جامعه را به شدت تحت تأثیر قرار دهد عنوان کرد: با توجه به مقرون به صرفه بودن این طرح، از کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در پروژه بازیافت زباله دارند حمایت خواهیم کرد.
**از سرمایه گذاران بخش بازیافت استقبال می کنیم
شهردار جیرفت نیز با بیان اینکه تفکیک زباله از مبداء دغدغه شهرداری است گفت: متاسفانه زباله های جیرفت سالهاست که بازیافت نمی شود بنابراین از سرمایه گذران بخش بازیافت استقبال می کنیم.
نعمت الله حسین زاده افزود: در حال حاضر سرمایه گذاری برای اجرای طرح بازیافت در جیرفت نداریم و چند نفری هم که طرح توجیهی خود را ارائه داده اند، پس از بررسی های انجام شده، با توجه به وجود مشکلات اقتصادی که پیش آمد از انجام طرح منصرف شدند.
وی عنوان کرد: زمین های جیرفت جایی واقع شده اند که مناسب اجرای طرح بازیافت نیست و بسیاری از اراضی نیز واگذار شده اند و این مشکلی بود که در شهرستان عنبرآباددیگر منطقه جنوبی هم برای راه اندازی سایت بازیافت با آن مواجه بودیم.
شهردار ادامه داد: در حال حاضر زباله های جیرفت در مسیر روستای ماران قلعه از توابع بخش مرکزی این شهرستان، ریخته می شوند و به نوعی این محل چندین سال است که به عنوان سایت زباله شهر محسوب می شود البته این مکان قبلا بطور موقت برای این کار در نظر گرفته شده بود.
حسین زاده اظهار داشت: برای شهرداری به صرفه نیست که زباله ها را برای بازیافت به کرمان بفرستد زیرا مسافت زیاد است البته صحبت هایی کردیم و در گذشته هم دولت یک طرح را پیشنهاد کرد که شهرداری های جنوب کرمان با همکاری هم اقدام به بازیافت زباله کنند اما این مطرح نیز به سرانجام نرسید.
وی تصریح کرد: هم اکنون در کشور فقط در سه شهر مشهد، تبریز و تهران بازیافت انجام می شود و برای شهرداری جیرفت از نظر اقتصادی به صرفه نیست که حتی در ماران قلعه زباله ها را دفن کند از سویی ما توان بازیافت هم نداریم.

**روش حمل و دفن زباله های جیرفت غیر اصولی است
کارشناسان محیط زیست و رئیس سابق اداره محیط زیست شهرستان جیرفت هم گفت: منطقه ماران قلعه در معرض وزش بادهای 120 روزه زابل است و از نظر پراکنده شدن زباله ها، آتش زدن و انتقال ضایعات به محدوده های روستایی مشکل ایجاد کرده است.
محمد کمالی افزود: بیش از 20 مرتبه از این منطقه بازدید شد زیرا مردم و مجموعه های کشاورزی اطراف متاثر از آتش زدن غیراصولی زباله ها، انتشار دود و آلاینده ها در محیط بودند.
وی ادامه داد: از نظر مسائل زیست محیطی این محل دفن، مناسب است اما روش دفن استاندارد نیست زیرا زباله ها در زمین دفن اصولی نشده و شهرداری اقدام به دپو و رهاسازی زباله ها درفضای باز می کند البته گاهی اوقات نیز اقدام به آتش زدن این زباله ها می کند که با پراکنده شدن و انتشار زباله ها به محیط اطراف سبب ایجاد مشکلات زیست محیطی می شود.
این کارشناس محیط زیست تصریح کرد: دپوی موقتی که در جوار بهشت زهرا نیز انجام می شود کاملا نامناسب است البته حمل زباله ها نیز به وسیله کامیون های روباز انجام می گیرد که باید از کامیون های مسقف یا توری کشیده استفاده شود.
وی اظهار داشت: در سال های گذشته اداره محیط زیست بارها به صورت کتبی به شهرداری تذکر داده حتی به مرحله معرفی به دستگاه قضایی هم رسیدیم البته آنها در مقطع کوتاهی اقداماتی انجام دادند اما باز هم همه چیز به حالت اول خود بازگشت.
انباشت زباله ها همواره از معضلات جوامع بشری بوده است و هم اینک یکی از مشکلات روزانه شهرداری ها، جمع آوری زباله و دفع آن است که اگر روش های صحیحی برای این امور در نظر گرفته نشود، می تواند خطرات بسیاری برای انسان، محیط زندگی و سلامت او به بار آورد.
با توجه به شرایط موجود و عمومیت این شرایط در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان، نیازمند مشارکت بخش خصوصی و رعایت نحوه صحیح دفن زباله ها توسط شهرداری ها هستیم که این مهم با مشارکت بخش خصوصی و دولتی محقق می شود.
آنچه که حائز اهمیت است تغییر روش دفع زباله های شهری از سوی مسئولان امر بوده و از سوی دیگر اگر فکری برای فرهنگ سازی عمومی در این زمینه صورت نگیرد و رفتار ناپسند ریختن زباله در طبیعت با سرعتی که آنچنان در حال پیشروی است ادامه داشته باشد می توان گفت میراثی نامبارک برای هفت نسل بعد به جا گذاشته ایم که غیر قابل جبران خواهد بود، پس بیاییم از مجالی که امروز برای استحصال طلای کثیف به وجود آمده نهایت استفاده را ببریم.
گزارش : هادی شفیعی مجاز

کلید واژه :

مجالی برای بازیافت طلای کثیف در جنوب کرمان

،

ثبت نظرات
captcha