کد خبر : ۳۴۳۹۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس HSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران مجتمع گاز پارس جنوبی در گفت وگو با فارس:

طرح جامع راهبری HSE شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی تدوین شد

رئیس HSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران مجتمع گاز پارس جنوبی از تدوین طرح جامع راهبری HSE شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی خبر داد.

طرح جامع راهبری HSE شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی تدوین شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علیرضا نجومی رئیس HSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه در این شرکت طرح جامع راهبری HSE مجتمع تدوین شده است، گفت: این مدل در برگیرنده تمام دستورالعمل ها، روش ها، رویه ها و اسناد بالادستی و ساختار ستاد شرکت ملی گاز ایران است.

وی افزود: مجتمع گاز پارس جنوبی به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران با الگوگیری از این روش ها و دستورالعمل ها طرح جامع HSE را بومی سازی و ترسیم کرده است.

نجومی با بیان اینکه ترسیم طرح جامع در حوزه های مختلف مدیریت HSE بسیار ضروری است، گفت: آینده SPGC به تدوبن چنین طرح هایی بستگی دارد، چرا که بتواند در کلاس جهانی رقابت کند.

وی گفت: این طرح نویدبخش روش هایی برای جلوگیری حوادث برای آینده مجتمع گاز پارس جنوبی است.

وی در پاسخ به این سؤال که مبنای طراحی این مدل چیست، اظهار داشت: برای تدوین این طرح نیاز به ورودی هایی بود که خط مشی مجتمع، دستورالعمل های بالادستی و استانداردهای مربوطه به عنوان مبنای طرح مدنظر قرار گرفت و با بررسی و پردازش این موارد، یک مدل راهبری با استفاده از پیش ران های اقتصادی ایجاد شد.

به گفته نجومی این مدل از چندین مولفه تشکیل شده که یکی از آن ها جاری سازی مدل بومی دستورالعمل PSSR وزیر نفت است.

وی افزود: این دستورالعمل ایمنی در پیش راه اندازی ابتدا با شرایط مجتمع بومی سازی و در ادامه دوره های بسیاری برای آموزش همکاران برگزار شد.

رئیس HSE ادامه داد: با انجام فرآیندهای لازم این مدل از سال گذشته در تحویل و تحول پروژه های جدید، تعمیرات اساسی، راه اندازی ها و در کلیه عملکردهای برون سازمانی اجرا می شود و تحویل پالایشگاه های جدید منوط به اجرای این دستورالعمل است.

نجومی در ادامه با بیان اینکه در مجموعه SPGC ما هیچ حادثه ای نداریم، گفت: در حال حاضر بخش زیادی از کارها در مجتمع برون سپاری می شود که در این بحث نیز HSE بسیار اهمیت دارد. در همین راستا براساس ایزو 37500، شرح خدمات HSE استاندارد شده و از این پس تمام پیمانکاران بر مبنای مدل جدید ارزیابی عملکرد HSE ارزیابی خواهند شد.

وی افزود: برای تدوین این مدل ارزیابی، ابتدا شرح خدمات مشخص و پس از آن دستورالعملHSE براساس این شرح خدمات تهیه شد. در ادامه نیز طرح های صلاحیت حرفه ای تدوین شد و هر مجموعه ای که بخواهد وارد SPGC شود، حتما باید صلاحیت حرفه ایش مطابق این طرح تأیید شود.

وی بخش دیگری از طرح جامع تدوین شده را نهادینه سازی تفکر مبتنی بر ریسک بر پایه ایزو 45000 عنوان کرد و گفت: در این بخش نیز گزارش های عدم انطباق تهیه، ریسک ها ارزیابی و اولویت بندی می شوند، در ادامه نیز کاندیداها مشخص و نتایج تجزیه و تحلیل و علل نقص مشخص می شوند. در پایان نیز فرآیندها مجددا طراحی و بهبود می یابند.

وی گفت: بر مبنای این مدل کلیه تصمیمات اتخاذی مجتمع به سمت تفکر مبتنی بر ریسک خواهد بود و ارزیابی ریسک با نگاه های متفاوت انجام و همه ریسک ها در نظر گرفته می شود.

نجومی با بیان اینکه مدیریت یکپارچگی سرمایه در حوزه HSE نیز از دیگر بخش های این طرح جامع است، گفت: یکپارچگی سرمایه در سه قسمت ساختارها، تجهیزات و سیستم های کنترلی ورود می کند.

وی افزود: در بحث ساختار با استفاده از الگوهای شرکت ملی گاز ایران 117 دستورالعمل بومی سازی شده است.

به گفته نجومی مدیریت دانش و بهبود سیستم های تصفیه پساب نیز از دیگر بخش های این طرح جامع است که در حال انجام است و HSE در حوزه مدیریت دانش به شکل خاص ورود کرده است. در این بحث نه تنها در حوزه شناخت بلکه در بلوغ مدیریت دانش در HSE و مدرن سازی، پیاده سازی، طراحی آیین نامه ها و استقرار سیستم جامع و مستندسازی نیز اقدامات لازم انجام می شود.

وی گفت: در بحث تصفیه پساب نیز در زمان های متعدد کارهای متفاوتی انجام و روش های مختلف شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه باید به سمتی برویم که HSE را یک رسالت بدانیم، نه وظیفه گفت: رسیدن به زیروفلرینگ و سایر آلاینده ها نیز از مهم ترین اهداف این طرح است که در تمام پالایشگاه ها در حال پیگیری است.

انتهای پیام

کلید واژه :

طرح جامع راهبری HSE

،

شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha