کد خبر : ۳۴۳۹۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خشکسالی گردو غبار و مهاجرت بدلیل خشک شدن تالاب هامون

بیایید مشکلات سیستان را بعد از خشک شدن تالاب هامون بشماریم: خشکسالی، طوفان، بیکاری، بیماری، مهاجرت، فقر، نابودی طبیعت، اعتیاد

خشکسالی گردو غبار و مهاجرت بدلیل خشک شدن تالاب هامون

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بیایید مشکلات سیستان را بعد از خشک شدن تالاب هامون بشماریم: خشکسالی، طوفان، بیکاری، بیماری، مهاجرت، فقر، نابودی طبیعت، اعتیاد و... جمع شدن این همه مشکل در یک شهر شبیه شوخی و اغراق است. آن هم جایی که روزی مرکز نعمت های الهی بوده. ولی نه، تمام این مشکلات برای پنج شهرستان شمالی سیستان و بلوچستان است. و حدود ده سال است که مردم مظلوم این منطقه، در سکوت با آن دست و پنجه نرم می کنند. امسال اما این مشکلات تشدید شده است.

افغانستان حاضر نشده سد روی رودخانه هیرمند را باز کند و حتی یک قطره از حقابه ایران را بدهد. باران نیامده و آب خوراکی مردم هم طعم و بو گرفت. به این ها مریضی های تنفسی و سل را هم اضافه کنید و این که آب، عامل اصلی کار و کشاورزی و دامداری در سیستان بوده است و مردم منطقه ای که روزی به انبار غله ایران معروف بود حالا مجبورند شهر و دیار خودشان را آرام آرام ترک کنند.

مردم سیستان مردم آرام و مظلومی هستند وگرنه هرکس به راحتی این مشکلات را تحمل نمی کند. اما مهمترین بلایی که بر سر مردم سیستان آمده، دیده نشدن و بالطبع ناامیدی است. مردم حس می کنند دیده نمی شوند. مهم نیستند و کسی حاضر نیست برای آنها کاری کند. آنها جایی در ته دنیا عمر می گذرانند و مثل خیلی ها مجبورند امروز و فردا شهرشان را ترک کنند.

برای این مردم چه کار می توان کرد. شاید بتوان آنها را هم شمرد: مذاکرات دیپلماسی آب با افغانستان، تغییر وضعیت اشتغال از کشاورزی و دامداری به صنعتی، ایجاد راه های جایگزین مثل زدن چاه های عمیق آب و ... شاید این موارد خیلی خوب باشد و حتما باید انجام شود ولی کمک های کوچک دیگری هم هست.

مردم این شهرها بیشتر از هر چیزی به امید و توجه نیاز دارند تا مطمئن شوند فراموش نشده اند و روزی در یک دالان باد گم نخواهند شد؛ تا بتوانند سختی ها را تحمل کنند.

سازمان هلال احمر در ماه اخیر طرحی با نام نذرآب در سه محور انتقال آب آشامیدنی، درمان و بسته های غذایی در این مناطق را شروع کرده است. طرحی که همه مشکلات را حل نمی کند ولی به آنها یادآوری می کند فراموش نشده اند. این طرح اتفاقا جزو وظایف ذاتی هلال احمر هم نیست ولی طرح هایی مثل این یا فعالیت گروه های جهادی در منطقه، بیشتر از این که طرح نذر آب باشد، بذر امید است که در دل مردم کاشته می شود.

امیدوارم بقیه نهادها و سازمان ها و وزارت خانه ها که در این زمینه وظیفه اصلی بر دوش آنهاست و در تمام این سال ها خود را به نسیان زده اند نیز به این استان و شهرهای خاموش سری بزنند و کاری بکنند. مبادا که این بلایا روزی به خانه و کاشانه آنها هم برسد.

 

انتهای پیام

کلید واژه :

گرد و خاک

،

ذرات معلق

،

آلودگی هوا

،

گردو غبار

،

سرطان

،

تالاب

،

میانکاله

،

خشکسالی

،

تالاب هامون

ثبت نظرات
captcha