کد خبر : ۳۴۳۹۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مهرعلیزاده خبر داد

با لوله گذاری جریان آب در زاینده رود برقرار می شود

استاندار اصفهان گفت: با برنامه ریزی و طراحی های صورت گرفته، با اجرای ۵۲ کیلومتر لوله گذاری، جریان آب در رودخانه زاینده رود برقرار خواهد شد.

با لوله گذاری جریان آب در زاینده رود برقرار می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محسن مهر علیزاده در جلسه مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تدوین طرحی جامع برای آب استان اصفهان،  اظهار کرد: نحوه انتقال آب از حوضه های مختلف و میزان این آب برای اینکه بتوانیم در ۳۰ سال آینده حداقل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب در حوضه آبریز زاینده رود داشته باشیم، که در این طرح دیده شده است.

استاندار اصفهان با اشاره به میزان آب موجود در سد زاینده رود، افزود: به نظر می رسد در سال آبی پیش رو با وجود میزان بارش های پیش بینی شده حداکثر تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب در حوضه آبریز خواهیم داشت که باید برای سهمیه بندی و مصرف این میزان آب در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، شرب و باغداری برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد.

وی با اشاره به تدوین طرحی برای جلوگیری از برداشت های غیرمجاز، اظهار کرد: در استان مجاور کنترل لازم از سوی وزارت نیرو صورت گرفته و در استان اصفهان نیز سهمیه ها با توجه به سهم هر شهرستان مشخص شده است.

مهرعلیزاده با بیان اینکه در مسیر رودخانه سهم آبه هایی وجود دارد که در طرح جدید به جای جاری کردن آب در رودخانه، به وسیله لوله گذاری میزان آب هر سهم انتقال می یابد، افزود: از ابتدای حوضه آبریز تا انتهای حوضه آبریز و تالاب گاوخونی ۵۲ کیلومتر لوله گذاری پیش بینی شده است و نسبت به سهم هر شهرستان در مسیر رودخانه در سال هایی که محدودیت آبی وجود دارد، آب از طریق این لوله ها انتقال می یابد و تمام شهرستان ها در هر سال به نسبت سهمی که از آب دارند به شکل حق آبه و سهم آبه از این مسیر برداشت خواهند کرد.

وی اضافه کرد: در شهر اصفهان نیز لوله گذاری را در داخل رودخانه خواهیم داشت و با ساماندهی رودخانه برای جلوگیری از جذب زیاد آب، شاهد جاری شدن آب در بستر زاینده رود خواهیم بود.

استاندار اصفهان افزود: شرایطی فراهم خواهد شد که این حداقل آبی که در مسیر زاینده رود قرار می شود در سد آبشار جمع آوری شود و در زمان نیاز، با گردش آب بتوانیم جریان آب را در زاینده رود برقرار کنیم.

وی افزود: این سیستم برای حفظ روحیه و نشاط مردم، گردشگری و حفظ آثار تاریخی در شهرستان های مسیر رودخانه نیز اجرا خواهد شد.

مهر علیزاده با بیان اینکه اعتبار این طرح از سوی استانداری تأمین می شود، اظهار کرد: طرح پیش بینی شده بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و در مدت حدود یک سال اجرایی خواهد شد و شامل بخش های مختلف از قبیل ۴۰ کیلومتر لوله گذاری خارج از شهر اصفهان، لوله گذاری های مربوط به شهر اصفهان، افزایش کیفیت پساب های تصفیه شده و جمع آوری و سیر کوله کردن و هدایت آب به کشاورزان شرق اصفهان و باتلاق گاوخونی است که حداکثر از ابتدای مهر ماه عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

انتهای پیام

کلید واژه :

خشکسالی

،

خشکی زاینده رود

،

ایران

،

زاینده

،

لوله گذاری

،

جریان آب در زاینده رود

ثبت نظرات
captcha