کد خبر : ۳۴۳۹۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

60 درصد آب های زیرزمینی افغانستان خشک شده اند

در سال جاری بیش از 20 استان افغانستان با خشکسالی شدید مواجه شده و هم اکنون تعداد دو میلیون شهروند افغان درگیر موضوع کمبود آب در این کشور شده اند.

60 درصد آب های زیرزمینی افغانستان خشک شده اند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش شبکه تلویزیونی طلوع، با توجه به خشکسالی شدید سال جاری تعدادی از وزرای کابینه دولت افغانستان برای پاسخگویی به برخی از سوالات نمایندگان به مجلس فراخوانده شدند.
هاشم مهدوی نماینده پارلمان گفت، با احداث سدها در اطراف شهر کابل تمام آب های زیرزمینی این شهر خشک شده و مردم حتی با حفاری 250 متری چاه نمی توانند به آب دست یابند.
ناصیف زکی نماینده دیگر مجلس متذکر شده که متاسفانه وزارت منابع آبی و انرژی نسبت به این بحران سکوت کرده و هیچ اهمیتی به مشکلات پدید آمده از طرف خشکسالی نمی دهد.
با شکایات نمایندگان مجلس، محمد توکلی معاون وزیر منابع آبی و انرژی افغانستان گفت، کشور ما نسبت به تغییرات آب و هوایی بسیار آسیب پذیر است و در حال حاضر ذخایر آبی کشور روز به روز با کاهش روبرو است. به گفته وی در سال جاری میزان بارش و حجم آب های زیرزمینی با کاهش 62 درصدی مواجه بوده است.
با توجه به این اوضاع، رحمان کریمی وزیر کشاورزی و توسعه افغانستان گفت، دولت برای کمک به قربانیان در حال حاضر برنامه هایی برای توزیع گندم در میان برخی از استان های کشور در نظر گرفته است.
لازم به ذکر است، سازمان ملل در گزارشی در سال گذشته نسبت به رخداد خشک سالی در افغانستان متذکر شده بود و عنوان کرد، اگر خشکسالی در افغانستان رخ دهد، این کشور به یک و نیم میلیون تن گندم نیاز پیدا خواهد کرد.
اقتصاد افغانستان وابسته به کشاورزی است. این کشور، سالانه به شش میلیون تن گندم نیاز دارد که از این میان پنج میلیون تن آن در داخل کشور تولید می شود و یک و نیم میلیون تن دیگر آن از خارج وارد می گردد.

کلید واژه :

بحران خشکسالی

،

افغانستان

،

سازمان ملل متحد

ثبت نظرات
captcha