کد خبر : ۳۴۳۹۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نشست های پژوهشی در یک نگاه

واکاوی وضعیت آب و پیشگیری از خودکشی

«تبیین وضعیت آب و فاضلاب شهرهای استان تهران»، «خانواده، توان گفت وگو و موانع بازدارنده آن»، «ابوذر زمان» و «پیشگیری از خودکشی» از مهمترین نشست هایی بود که هفته گذشته در کشور برگزار شد.

واکاوی وضعیت آب و پیشگیری از خودکشی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهمترین نشست های پژوهشی را از بازه زمانی17 تا 23 شهریور 1397 خورشیدی بررسی کرده است.

**تبیین وضعیت آب و فاضلاب شهرهای استان تهران
همایش «تبیین وضعیت آب و فاضلاب شهرهای استان تهران» در وزارت کشور برگزار شد.
«محمدحسین مقیمی» استاندار تهران با اشاره به اینکه چون قیمت آب و برق پایین است مردم به هر روشی آن را به راحتی مصرف می کنند، گفت: سرانه مصرف آب در ایران از اروپای پر بارش بیشتر است.

مقیمی با تاکید بر اینکه موضوع آب یک موضوع حیاتی است و هر چیزی که حیات دارد به آن وابسته است، گفت: کشور ما در یک منطقه نیمه خشک قرار دارد و نزولات و بارش در آن کم و محدود است، پس باید مصرف آب را متعادل کنیم.

استاندار تهران بیان داشت: میانگین بارندگی در کشور 280 میلیمتر است و حتی وضعیت پراکندگی آن به گونه ای است که در برخی مناطق مثل مناطق شمالی میزان بارش 1200 میلیمتر است و در برخی مناطق 5 تا 10 میلمتر بارش داریم نشان می دهد که مدیریت آب چقدر اهمیت دارد.

مقیمی با اشاره به اینکه برای استفاده مطلوب از سرمایه گذاری در بخش فاضلاب باید از بخش خصوصی نیز کمک گرفت، اظهار داشت: فاضلاب یک ثروت ملی است و طی سال های گذشته در شهر تهران 63 تا 67 درصد فاضلاب تصفیه می شود و در شهرستان های استان تهران این عدد تنها 12 درصد است. پس باید در این بخش سرمایه گذاری بیشتری برای شهرهای استان تهران صورت گیرد.

استاندار تهران با تاکید بر اینکه مصرف آب در بخش شرب اگر به صورت اسراف باشد قطعاً آثار خود را نشان خواهد داد، تاکید کرد: در کشورهای اروپایی با میانگین بارندگی هزار میلیمتر مصرف سرانه 150 لیتر است این در حالی است که در ایران میانگین بارش با 280 میلیمتر سرانه مصرف 250 لیتر است.

«الهام فخاری» عضو شورای شهر تهران عنوان داشت: متاسفانه هنوز سیاست های تشویقی و تنبیهی در حوزه آب و پساب برای مردم تعیین نشده است، در حالی که معتقدم بعضی از مسایل را باید از طریق این سیاست ها پیش برد.

فخاری با اشاره به اینکه در شرایط تقریباً بی آبی به سر می بریم، بیان داشت: به جای کلمه بی آبی با توجه به شرایط امنیتی – اجتماعی از کلمه کم آبی استفاده می کنیم، اما واقعیت این است که با بی آبی روبرو هستیم. برخی خطرها را ممکن است مردم متوجه نشوند. یکی از این مساله آب است مردم اصفهان تجربه تلخی را با موضوع آب در سال گذشته پشت سر گذاشتند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه گویی مردم احساس نمی کنند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، تصریح کرد: مردم آب را از شما مطالبه می کنند و شما سعی می کنید با پمپاژ آب از شهرستان دیگر و یا حفر چاه دیگر این مطالبه را برطرف کنید و متاسفانه محور همه گزارش های تامین آب و خدمات پساب متمرکز بر شهر تهران است و هر مساله ای را در شهر تهران پررنگ می بینند و اینکه این آب که در تهران استفاده می شود متعلق به شهرستان های تهران بوده و سهم آب شهرستان های استان تهران است که به دلیل فشردگی و افزایش جمعیت تهران از آنها گرفته می شود و پمپاژ به سمت تهران می شود، کمتر دیده می شود.

وی با تاکید بر اینکه نباید افکار عمومی را به هم بریزیم، توضیح داد: با این رویه شما بهتر از من می دانید که نمی توانید ادامه بدهید و قطعاً در 10 سال آینده باید از استان های مجاور آب بگیریم و به آنها دست اندازی کنیم. این الگو در کشورمان پاسخگو نبوده و متاسفانه اتفاقی است که در مناطق مرکزی ایران تجربه شده و می بینید که بحران های بسیار سختی را در میان چند استان ایجاد کرده است.

فخاری تاکید کرد: باید از مدیریت شهری برای بحث فاضلاب استفاده کرد معتقدم با تجربه خوبی که در خصوص شهر تهران در حوزه پساب و فاضلاب وجود دارد و با توجه به مواد قانونی که در شورای شهر مصوب شده است می توانیم این الگو را در شهرستان های استان تهران نیز استفاده کنیم و این توقف و کندی که در پیشرفت توسعه فاضلاب و سرویس دهی خدمات پساب در شهرستان ها وجود دارد را با استفاده از این الگو برطرف کنیم.

**خانواده، توان گفت وگو و موانع بازدارنده آن
نشست «خانواده، توان گفت وگو و موانع بازدارنده آن» در اندیشکده علوم انسانی همزهمان با روز جهانی خانواده برگزار شد. «امید علی احمدی» استاد جامعه شناس در خصوص گفت و گو در خانواده گفت: اساس گفت وگو بر این مبنا گذاشته می شود که طرفین می خواهند به یک مفاهمه مشترک برسند، بنابراین هنگامی که از گفت وگو در خانواده صحبت می کنیم باید به این نکته توجه داشته باشیم که وارد شدن به اختلافات ما را از گفت وگو بازمی دارد.

احمدی افزود: عدم امکان گفت وگو در خانواده دارد و علامتی از خشونت پیدا و پنهان در جامعه است که در بداریت حالت بتدیل به قتل های خانوادگی و ناموسی می شود.

این استاد جامعه شناس خاطر نشان کرد: فرهنگ مناسب گفت وگو در جامعه ما وجود ندارد و بر اساس مبانی فرهنگی ما به دنبال مدارا و یا مروت هستیم و جامعه ای که به دنبال مدارا و مروت باشد گفت وگو را برنمی تابد.

«باقر ساروخانی» استاد جامعه شناسی با اشاره به اینکه محرومیت انسان از ارتباط با دیگران باعث می شود او از ذات خودش دور شود، عنوان داشت: جامعه درمانی امروزه یکی از روش های روان درمانی محسوب می شود؛ چراکه انسان در تنهایی و در مواجهه با مشکلات از آنها یک غول بزرگ می سازد و حضور در اجتماع باعث می شود مشکلات برای او قابل تحمل تر شود.

ساروخانی ادامه داد: گفت وگوی آزادانه و شفاف می تواند در ارتباط مناسب و سالم به انسان کمک کند. این امر مستلزم نقدپذیری در وجود اوست. درواقع انسان با گفت وگو به بلوغ انسانی خودش می رسد.

این استاد جامعه شناس با بیان اینکه برخی ازدواج ها به دلیل عدم کفویت، ذاتاً گفتگوناپذیر است، ابراز داشت: موانع دیگری در خانواده نیز موجب کاهش سطح گفت وگو می شود ازجمله موانع ابزاری مانند موبایل است.

«پروین داعی پور» استاد دانشگاه در عرصه تسهیل گفت وگو با بیان اینکه واژه گفت وگو ترجمه مناسبی برای کلمه دیالوگ لاتین نیست، اضافه کرد: به همین دلیل ما از این واژه برداشت اشتباه می کنیم. تصور ما این است منظور از گفت وگو (دیالوگ) تنها ارتباط کلامی است.

داعی پور با اشاره به اینکه علم دیالوگ حدود 50 سال در جهان قدمت دارد، اظهار داشت: این علم در حال رشد است و 2 مرکز بین رشته ای به این نام در جهان فعال هستند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر زمینه گفت وگو در جامعه و خانواده از بین برود، فریب و خشونت جایگزین آن می شود.

وی اظهار داشت: مهارت هایی مثل گوش دادن بالنده و فعال، مقاومت در مقابل عادت های ذهنی و سنت ها، راه گفت وگو را تسهیل می کند.

«محمدصادق ذاکری» پژوهشگر عرصه سلامت و تربیت نیز با اشاره به اینکه ما باید اصول گفت وگو را یاد بگیریم، گفت: این مساله با سخنرانی قابل فراگیری نیست.

ذاکری ادامه داد: برای داشتن یک گفت وگوی سالم هیچ اقتداری پذیرفته شده نیست و تنها باید بر اساس سلوک عقل و خرد وارد مباحثه شویم؛ چراکه حقیقت امری مواج است و نمی توان آن را در اختیار یک شخص دانست.

«معصومه ابتکار» معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: معاونت زنان به عنوان دستگاه سیاست گذار به دنبال سیاست گذاری مبتنی بر نگاه علمی در این زمینه است تا به دستگاه های اجرایی یک تعریف مشخص و علمی برای پیشبرد اهداف گفت وگو محوری در جامعه ارایه دهد.

ابتکار توضیح داد: این مساله با تغییر شکل ذهنی نسل جدید با دشواری هایی روبروست؛ چراکه نسل جدید با دنیای دیجیتال بزرگ می شود و در مقابل گفت وگو مقاومت دارند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت وگوی درون خانواده را راهی برای توان افزایی این نهاد دانست و گفت: در یک سال گذشته طرح گفت وگوی ملی خانواده در 18 استان کشور اجرا شده است.

**ابوذر زمان
ویژه برنامه «ابوذر زمان» با هدف گرامی داشت سی و نهمین سالگرد ارتحال آیت الله سید محمود طالقانی در کتابخانه آیت الله طالقانی برگزار شد.

حجت الاسلام «سید محمود دعایی» مدیر مسوول روزنامه اطلاعات که سابقه طولانی در آشنایی با آیت الله طالقانی داشته است، عنوان کرد: من با مرحوم طالقانی چند ملاقات کوتاه قبل از انقلاب داشتم. ما طلاب جوان در دادگاه های نظامی مبارزان نهضت آزادی به ویژه آیت الله طالقانی حضور پیدا می کردیم و استقامت و منطق را می آموختیم.

حجت الاسلام دعایی با اشاره به کتاب «تفسیر پرتوی از قرآن» نوشته آیت الله طالقانی بیان داشت: این کتاب را برای حضرت امام (ره) تهیه کردیم و ایشان مطالعه کردند. بعد از مطالعه، حضرت امام (ره) فرمودند من بنا به تقریظ کتابی ندارم، اما اگر بنا داشتم، بر این کتاب تقریظ می نوشتم. این نشان دهنده اعتقاد امام (ره) به تفکرات مرحوم طالقانی است.

مدیر مسوول روزنامه اطلاعات افزود: رفتار آیت الله طالقانی در مواجهه با جوانان نیز جالب توجه و جذب کننده بود. به عنوان مثال جلال آل احمد که یک نسبت فامیلی هم با آیت الله طالقانی داشت و رسماً مارکسیست شده بود، به دلیل شیوه مسامحه گرانه و جذب کننده آیت الله طالقانی به اسلام و نماز و ... برگشت و حتی به حج مشرف شد.

«سعید اوحدی» رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بیان کرد: امام (ره) تعبیر زیبایی درباره خانه امیرالمؤمنین (ع) داشتند و می فرمودند این خانه گلی کوچک علی (ع) و فاطمه (س) چه اتفاق هایی را در تاریخ اسلام رقم زد. همین خانه یعنی خانه آیت الله طالقانی نیز منشأ تاثیرات فراوانی در تاریخ انقلاب اسلامی بوده است.

اوحدی ادامه داد: در آن سال ها هر جا انقلاب با مانع و معضلی روبه رو می شد، آیت الله طالقانی با درایت و تدبیر و سعه صدرشان به کمک انقلاب می آمدند. در جایی که بحث دفاع از ارزش های انقلاب مطرح می شد، ایشان پیش قدم بودند. در ماجرای کردستان در 1358، ایشان فریاد زد که اگر لازم باشد من پیرمرد اسلحه دست می گیرم و از انقلاب دفاع می کنم. او چه بصیرتی داشتند که در آن زمان چنین دیدگاهی مطرح می کردند. نگاه ارزشمندی که به قرآن کریم داشتند نیز قابل ستایش است.

**پیشگیری از خودکشی
دومین همایش «پیشگیری از خودکشی» در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.«علیرضا کاهانی» معاون پژوهشی سازمان پزشکی قانونی با تشریح گزارش های آماری این نهاد وابسته به دستگاه قضا از بابت گروه سنی قربانیان، جنسیت و استان های پرتعداد از بابت آمار اقدام به خودکشی افزود: نرخ خودکشی در مردان رتبه 127 و در زنان رتبه 114 را دارد. بررسی ها نشان داده است که در ایران نرخ خودکشی، بیشتر از آمار فوت شدگان ناشی از مصرف مواد مخدر و دیگرکشی و البته کمتر از آمار قربانیان تصادفات است. چنان که مجموع آمار مرگ های غیرطبیعی ارجاع شده به سازمان پزشکی قانونی کشور طی 10 سال گذشته 393 هزار و 9 نفر بوده اما از این تعداد، آمار مرگ ناشی از اعتیاد، 33 هزار و 654 نفر (8.6 درصد)، موارد مشکوک به خودکشی 38 هزار و 560 نفر (9.8 درصد)، موارد مشکوک به دیگرکشی 24 هزار و 123 نفر (6.1 درصد) و موارد فوت ناشی از تصادفات ترافیکی 192 هزار و 235 نفر (48.9 درصد) بوده است.

کاهانی بیان داشت: بررسی روند تغییرات آمار متوفیان مشکوک به خودکشی از 1387 تا 1396 از ٣ هزار و ٤٢٨ نفر به ٤ هزار و ٦٢٥ نفر رسیده است. در همین مدت، در استان تهران ٥ هزار و ١٩١ نفر، کرمانشاه ٢ هزار و ٧٠٤ نفر، فارس ٢ هزار و ٦٥٤ نفر و خوزستان ٢ هزار و ٥٦١ نفر قربانیان خودکشی بوده اند. متوسط درصد رشد خودکشی نیز مربوط به استان بوشهر با 16.1 درصد، کهکیلویه و بویراحمد با 11.2 درصد و مرکزی با 10.2 درصد بوده است.»

«احمد حاجبی» مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: میزان خودکشی در کشورهای خاورمیانه و مسلمان به مراتب کمتر از کشورهای غربی است و البته در دنیا میزان موارد خودکشی بیش از ٢٠ برابر موارد فوت آن است.

حاجبی خاطرنشان کرد: براساس آخرین آمارهای رسمی اعلام شده از طرف سازمان جهانی بهداشت، در ٢٠١٨ میلادی میانگین میزان فوت ناشی از خودکشی 10.6در هر صد هزار نفر جمعیت جهان بوده و میزان اقدام به خودکشی نیز ٢٠ تا ٣٠ برابر میزان فوت ناشی از آن است. در کشورهای با درآمد بالا، سهم زنان از فوت ناشی از خودکشی ٢٥ درصد است، اما در کشورهای با سطح درآمد پایین و متوسط این سهم ٤٠ درصد است.

همچنین بالاترین میزان اقدام به خودکشی نیز در دنیا در گروه سنی ١٥ تا ٢٤ سال است. وضعیت ایران نیز به این شکل است که خودکشی در سال ٩٦ بر اساس آمارهای پزشکی قانونی، ٥.٧ در هر صد هزار نفر جمعیت بوده و بیشترین آمار خودکشی نیز مربوط به استان های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه است.

به گفته مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، مسمومیت با سم، حلق آویز کردن و استفاده از اسلحه گرم شایع ترین روش های خودکشی است و همچنین میزان اقدام به خودکشی در زنان، بالاتر از مردان اما فوت ناشی از خودکشی در مردان بالاتر است.

وی در تشریح عوامل زیستی موثر در اقدام به خودکشی گفت: مدیریت خودکشی و کاهش موارد به علت پیچیدگی ها و تعاملات بسیار پیچیده آن، دشوار است، عوامل زیستی، عوامل محیطی و حوادث بر بروز خودکشی موثر هستند. مسایل خلقی از جمله افسردگی و هورمونی در زنان، میزان اقدام به خودکشی را در آنها افزایش می دهد. عوامل زیستی دیگری مثل گروه سنی نیز در بروز خودکشی موثر است که بخشی از این موضوع به علت تکامل مغز افراد تا سن ٢٥ سالگی است.

«سیدحسن موسوی چلک» رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با هشدار نسبت به افزایش ٥ درصدی فوت های ناشی از خودکشی در 1396 و به استناد آمار سازمان پزشکی قانونی، تاکید کرد: نه خودکشی و نه هیچ آسیب اجتماعی دیگری یک جزیره مستقل نیست، با جزیره ای کردن آسیب ها نمی توانیم تاثیرگذاری خوبی در آنها داشته باشیم.

موسوی چلک یادآور شد: براساس آمار وزارت بهداشت، 23 الی 25 درصد مردم حداقل یک اختلال روانی دارند که نیازمند مداخله است، ٦ میلیون تَن در کشور افسردگی دارند، 75 درصد دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه دارای اختلال روانی یا آسیب اجتماعی هستند، براساس اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، طی یک سال 22 درصد خشونت و درگیری فیزیکی از دانشگاه ها گزارش شده، 27 درصد دانشجویان کشور با مشکلات روان شناختی درگیر هستند و 33 درصد از دانشجویان از زندگی خود ناراضی اند که این موارد منجر به بالا نبودن سرمایه اجتماعی و مسوولیت اجتماعی در کشور شده است.

کلید واژه :

واکاوی وضعیت آب

،

پیشگیری از خودکشی

ثبت نظرات
captcha