کد خبر : ۳۴۳۹۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رییس دفتر تجهیزات منابع و توسعه مشارکت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

واگذاری ۲۴ طرح برای تامین نیاز آبی صنعت و فضای سبز

رییس دفتر تجهیزات منابع و توسعه مشارکت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: در بخش آب و فاضلاب وزارت نیرو ۲۴ طرح را در قالب واگذاری تحت تبصره ۱۹ معرفی کرده که برآورد مالی این طرح ها ۶۷ هزار میلیارد ریال برآورد شده که بر اساس آن نیز تدابیری را برای تامین آب صنعت و فضای سبز در نظر گرفته ایم.

واگذاری ۲۴ طرح برای تامین نیاز آبی صنعت و فضای سبز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ملیحه اسکندری اظهار کرد: از این ۲۴ طرح ۲۱ طرح در حوزه فاضلاب تبیین شده که قالب قراردادی آنها بیع متقابل است. علاوه بر، این سه طرح نیز در حوزه آبرسانی تامین آب و احداث تصفیه خانه مشخص شده که قالب قراردادی این سه طرح نیز BOT است.

رییس دفتر تجهیزات منابع و توسعه مشارکت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان این که اگر این طرح ها اجرایی شود به ویژه از طریق طرح های بیع متقابل علاوه بر این که می توان مشکلات زیست محیطی را برطرف کرد، تاسیسات فاضلاب نیز در شهرها احداث خواهد شد و بخش خصوصی می تواند تامین بخش صنعت را نیز برعهده بگیرد.

وی با اشاره به تامین نیاز آبی صنعت و فضای سبز اظهار کرد: مشتری های این بخش عموما بخش صنعت و شهرداری ها هستند؛ لذا به دنبال این هستیم تا نیاز آب این دو حوزه را که اکنون از شرب تامین می شود بتوانیم پاسخگو باشیم.

اسکندری اظهار کرد: بخش صنعت تکلیف خواهیم کرد تا تاسیسات فاضلاب را اجرا کنند و در اجرای آن پساب بگیرند و در این معامله هیچ رد و بدل مالی صورت نخواهد گرفت و تنها طرح ها توسط بخش خصوصی اجرا و به ازای آنها پساب به آنها تعلق می گیرد.

رییس دفتر تجهیزات منابع و توسعه مشارکت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در خصوص طرح های آبرسانی نیز اظهار کرد: این طرح ها، طرح های دیون دار دولت است که باید در حوزه آب و فاضلاب واگذار شود، اما در بخش آب به دلیل این که تعرفه ها تکلیفی است پروژه ها نمی توانند خودگردان باشند.

وی افزود: با توجه به این شرایط مجبور هستیم از ردیف خرید تضمینی مابه التفاوت بهایی که دریافت می کنیم از مردم با هزینه تمام شده را به صورت ردیف خرید تضمینی به سرمایه گذاران پرداخت کنیم.

رییس دفتر تجهیزات منابع و توسعه مشارکت شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان این که این کار در حوزه آب انجام می شود اما در حوزه فاضلاب به دلیل محدودیت اعتبارات پروژه ها بیشتر به سمت بیع متقابل می رود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این پروژه ها وارد مرحله اجرا شده است، اظهار کرد: در حال حاضر این پروژه ها در مرحله فراخوان قرار دارند که پس از مناقصه و مزایده در یک دوره زمانبر وارد مرحله اجرا خواهد شد که امیدواریم سال آینده نیز همانند امسال که ۲۳ قرارداد را مبادله کردیم بتوانیم این ۲۴ قرارداد را نیز وارد مرحله واگذاری کنیم.

وی اظهار کرد: امسال با واگذاری ۲۳ قرارداد مشارکت عمومی و خصوصی با حجم ۲۰ هزار میلیارد ریال در بخش تاسیسات آب و فاضلاب صورت گرفته است که سرمایه گذاری این طرح ها توسط بخش خصوصی و سرمایه پذیر آنها شرکت های آب و فاضلاب کل کشور است.

چندی پیش وزارت نیرو در اجرای تبصره ۱۹ قانون بودجه سال جاری، ۴۶ پروژه بزرگ آب و برق کشور به ارزش ۲۴۳ هزار میلیارد ریال را برای مشارکت بخش خصوصی معرفی کرد.

انتهای پیام

کلید واژه :

نیاز آبی صنعت و فضای سبز

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha