کد خبر : ۳۴۳۹۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تلاش دولت هند برای تبدیل تهدید طلای کثیف به فرصت توسعه

دولت هند برای انگ زدایی از جامعه بسیار مصرف گرای این کشور که جمیعت یک میلیارد و 300 میلیونی آن در جهان به دلیل تولید روزانه هزاران تن زباله و انباشت آنها در کوی و برزن شهرت بدی برای خود دست و پا کرده برنامه ریزی های وسیعی آغاز نموده است.

تلاش دولت هند برای تبدیل تهدید طلای کثیف به فرصت توسعه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اکنون دولت قصد دارد این تهدید را با بهره برداری صحیح از طلای کثیف به خصوص از نوع غذایی آن به فرصتی برای توسعه تبدیل کند.با سرعت گرفتن روند توسعه در این کشور در سالهای اخیر و دست یابی به بالاترین رشد اقتصادی در جهان که همگام با افزایش آگاهی های اجتماعی و بهبود رفتارهای شهروندی پیش نرفته است ، دولت با معضل بزرگ کوههای زباله در شهرهای بزرگ مواجه شده است که نه تنها چهره کشور را بسیار زشت می کند بلکه هزینه های اقتصادی و اجتماعی زیادی روی دست مقامات ذیربط می گذارد.
تولید زباله در این کشور با سرعتی باورنکردنی انجام می شود. پاکسازی محیط، حمل ونقل و بازیافت زباله برای دولت هزینه سرسام آوری دارد که همین دولت را واداشته است تا جنگ محکوم به شکست علیه این روند را متوقف کرده و به دنبال راههای خلاقانه و اقتصادی برای غلبه بر این مشکل برود. انتقال محموله های قانونی و غیرقانونی زباله های غیر خطرناک و خطرناک در اقصی نقاط این کشور پهناور در یک دهه گذشته افزایش یافته است. کارشناسان برای چاره جویی، به مطالعه وضعیت کشورهای دیگر پرداخته و به دولت اعلام کردند که الگوی کشورهای مختلف نشان می دهد که ذهنیت دولت ها، کسب و کارها و مردم در ارتباط با زباله به سرعت از یک مشکل دفع به یک فرصت درآمد زایی در حال تغییر است.
محققان موسسه تحقیقاتی "آبزور ریسرچ فاندیشن" به دولت توصیه کرده اند که فروش زباله به کشورهای دیگر را امتحان کند.
آنها می گویند برای کشورهای صادر کننده، عوامل اقتصادی مانند هزینه های بالای بازیافت و تصفیه و همچنین مالیات بر ضایعات مهم ترین عوامل روی آوردن به این تجارت می باشد در حالیکه برای کشورهای وارد کننده زباله ، استفاده مجدد از آن و درآمدزایی از حمل و نقل و دفع زباله به کشورهای خود، دلایل کلیدی در این تجارت است. کشورهایی که با استفاده از تکنولوژی برای تولید سوخت های زیستی از مواد زائد اقدام می کنند، به منظور استفاده بهینه از تاسیسات دفع زباله خود، از واردات زباله استفاده می کنند.
در عین حال، کارشناسان محیط زیست هم تاکید می کنند که هر گاه "زباله به عنوان یک منبع " بدون در نظر گرفتن تأثیرات اجتماعی و اقتصادی مورد استفاده قرار گرفته است، پیامدهای منفی بر سلامت، محیط و اقتصاد و یا عموم مردم به وجود آمده است. با این حال، اگر در تجارت ضایعات به جنبه های اجتماعی و توسعه توجه شود، کشورهایی که در این تجارت شرکت می کنند مزایای مستمری به دست می آورند.
سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد(FAO) می گوید که "زباله های مواد غذایی" با "هدر رفتن غذا" متفاوت است. هدر رفتن غذا در زنجیره تولید اتفاق می افتد، در حالی که زباله های مواد غذایی مشکلی مربوط به مصرف است. به عنوان مثال زمانی که غذا به بازار می رسد، ممکن است به دلیل رفتار مصرف کننده از بین برود. زباله غذایی همچنین می تواند زمانی اتفاق افتد که مواد غذایی به علت اضافه تولید یا به علت قوانین بیش از حد و یا زیبایی شناختی علیرغم کیفیت خوب محصول با توجه به طعم و ارزش غذایی، رد شوند.
مشکل اصلی در هند و بسیاری از کشورهای در حال توسعه، "هدر رفتن غذا" به علت امکانات ضعیف ذخیره سازی، کمبود زیرساخت برای توزیع مواد غذایی و فقدان امکانات پردازش مواد غذایی نزدیک به محل تولید است.
آنگونه که کارشناسان "آبزور ریسرچ فاندیشن" معتقدند هدر رفت مواد غذایی در کشورهای در حال توسعه حدود 30-40 درصد در مقایسه با 5 تا 25 درصد در کشورهای پیشرفته است. در کشورهای با درآمد بالا و متوسط، "زباله های غذایی" در هر دو مرحله برداشت و مرحله خرده فروشی مصرف کننده اتفاق می افتد.
در اکتبر سال 2017، هارسیمرات کاور بادل، وزیر صنایع فرآوری مواد غذایی هند اظهار داشت: "هند در حال حاضر فقط 10 درصد مواد غذایی خود را پردازش می کند که این امر منجر به تولید گسترده زباله های مواد غذایی می شود." وی همچنین از طرح هند برای همکاری با صنایع آمریکا جهت استفاده از فن آوری و نوآوری ها برای چرخه تولید به مصرف مواد غذایی این کشور خبر داد. پیش از این، در ماه ژانویه 2017، هند و امارات متحده عربی یک نقشه راه برای افزایش همکاری دریایی و گسترش امکانات تدارکاتی در هند برای کمک به صادرات مواد غذایی و خوراک فوری به بازارهای امارات با هزینه های پایین را اعلام کردند.هند قصد دارد تا از سرمایه گذاری و تخصص امارات متحده عربی در زمینه توسعه سیاست ها، فرآیندها، انبارها، سیستم های دیجیتالی و شبکه های ذخیره سازی سرد برای مناطق ویژه اقتصادی موسوم به " از مزرعه به بندر" استفاده کند.
در حال حاضر دولت هند اقدامات جسورانه ای برای کاهش میزان هدر رفت غذا از طریق افزایش صادرات مستقیم تولید مازاد از مزارع و واحدهای پردازش مواد غذایی انجام داده است.
تولید مازاد مزارع هند به طور مکرر در مرز بازارهای صادراتی متوقف می شوند که این امر سبب ایجاد حجم زیادی از زباله های غذایی می شود.
هند در صدد بوده است تا چندین اقدام را برای بهبود کیفیت محصولات کشاوزری خود انجام دهد. از جمله این اقدامات می توان به بهبود قانون گذاری، رفع موانع صادراتی، توانمند سازی، افزایش نقش سازمان های کنترل کیفیت غذا و همچنین مذاکره با کشورهای وارد کننده جهت کاهش استاندارد های کیفی محصولات کشاورزی می باشد.
خصوصیات و میزان ضایعات جامد شهری توابع شهرنشینی و صنعتی شدن است. کشور های توسعه یافته در مقایسه با سایر ملت های در حال توسعه به شکل موثر تری ضایعات جامد شهری را به انرژی تبدیل می کنند. بعضی از کشورهای اروپایی حتی برای تامین نیاز نیروگاه های خود اقدام به واردات زباله کرده اند.
زباله های شهری هند آماده صادرات به کشورهای توسعه یافته نیست. در عین حال، کشورهای در حال توسعه در آسیا که برای بازیافت اقدام به واردات زباله می کنند نیز زباله هند برای آنها مفید نیست زیرا این کشورها به دنبال ضایعاتی هستند که قابل استفاده در بخش های صنعتی باشد. هند باید به دنبال اقدامات داخلی برای مقابله با حجم زیادی از زباله های شهری خود با توجه به واقعیت های اجتماعی باشد. هند باید پس از بررسی جامع زباله های محلی، با استفاده از فن آوری هایی که بیشترین الزامات را برآورده می کنند، امکانات پیشرفته تصفیه را به خدمت بگیرد.
مشاوران دولت هند بر ین باورند که کشور این فرصت را دارد که از یک سیستم موازی مدیریت زباله به یک سیستم چرخشی دریافت و بازیافت زباله تغییر مسیر دهد. این کشور می تواند از تجارب تجارت زباله کشور های توسعه یافته و در حال توسعه با هدف کاهش تولید زباله و بهبود مدیریت آن استفاده کند.
اما این کشور در این حوزه با مشکلات عمده زیرساختی مواجه است بنابراین تا فرا رسیدن آن زمان، بهتر است از زباله های داخل کشور استفاده کرده و آنها را بازیافت کند.

کلید واژه :

طلای کثیف

،

فرصت توسعه

ثبت نظرات
captcha